Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» NOVA KNJIGA pred izdavanjem - "Stogodišnjaci iz našeg mula"
by Zaleksi uto ruj 10 2024, 13:26

» Dani latinskog idra 2024.
by tuan_jim ned ruj 08 2024, 15:42

» Creski "Mali mandrać" samo za drvene brodove
by tuan_jim ned ruj 08 2024, 15:24

» "Homo na jidra" - Malinska
by tuan_jim sri kol 28 2024, 21:22

» Maraton lađa 2024.
by moto-klasika pon kol 12 2024, 19:55

» Državno natjecanje brodomaketara 2024.
by tuan_jim pon kol 12 2024, 16:25

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Creski "Mali mandrać" samo za drvene brodove

2 posters

Go down

Creski "Mali mandrać" samo za drvene brodove Empty Creski "Mali mandrać" samo za drvene brodove

Postaj by tuan_jim pon ruj 02 2024, 13:26

Prije nekih pola godine, početkom veljače, pojavila se vijest kako creski Mali mandrać, najuvučeniji dio creske luke,  postaje
privezište samo za drvene brodove. Preciznije privezište za njih 38. Ukupno je u creskoj luci 320 komunalnih vezova, na kojima je ukupno
sedamdeset brodova od drva,

Otoci.net - creski Mali mandrać drveni brodovi

Ne mogu pronaći novosti vezano za ovo, ako tko zna što svi komentari su dobrodošli.

[You must be registered and logged in to see this image.]
FOTO: Shutterstock

[You must be registered and logged in to see this image.]
FOTO: ŽLU Cres

_________________
...scio me nihil scire...  [You must be registered and logged in to see this image.]
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 184
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

Dida and moto-klasika like this post

[Vrh] Go down

Creski "Mali mandrać" samo za drvene brodove Empty Re: Creski "Mali mandrać" samo za drvene brodove

Postaj by moto-klasika pet ruj 06 2024, 23:02

Zdravo, Jure!
Hvala na ovoj zanimljivoj infomaciji kao i na mnogima do sada.
Verujem da i drugi članovi uživaju, iako ne vole da pišu komentare...

Bio bi lep prizor videti na jednom mestu toliko drvenih brodova, kao i one druge okolo po luci. Oni su moja stara ljubav, još od 1957 kada sam prvi put video More i drvene brodice. One su tada bile redovan prizor, skoro pa moderne. Vozikali se mi nekoliko puta u jednoj s domaćinom oko Jelse pa sve do Starog Grada. Nezaboravno iskustvo, svega se sećam kao da je bilo juče (malo i bolje, nego onoga od juče)...

U Cresu smo bili na jednodnevnom izletu redovnom brodskom linijom (valjda oni poznati motorni brodovi "pesnici", od Opatije pa nazad, valjda negde 1961-62... Veoma lep stari grad, plaže takođe. Ćaletov kolega Slovenac, a naš susjed iz Beograda, imao rekonstruisanu staru kuću u centru Cresa. Ukupno 3 etaže plus potkrovlje/terasa - svaka oko 20 kvm... Dobio za džabe na korišćenje pod uslovom da je rekonstruiše i koristi celo leto, tako pet godina a onda da plaća mali zakup...

Pratim malo (puno?) tržište polovnih brodica i brodova po Hrvatskoj. Malo ima drvenih brodova, uglavnom plastičnjaci, u svim kategorijama i veličinama. Oni drvenjaci oko 5-6 metara dužine mogu biti jeftini, čak i ako su u dobrom stanju. Nažalost, mnogi su palstificirani, bolje ili lošije. Onda ima po nekoliko takozvanih "jedrenjaka" za turiste, dnevni izleti ili sedmična krstarenja (turisti kao sardine u konzervi). Oni se mogu naći od 40-50 tisuća evrića pa naviše. Većina oko 150-200 tisuća. Veći jedrenjaci tipa GULET proizvedeni u Turskoj, mnogo su luksuzniji ali i skuplji. Samo, to nisu tradicionalni jadranski drvenjaci?

Naravno, sve moje interesovanje je čisto platonsko - nema mogućnosti ni za najmanji...
Ali, ako ikada opet odemo na More, obavezno bar manji dnevni izlet.

