Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Ćakulica
by Veber Today at 10:28

» Cross-section HMS VICTORY
by livio Yesterday at 20:02

» Escale a Sete 2024.
by tuan_jim Yesterday at 15:01

» Ninska plazulja
by stari pet oľu 22 2024, 12:31

» Premuda 1:43
by tuan_jim ned oľu 17 2024, 11:56

» Galija real de france
by livio pet oľu 15 2024, 21:52

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Jos jednom pitanje o gajetama

5 posters

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Gost čet stu 28 2019, 11:56

.


Zadnja promjena: BozaDevil; pet lip 05 2020, 11:15; ukupno mijenjano 1 put.
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Dida pet stu 29 2019, 15:22

A to što si zabijelio na fotografijama? Sigurno neke zgodne "mace"?

_________________
Pozdrav,
Dida [You must be registered and logged in to see this image.]
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2157
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by moto-klasika pet stu 29 2019, 19:36

IZVOD IZ OPISA KOMPLETA MAKETE TRAJTA
- korčulanski leut 63,8cm 1:20, firma ”MarisStella d.o.o.” Velebitska 82, 21 000 Split, Croatia:

“Stanovnici otoka Korčule leut nazivaju trata, trakta ili trajta, a za njega postoje još i nazivi barka, lađa, vlahinja, brod i gajeta.
Najveća je jadranska barka koja doseže dužinu i do dvanaestak metara, čija je nosivosti do desetak tona.
Konstruktivne i namjenske sličnosti s gajetom su tolike, da ga je ponekad od nje vrlo teško razlikovati.
Leut se kod nas prvi put spominje u Trogirskim spisima 1617. godine, a do danas se razvio u nekoliko osnovnih oblika, među kojima su najosebujniji korčulanski, betinski i zadarski leuti.
Leut se pri plovidbi više oslanja na jedro nego na vesla, pa je opremljen jarbolom na kojemu se razapinje latinsko jedro.
Trajta je brodica koja je nedvojbeno leut korčulanske gradnje, ali koja ima i nešto od konstrukcijskih karakteristika gajete
.”

Da ne ljepim fotke, evo je njihova internet adresa:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Tako, mislim da je to na Božinoj fotki Leut-Trajta, koga zovu još i Gajeta (još uvijek mislim da gajeta ima osobitu provinu statvu)!
Mislim da bi to moga' biti podložak za moju maketu, naravno modifikovanu: ja nisam povjesničar, niti proto-meštar (niti kalafat ili manual), niti pravi maketar tradicionalne hrvatske drvene brodogradnje – samo ljubitelj/diletant! Za cijenu kompleta – nisam siguran da bih ovdje u Switzi mogao kupiti sav materijal, možda bih mogao bez materijala za jedra i opremu kojih neće ni biti na mojoj maketi...

Možda radi bolje identifikacije lijepe brodice – pogledati još i sledeće internet stranice:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Pozdrav i poštovanje, dobra zabava,

Zoran

_________________
"I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče"
~Vladimir Nazor
moto-klasika
moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Posts : 117
Reputation : 60
Član od : 14.09.2019
Dob : 73
Sjedište : Bern, Swiss
Bez opomene

[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Gost ned pro 01 2019, 10:31

Pozdrav. Nije moguće da u Švici nema svega potrebnog. Videh negde, valjda na Facebook-u, neku švajcarsku maketarsku grupu. Izguglaj...
Ostaje ti Ibej, ili da iz Srbije naručiš, ako baš nema u Švici.
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by moto-klasika ned pro 01 2019, 22:56

Zdravo, Božo!
Ima ovdje u Switzi svega što se poželi, samo...

