Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Premuda 1:43
by moto-klasika Yesterday at 22:58

» Escale a Sete 2024.
by tuan_jim Yesterday at 22:43

» Ćakulica
by Veber Yesterday at 10:28

» Cross-section HMS VICTORY
by livio sri oľu 27 2024, 20:02

» Ninska plazulja
by stari pet oľu 22 2024, 12:31

» Galija real de france
by livio pet oľu 15 2024, 21:52

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Dimenzije kobilice

4 posters

Go down

Dimenzije kobilice Empty Dimenzije kobilice

Postaj by MarDel pon stu 18 2019, 13:31

Svako dobro Forumasi.... Very Happy .
Nadam se da nisam previse dosadan sa pitanjima. I pored bogatstva informacija na net-u, neki detalji su mi i dalje nepoznati. Pa bih molio za vasa misljenja, komentare.....
Ovo se pitanje odnosi na dimezije kobilice, odnosno dimenzije poprecnog presjeka kobilice - b/h (ako pricamo po inzenjerski) kod tradicionalnih hrvatskih drvenih brodica.
U "PRAVILAMA ZA TEHNIČKI NADZOR BRODOVA OD DRVA, ALUMINIJSKIH SLITINA I PLASTIČNIH MATERIJALA" od Hrvatskog Registra Brodova, izdanje 2013, u tacki 4.2.1. je data tablica sa minimalnim dimenzijama kobilice, medjutim pocevsi od duljine od 14 m pa nadalje.
1. Pitanje je kako se odredjuje sirina - b kobilice za duljine manje od 14 m? (na ovom forumu sam procitao da se b uzima kao duljina projektovane brodice u cm).
2. Kako se odredjuje visina - h kobilice? U pomenutim Pravilima je data i minimalna povrsina poprecnog presjeka - A za datu minimalnu sirinu -b kobilice. Pa kad se podjeli A/b da bi se dobio h, ispada da je h manje od b. A u svim poprecnim presjecima je h>b.
Lijep pozdrav
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom
Posts : 83
Reputation : 21
Član od : 10.04.2019
Sjedište : Skoplje
Bez opomene

[Vrh] Go down

Dimenzije kobilice Empty Re: Dimenzije kobilice

Postaj by Dida pon stu 18 2019, 18:06

Visina kobilice je uvijek veća od širine, zbog momenta inercije, to znaš. Ona je glavni uzdužni brodski element. Meštri su imali iskustveno provjerene dimenzije svih elemenata, pa tako i kobilice. Kobilica mora biti dovoljno velika da se na nju mogu lijepo postaviti platice i urezati utor za njih.
U skripti inženjera Bernardija, štampanoj 1964. godine dani su slijedeći podaci o dimenzijama kobilice (prema tadašnjem Jugoslavenskom registru brodova):
Građevni modul 100 do 180 - kobilica 180x220 mm do 200x240 mm (brodovi male tonaže)
G.M. 290 do 400 - kobilica 210x250 do 230x270 mm (srednje tonaže, ali manji)
G.M. 540 do 940 - kobilica 240x 280 do 270x310 mm (srednje tonaže, ali veći)
G.M. 1280 do 2500 - kobilica 290x330 do 330x390 mm (velike tonaže)

Sada ćeš me pitati što je to "građevni modul"? Taj kolegij sam slušao 1964. u zimskom semestru pa se, uglavnom, nemam čega sjećati. Mislim da je taj modul umnožak glavnih dimenzija broda (duljina x širina x visina). Možda netko od kolega (koji su se bavili gradnjom drvenih brodova) potvrdi ili dade bolju definiciju toga modula.

Nacrtaj si na milimetarskom papiru krivulju koja predstavlja dimenzije kobilice (stavi moment inercije) u zavisnosti o G.M. Onda izvedeš svoju mjeru kobilice. Neka mjera ima praktičnu, uporabivu, vrijednost - neka ne bude nešto poput presjeka ravnala. Very Happy

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2157
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Dimenzije kobilice Empty Re: Dimenzije kobilice

Postaj by MarDel pon stu 18 2019, 18:58

Hvala lijepa Dida
Kako se inzenjeri lijepo razumeju. Sad mi je jasno. Trebalo je umjesto: Proleteri.... napisati: "Inzenjeri svih zemalja, ujedinite se".😀
Lijep pozdrav
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom
Posts : 83
Reputation : 21
Član od : 10.04.2019
Sjedište : Skoplje
Bez opomene

Dida likes this post

[Vrh] Go down

Dimenzije kobilice Empty Re: Dimenzije kobilice

Postaj by Gost uto stu 19 2019, 08:53

Okej inženjeri...rešite mi problem, koji me muči.