Drvenjaci su komplikovani i skupi za održavanje, ali za mene prava stvar. Kada pređu granicu održivosti, mogu da istrunu, da se spale, ili da se iseku za loženje? Šta li se radi sa silnim plastičnjacima? Reciklaža je komplikovana i skupa? Plastika je večna kao materijal - ali, brodice i brodovi odvratno izgledaju kada ostare i ne održavaju se više...

Pozdrav i poštovanje!
Zoran
(iz kišnog Berna nakon 2-3 sedmice vrućina)


P.S.: Da li bi bilo u redu objaviti pisamce s web-liknovima o zanimljivim brodicama i brodovima, na prodaju?
Naravno, s jadranskim tradicionalnim drvenjacima... Naravno, u "Svaštari"...

_________________
"I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče"
~Vladimir Nazor
moto-klasika
moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Posts : 128
Reputation : 60
Član od : 14.09.2019
Dob : 73
Sjedište : Bern, Swiss
Bez opomene

Dida and tuan_jim like this post

[Vrh] Go down

Creski "Mali mandrać" samo za drvene brodove Empty Re: Creski "Mali mandrać" samo za drvene brodove

Postaj by tuan_jim ned ruj 08 2024, 13:00

Živio Zorane!

Pričekao sam dan neće li se možda još tko nadovezati na temu, da ne "zaštopavam" sam.

O plastici sam ima podulje bio postavio na forum zgodan amaterski dokumentarni film [You must be registered and logged in to see this link.]
t
Što se tiče svojevrsnog oglasnika drvenih brodova, i sam sam o tome bio i to dosta razmišljao. Na forumu je već otprije moguće i kupovati i prodavati u za to odgovarajučoj rubrici stvari vezane uz teme foruma, sasvim slobodno. Nakon odvagivanja mogu reći kako nisam baš sklon tome da dižemo za sada ikakvu bazu brodova ili oglasnik ili što već posebno za domaće drvene brodove. I prodavatelji i kupci takvih brodova imaju već dobro uhodane kanale od digitalnih oglasnika do oglasnika u morskim časopisima i revijama. No ima sasvim solidna opcija da takvo što bude tematski zastupljeno u web nadogradnji na forum koju već neko vrijeme planiram, no o tom potom.

Zdravi i veseli bili!

Zdravi i veseli bili!

_________________
...scio me nihil scire...  [You must be registered and logged in to see this image.]
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 184
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

Dida and moto-klasika like this post

[Vrh] Go down

Creski "Mali mandrać" samo za drvene brodove Empty Re: Creski "Mali mandrać" samo za drvene brodove

Postaj by moto-klasika ned ruj 08 2024, 13:54

Zdrav i živ bio, Jure!
Ti meni "serdare" ja tebi "vojvodo" (crnogorska poslovica): ja tebi LIKE - pa Ti meni LIKE, pa dok imamo snage...
Pozdrav svima koliko nas ima (trenitno troje - ja, gost i bot),
Pozdrav, Zoran
P.S.: Opet malo kiše ovde, ali ne smeta puno... To mi smetalo samo kada smo na Moru!

_________________
"I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče"
~Vladimir Nazor
moto-klasika
moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Posts : 128
Reputation : 60
Član od : 14.09.2019
Dob : 73
Sjedište : Bern, Swiss
Bez opomene

[Vrh] Go down

Creski "Mali mandrać" samo za drvene brodove Empty Re: Creski "Mali mandrać" samo za drvene brodove

Postaj by tuan_jim ned ruj 08 2024, 15:24

Ove skoro dvije godine koliko sam ja ovdje baš samim vikendom je uvjerljivo najmanja posjećenost, skoro pa nikoga sva tri dana.

Nekoliko desetaka ljudi konstantno prati, stotinjak pa i više kroz mjesec navrati, bilo da je slučajno bilo da je namjerno. Barem po mojoj analitici. A i tu je važnije tko nego samo naprosto koliko ljudi.

Na određen način ovo meni dođe kao digitalna verzija održavanja drvene brodice. Svakodnevna obveza, cijelo vrijeme nešto truda - nekad manje, ponekad podosta, a cijelo vrijeme biti oko toga prisutan.

_________________
...scio me nihil scire...  [You must be registered and logged in to see this image.]
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 184
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

[Vrh] Go down

Creski "Mali mandrać" samo za drvene brodove Empty Re: Creski "Mali mandrać" samo za drvene brodove

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.