~  Nije lako naći meni koji ne znam Switzarijanski jezik a pastorci nisu od pomoći; Ja učio Njemački jezik (Hoch-Deutch), ali ga ovdje niko ne voli koristiti a Engleski baš ne znaju mnogi; Klubovi ne vrede mnogo iz istog razloga;
~ Sve je ovdje preskupo, otprilike 3 puta više nego u Beogradu, a posebno u specijalizovanim prodavnicama; Imaju uglavnom plastične kit-komplete za brodove, avione, automobile, helikoptere - a drveta nema;
~ Svejedno, u opštim hobi-radnjama sam uglavnom našao što bi mi trebalo za veći deo rada: bukva, jela, bor, balza (letvice i daščice), šperploča raznih materijala i debljina; Lijepak nije problem... Alata imam dosta, mada ne specijalizovanog maketarskog; Radionica u podrumu spremna, imam i grijalicu!

Kako rijetko koji maketar koristi originalne materijale (hrast za kobilicu i rebra, četinare za oplatu...), to mogu i ja malo "varati" s drugim, meni dostupnim materijalima. Razni bajcevi daće različite boje drveta, firnajz kao završni prijemaz, ili mat bezbojni nitro-lak - ako nema ovdje, ima u Beogradu…

Za sada još biram original za maketu, gledam mnoge fotke pravih brodica i izrađenih makete, te konstruktivne crteže i skice brodskih linija. Vjerovatno neće biti popularna Gajeta (suviše ih ima, a u prosjeku su male, oko 6 metara) a niti voljena Bracera (nemam dobre linije a originali su opet suviše veliki u prosjeku prijeko 10 pa do 15 metara). Moj izbor bi bio brodica oko 9-10 metara dužine, pa urađena kao prilično velika maketa - znači možda baš Korčulanka Gajeta/Leut-Trajta koju si Ti prvi prikazao.
Isprobao sam neke varijante prikaza brodskih linija (poprečni presjeci, rebra) u raznim veličinama, te njihovo prebacivanje na materijal, a bez skupog štampanja cjelog plana na papiru dimenzija 150 cm x 80 cm, ili slično...

Kupio kineske štapiće: bambus 2 i 3 mm, drvo 4 mm - za čepove i klinove, pa da isprobam. Ovdje to izgleda jeftino, skoro džaba, ali u Beogradu je to kilo mesa!

Počelo je, a i moralo se - ušao zvanično u 70 godinu!

Pozdrav i poštovanje, tebi i svima prisutnima!

Ćao,
Zoran

_________________
"I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče"
~Vladimir Nazor
moto-klasika
moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Posts : 117
Reputation : 60
Član od : 14.09.2019
Dob : 73
Sjedište : Bern, Swiss
Bez opomene

[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by stari pon pro 02 2019, 07:24

Zorane, ne znam dali te dobro razumijem, ali "ova barka- brod je premali, a ova-ovaj je preveliki". Pa postoje mjerila u kojima možeš raditi maketu. Postoje toliko CAD programa da možeš sam nacrtati-precrtati u mjerilu koje želiš. Isto tako , ako ne želiš plačati printanje velikih nacrta, iz CAD-a možeš printati dijelove nacrta koje trenutno trebaš. Ako je taj dio veći od veličine papira, isprintaš dijelove pa ih spojiš. Pišem ovo iz vlastitog iskustva. Makete radim u mjerilima koja meni odgovaraju, a osnovno je, da dužina makete zajedno sa postoljem ne prelazi 60cm (tolika je širina polica).

_________________
Josip Pupačić: I gledam more gdje se k meni penje
i slušam more dobrojutro veli
stari
stari
Porucnik fregate
Porucnik fregate

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 1057
Reputation : 429
Član od : 28.08.2013
Dob : 77
Sjedište : Kastav
Bez opomene

[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Gost pon pro 02 2019, 09:17

.


Zadnja promjena: BozaDevil; pet lip 05 2020, 11:15; ukupno mijenjano 1 put.
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by moto-klasika pon pro 02 2019, 19:51

Dobra Večer svima,
a posebno Didi, Boži i Starom!