Dakle...iz kog razloga je lakše voziti bicikl od tačke A do tačke B, nego ići peške. A još se ide brže...+ težina bicikla...+ veći otpor vazduha pri većoj brzini Meni nije jasno...Dimenzije kobilice Zasavi10
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Dimenzije kobilice Empty Re: Dimenzije kobilice

Postaj by MarDel uto stu 19 2019, 10:53

BozaDevil je napisao/la:Okej inženjeri...rešite mi problem, koji me muči.

Dakle...iz kog razloga je lakše voziti bicikl od tačke A do tačke B, nego ići peške. A još se ide brže...+ težina bicikla...+ veći otpor vazduha pri većoj brzini Meni nije jasno...Dimenzije kobilice Zasavi10

Very Happy Very Happy
Ok odmah...
1. Ukupna tezina tijela kod bicikla U SVAKOM TRENUTKU je rasporedjena na dvije tacke (kontakt biciklisticka guma-podloga).
2. Prilikom hodanja UVJEK jedna noga je u vazduhu, i u tom trenutku se cijela tezina tela prenosi na drugu nogu. Isto je i kod skijanja. I da to se desava u veoma kratkom vremenskom intervalu koj se ciklicno ponavlja (ovisi o brzini kretanja/hodanja).
3. Ima jos puno (dispozicija tereta kod bicikla, transmisija lanca itd).
4. Napomjena. Ovo nije biciklisticki forum.
Lijep pozdrav
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom
Posts : 83
Reputation : 21
Član od : 10.04.2019
Sjedište : Skoplje
Bez opomene

[Vrh] Go down

Dimenzije kobilice Empty Re: Dimenzije kobilice

Postaj by Gost uto stu 19 2019, 11:20

Hm...ne pije vodu. I kod bicikla je naizmenično opterećenje nogu.

Hehehe...i kad ne znaš odgovor, nemoj skretati temu. Naravno da znam da je ovo maketarski forum, sve čekam da staviš neku maketu... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Dimenzije kobilice Empty Re: Dimenzije kobilice

Postaj by MarDel uto stu 19 2019, 13:01

Dida je napisao/la:Visina kobilice je uvijek veća od širine, zbog momenta inercije, to znaš. Ona je glavni uzdužni brodski element. Meštri su imali iskustveno provjerene dimenzije svih elemenata, pa tako i kobilice. Kobilica mora biti dovoljno velika da se na nju mogu lijepo postaviti platice i urezati utor za njih.
U skripti inženjera Bernardija, štampanoj 1964. godine dani su slijedeći podaci o dimenzijama kobilice (prema tadašnjem Jugoslavenskom registru brodova):
Građevni modul 100 do 180 - kobilica 180x220 mm do 200x240 mm (brodovi male tonaže)
G.M. 290 do 400 - kobilica 210x250 do 230x270 mm (srednje tonaže, ali manji)
G.M. 540 do 940 - kobilica 240x 280 do 270x310 mm (srednje tonaže, ali veći)
G.M. 1280 do 2500 - kobilica 290x330 do 330x390 mm (velike tonaže)

Sada ćeš me pitati što je to "građevni modul"? Taj kolegij sam slušao 1964. u zimskom semestru pa se, uglavnom, nemam čega sjećati. Mislim da je taj modul umnožak glavnih dimenzija broda (duljina x širina x visina). Možda netko od kolega (koji su se bavili gradnjom drvenih brodova) potvrdi ili dade bolju definiciju toga modula.

Nacrtaj si na milimetarskom papiru krivulju koja predstavlja dimenzije kobilice (stavi moment inercije) u zavisnosti o G.M. Onda izvedeš svoju mjeru kobilice. Neka mjera ima praktičnu, uporabivu, vrijednost - neka ne bude nešto poput presjeka ravnala. Very Happy

Dida hvala puno na uputama. To sto se pomenuli (gradjevni modul) sam nasao u Pravilima, u tacki 3. UZDUZNA STRUKTURA. Trebalo je samo produziti sa citanjem... Very Happy Very Happy
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom
Posts : 83
Reputation : 21
Član od : 10.04.2019
Sjedište : Skoplje
Bez opomene

[Vrh] Go down

Dimenzije kobilice Empty Re: Dimenzije kobilice

Postaj by moto-klasika sri stu 20 2019, 20:36

Dobro veče, svima!
Nije iz moga iskustva ili znanja, ali video sam na nekim italijanskim planovima (pravi maketari grade a ja još uvijek učim i zabavljam se):

~ LEUDO (leut?) od skoro 10 metara dužine - kobilica visoka 22 cm široka/debela 10 cm; unutra, na rebrima dvostruka daska, slične ukupne dimenzije kao kobilica, ali položena horizontalno;