Stari,
Kada sam pisao o prevelikom ili premalom – mislio sam na originalnu brodicu a koja bi poslužila kao uzor za izradu Moje Makete “Sveti Nikola” (već je krštena pre polaganja kobilice, što se očekuje se za vikend), a ne na veličinu same makete (biće velika).
Znači brodica od oko 9-9,5 metara dužine, oko 3 metra širine, tradicionalni (domaći) projekat i konstrukcija, sa desne/istočne obale Jadrana. Uz korišćenje odgovarajuće razmjere, odredio bih za mene odgovarajuću dužinu i druge dimenzije Moje Makete. Kako rekoh u jednom starijem dopisu, bila bi za poveću vitrinu, jer su sadašnji televizori nepraktični za to, a po kvalitetu ne za muzej ili izložbe...  Što bi rekli – za moju dušu I srce.
Program CAD ne koristim a ovdje nemam nikoga koji bi mi mogao/htjeo uraditi što željim. Tako, ići ću “pješačkii”: kopiranje postojećih planova u više djelova pa sastavljanje “mozaika” u punoj veličini Moje Makete, sa posebnim dijelovima u više primjeraka za praktično korišćenje (rebra, provina i krmena statva i još koji detalji)… Onda izrada “navoza-škvera” - radnog stola sa šablonima za držanje dijelova i izradu pravilne forme brodskog trupa-kostura... Vjerovatno dosta štelovanja tokom gradnje. Pomalo dugoročan program, ne žuri mi se. Odustao sam od nekih starih većih projekata a vjerovatno druge makete neću raditi, pa ću se oko ove posebno potruditi, sa uživanjem.

Bozo,
Posjetio sam internet stranice "Makete brodova Radičević"... Zaista divne makete sa korektni cijenama, vjerovatno su na slikama primjerci urađeni u samoj kompaniji. Ne bih kupovao njihov kit-komplet mada bi to bio najlakši i najbrži put do gotove a lijepe makete. Ali, to ne bi bila Moja Maketa. Ostali materijal mogu naći ovdje a kako nema ništa od jedara ili ribarske opreme – nema problema.

U svakom slučaju, savjeti i uputstva iskusnih maketara i/ili povjesničara hrvatske tradicionalne drvene brodogradnje – biće dobrodošli.
Namjeravao sam da pokrenem sopstvenu temu o gradnji Moje Makete, ali sam se sada malo unaprijed napričao. To ću svakako učiniti ovih dana, čim odaberem original brodice kao uzor.
Samo da preciziram: to će biti modernizovana brodica, sa motorom, malom kabinom, za vikend krstarenje jadranskim otocima i krajem. (odnosi se na virtualni original u punoj veličini, kada bih ga gradio kod nekog proto-meštra, ali sada samo u mojoj mašti). Konstrukcija trupa i mnogih detalja što je moguće više u skladu s tradicijom I povješću…

Zahvalnost na komentarima, pozdrav i poštovanje,
Ćao,
Zoran

_________________
"I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče"
~Vladimir Nazor
moto-klasika
moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Posts : 117
Reputation : 60
Član od : 14.09.2019
Dob : 73
Sjedište : Bern, Swiss
Bez opomene

[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Gost uto pro 03 2019, 08:45

.


Zadnja promjena: BozaDevil; pet lip 05 2020, 11:16; ukupno mijenjano 1 put.
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Dida čet pro 05 2019, 14:34

Hm?! Nijedne gajete među izlošcima. Hoće li se stvar uskoro promijeniti?
Jesu li izloženi brodovi plastični ili drveni?

_________________
Pozdrav,
Dida [You must be registered and logged in to see this image.]
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2157
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Gost čet pro 05 2019, 14:40

.


Zadnja promjena: BozaDevil; pet lip 05 2020, 11:16; ukupno mijenjano 1 put.
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Dida čet pro 05 2019, 14:45

BozaDevil je napisao/la:Hehehe...Gajeta neće biti skoro završena. Apatinac je blizu, Bracera...Yowl-a, pa tek onda Gajeta.
Ovi su plastični, osim hidroaviona, dole levo, koji je kombinacija drveta i plastike, plovan je i ima ugrađen motor.
To sve je samo jedan zid sobe.... Cool ...
Je li hidroavion upravljan radiom?

_________________
Pozdrav,
Dida [You must be registered and logged in to see this image.]
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2157
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Gost čet pro 05 2019, 14:50

.


Zadnja promjena: BozaDevil; pet lip 05 2020, 11:16; ukupno mijenjano 1 put.
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Dida pet pro 06 2019, 16:29

I mene zanima upravljanje radiom. Razmišljam o jednoj maketi s takvim upravljanjem. Ako budem imao dovoljno vremena možda i napravim jednu takvu. Pa ju provozam po Kupi. Smile

_________________
Pozdrav,
Dida [You must be registered and logged in to see this image.]
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2157
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Matija pet pro 06 2019, 18:57

Pozdrav društvu,
za radio upravljanje potreban je predajnik, prijemnik, regulator (ESC,regler), motor, baterija te 1 servo.
Moderni prijemnici rade na 2,4 GHz i treba paziti kada se kupuje prijemnik da odgovara predajniku jer postoji razlika u protokolima i sl. npr. OVAJ koji dolazi zajedno sa odgovarajućim prijemnikom sa 6 kanala. Za motorom pogonjene glisere i barke sa kormilom potrebno je 3 kanala ako se želi upravljati i jedrima treba još koji.
Regler  (ili ESC,  kontroler) je uređaj koji posreduje između prijemnika, baterije i motora. Motor je sada obično 3 fazni bez četkica (brushless) te njegov rad održava regler (ili ESC,  kontroler). Serva se kopčaju direktno na prijemnik.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Baterije su LiPO, npr: baterija Tu je bitan broj čelija, te kolika joj je snaga u mA i koliko max struje može dati  xxC. Za nju je potrebno imati poseban liPo punjač sa balanserom.
Motor, evo primjer jedno slabijeg modela sa ESC: Motor.
Božo, vidim da imaš neku opremu. Možeš mi poslikati pa da vidimo o čemu se radi. I starija oprema može odlično raditi (kao kod mene ali na avionima) Wink

_________________
Pozdrav, Matija [You must be registered and logged in to see this image.].
Matija
Matija
Administrator
Administrator

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 890
Reputation : 964
Član od : 06.02.2014
Dob : 60
Sjedište : Njivice / Krk
Bez opomene

[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Matija ned pro 08 2019, 09:58

Mala dopuna:

Koristan link za početnike:

[You must be registered and logged in to see this link.]
...govori se o avionima ali je sve isto i na brodovima..

Trgovina gdje obično naručujem dijelove:

[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Pozdrav, Matija [You must be registered and logged in to see this image.].
Matija
Matija
Administrator
Administrator

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 890
Reputation : 964
Član od : 06.02.2014
Dob : 60
Sjedište : Njivice / Krk
Bez opomene

[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Dida ned pro 08 2019, 16:31

Super! Hvala ti Matija. Very Happy

_________________
Pozdrav,
Dida [You must be registered and logged in to see this image.]
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2157
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by moto-klasika ned pro 08 2019, 18:22

Zdravo, Matija!
Hvala ti na informacijama o mogućnostima radio-upravljanja naših maketa (mi ih zovemo  modelima, kada su operativni i pokretni)... Ja se ne razumijem u tu vrstu komandi, samo sam gledao druge kako upravljaju RC modelima aviona i jedrilica, rijetko brodova.
Kako razmišljam o plovećoj i kontrolisanoj Mojoj Velikoj Maketi, to ću proučiti kada dođe vrijeme za to, ako dođe. U svakom slučaju, morao bih uzeti cijeli komplet, već usklađen, jer ne bih imao znanja da to sam kompletiram.
Pozdrav i poštovanje,
Ćao, Zoran

_________________
"I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče"
~Vladimir Nazor
moto-klasika
moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Posts : 117
Reputation : 60
Član od : 14.09.2019
Dob : 73
Sjedište : Bern, Swiss
Bez opomene

[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Gost pon pro 09 2019, 10:24

.
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Jos jednom pitanje o gajetama - Page 3 Empty Re: Jos jednom pitanje o gajetama

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.