~ LEUDO (leut?) od skoro 15 metara dužine - kobilica visoka 30 cm široka/debela 15 cm; unutra, na rebrima greda slična kobilici, ali položena horizontalno;

~ TARTANA-ARMATA (slična manjem leutu) - od skoro 10 metara dužine - kobilica visoka 22 cm široka/debela 10 cm; unutra, na rebrima greda širine 20 cm, visine 90 cm, ali položena horizontalno;

~ GONDOLA (morska brodica, ne venecijanska gondola) od oko 8 metara dužine - kobilica visoka 12-13 cm široka/debela 9-10 cm; nema unutrašnjeg dodatka;

Znači, primjetio sam sa raznih planova ili fotografija brodica ili maketa, da često imaju unutrašnje dodatno pojačanje (kontra-kobilica? proto-kolomba?) i/ili ispunu izmijeđu rebara isječenu od grede u kratke komade, dimenzija manjih od kobilice, ista širina ali manja visina - do gornje ivice rebrenice)

Pozdrav i poštovanje,
Zoran

_________________
"I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče"
~Vladimir Nazor
moto-klasika
moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Posts : 118
Reputation : 60
Član od : 14.09.2019
Dob : 73
Sjedište : Bern, Swiss
Bez opomene

[Vrh] Go down

Dimenzije kobilice Empty Re: Dimenzije kobilice

Postaj by Dida sub pro 07 2019, 15:33

G. Denko Šandrić nam je poručio: "Dimenzije kobilice su: visina je dužina broda x 2 u cm, širina je dužina broda u cm."
Hk = L x 2 [cm] visina kobilice - L se uvrsti u metrima, a visina je u centimetrima
Šk = L [cm] širina kobilice - L se uvrsti u metrima, a širina je u centimetrima

Onda je ovako: ako je brod dug 6 m onda je visina kobilice 12 cm, a širina joj je 6 cm.
Meštri znaju svoju praksu pretočiti u jednostavno pravilo.


Zadnja promjena: Dida; pet lis 30 2020, 10:52; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2157
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Dimenzije kobilice Empty Re: Dimenzije kobilice

Postaj by moto-klasika sub pro 07 2019, 18:18

Dobra večer, Dida!
Hvala Tebi na prenesenoj informaciji, a posebno (proto)meštru g. Šandriću na jednostavnom i praktičnom objašnjenju!
Znači, za Moju Veliku maketu dužine 9-10 metara. - visina kobilice 18-20cm a debljina (širina) jeste 9-10 cm... Nešto slično sam i ja zamislio ali bez potpore u mišljenju stručnjaka...

Pozdrav i poštovanje,
Ćao, Zoran

_________________
"I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče"
~Vladimir Nazor
moto-klasika
moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Posts : 118
Reputation : 60
Član od : 14.09.2019
Dob : 73
Sjedište : Bern, Swiss
Bez opomene

[Vrh] Go down

Dimenzije kobilice Empty Re: Dimenzije kobilice

Postaj by MarDel sub pro 07 2019, 19:16

Dida je napisao/la:G. Denko Šandrić nam je poručio: "Dimenzije kobilice su: visina je dužina broda x 2 u cm, širina je dužina broda u cm."

Onda je ovako: ako je brod dug 6 m onda je visina kobilice 12 cm, a širina joj je 6 cm.
Meštri znaju svoju praksu pretočiti u jednostavno pravilo.
Dida hvala lijepa na informaciji. I molim vas da mi dozvolite da se pohvalim: to sam i pretpostavio na osnovi vasih uputstava koje ste mi dali u prethodnom postu u vezi ovog pitanja. Da mapiram neke vrijednosti na milimetarskom papiru.....i momenat inercije za omjer b/h=1/2 igra veliku ulogu i matematici...tko razumje, razumjece. Ja sam razumjeo.
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom
Posts : 83
Reputation : 21
Član od : 10.04.2019
Sjedište : Skoplje
Bez opomene

[Vrh] Go down

Dimenzije kobilice Empty Re: Dimenzije kobilice

Postaj by denkosandric čet pro 28 2023, 11:26

MarDel je napisao/la:Hvala lijepa Dida
Kako se inzenjeri lijepo razumeju. Sad mi je jasno. Trebalo je umjesto: Proleteri.... napisati: "Inzenjeri svih zemalja, ujedinite se".😀
Lijep pozdrav
Dimenzije Kobilice. Visina je dužina broda u cm. puta 2 a širina je duljina broda u cm.
denkosandric
denkosandric
Mornar
Mornar

Posts : 2
Reputation : 0
Član od : 04.09.2016
Sjedište : Betina
Bez opomene

MarDel likes this post

[Vrh] Go down

Dimenzije kobilice Empty Re: Dimenzije kobilice

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.