Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Intervju sa g. Željkom Skomeršićem za portal "Nautička patrola"
by tuan_jim ned lis 13 2024, 13:42

» Hayling Hoy
by livio pet ruj 27 2024, 21:40

» "Dani u Vali" - 2024.
by tuan_jim sri ruj 18 2024, 20:17

» Koncesije vezova posebno za drvene brodove
by tuan_jim uto ruj 17 2024, 21:40

» NOVA KNJIGA pred izdavanjem - "Stogodišnjaci iz našeg mula"
by Zaleksi uto ruj 10 2024, 13:26

» Dani latinskog idra 2024.
by tuan_jim ned ruj 08 2024, 15:42

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Da se još jednom predstavim

4 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

The author of this message was banned from the forum - See the message

The author of this message was banned from the forum - See the message

Da se još jednom predstavim - Page 2 Empty Re: Da se još jednom predstavim

Postaj by Dida ned srp 14 2024, 12:22

Veber je napisao/la:deda, javio mi se frend, arhitekt. ne postoji specifičan naziv, kolokvijalno svi tu izraslinu zovemo po njemačkom, bolt.
kaj mi on veli, a svi znamo, krovovi su isključivo služilli da se zašštiti kat ispod.

kasnije se kod nas na jugu pojavljuje kučica koja izviruje na krovu. na sjeveru zbog snijega, kiše, vjetrova je krovni prozor.

osobno nikada ne bih napravio rez u pokrovu, tipa krovni prozor.
Ako bi rezao potkrovlje napravio bi krovnu kućicu iliti boltu
Imao sam jednog prijetelja koji je te stvari na krovu zvao "kukuljica". Kako je bio liječnik, posumnjao sam u ispravnost naziva, i eto, pitao sam.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2172
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

The author of this message was banned from the forum - See the message

Da se još jednom predstavim - Page 2 Empty Re: Da se još jednom predstavim

Postaj by tuan_jim ned srp 14 2024, 12:50

OK za zakonski opis i definiciju, sve pet, ali naziv i to baš strukovni naziv je luminar i to sto posto (sto posto) sigurno.

Vezano za lokalne nazive imam konkretno dvije knjige vezane za tradicijsku arhitekturu u kojima bi ihe se dalo naći, nije do odgađanja
i lijenosti nego mi je nezgodno tek tako "kopati" za njima sada kad mi je doma prepuno ljudi, ali dati ću si truda, sada moram.

Inače u Dalmaciji su luminari bili arhitektonski element u priobalju, u zaleđu su prisutni jako rijetko. Ovdje po Kaštelima ih je mnogo
i znam pouzdano kako konzervatori-restauratori strogo paze kod rekonstrukcije objekata da ih se pravilno izvodi.

Jedna od dvije navedene knjige je od prijateljice koja radi baš na konzervatorskom zavodu.

Eto.

Zdravi i veselio bili.


Zadnja promjena: tuan_jim; ned srp 14 2024, 15:37; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
...scio me nihil scire...  Da se još jednom predstavim - Page 2 270c
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 193
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

[Vrh] Go down

The author of this message was banned from the forum - See the message

The author of this message was banned from the forum - See the message

Da se još jednom predstavim - Page 2 Empty Re: Da se još jednom predstavim

Postaj by moto-klasika ned srp 14 2024, 14:36

...deset upola s lukom?
Dođem!
Zoran

_________________
"I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče"
~Vladimir Nazor
moto-klasika
moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Posts : 130
Reputation : 60
Član od : 14.09.2019
Dob : 73
Sjedište : Bern, Swiss
Bez opomene

[Vrh] Go down

The author of this message was banned from the forum - See the message

Da se još jednom predstavim - Page 2 Empty Re: Da se još jednom predstavim

Postaj by moto-klasika ned srp 14 2024, 15:50

Veber je napisao/la:tehnički gledano, a vidimo to po dalmaciji.
krovni prozor kod nas nije sastavni dio arhitekture.
zašto?
mi smo na jugu, kod nas je sunce "više" zato smo gradili bolte.
kubus koji usjeca krov.
onda sunce može biti na jugu do sutra ali orjentacijom građevine sve smo riješili.
pogledajte rimske građevine.
ili moj stan u zg
arhitekt je gledao i pazio na svijetlo.
(radio ga je za sebe 1936e)
ja imam svjetlo i sunce u svakom dobu.
nemam klimu niti ju trebam.
ljeti samo dnevnu sobu i djevojačku, kako ju je baka zvala osine sunce. do 10 ode sunce
===========================================================
Potpuno ste u pravu!
Do pre nekoliko decenija, niko u mom kraju (Beograd) nije stanovao na tavanu (prostor ispod krova a iznad zadnjeg kata)... Bilo ponekad - teška sirotinja u centru grada, predratne građevine. Oni nisu pravili ni "bolte" ni krovne prozore (nema para za to a i bilo zabranjeno), samo stari tavanski otvori, staklo ponekad ugrađeno...
Tradicionalna građevina nije to koristila ni u gradu ni na selu.
Mada sam se uvek interesovao za arhitekturu i građevinarstvo, nisam nikad čuo za stručni naziv "bolte"... Narod i dunđeri (priučeni građevinari) zovu ih "bađa", ili može bit "badža"... Ja sam hteo da je napravim na tavanu naše male kuće u Zemunu, potkrovlje na starom delu zgrade. Na novom delu su dunđeri ugradili krovne prozore - lakše im bilo. Jedan davno propao...
Moja ideja je bila da umesto brozora na "bolti" ugradim kupatilna vrata, uska sa staklom, između rogova krova. Malo bi bila uvučena, tako da bi se imao mali "balkon" između vrata i donjeg dela krova... Taman za cveće ili da se stane, uživa na svežem vazduhu i puši! Bilo bi i više svetlosti unutra s manje direktong sunca... Ali, život ode drugim putem i dalje...
Da li su predrati i posleratni (dve decenije, najviše) arhitekte bili bolji ili su više marili za stanare, ili su imali više stručne kriterijume? (da, mnogi su posle i stanovali u tim zgradama)... Te zgrade su često imale po jednu garažu pored ulaza... Zatim stepenište sa svetlarnikom... onda liftove, ako ne putničke (manje zgrade), onda dvorišne teretne (za ugalj i drva, manji stvari)... Imali su po dva ulaza u stan, a često i posebno stepenište - sve prema načinu života i običajima tog vremena. Čak i manii stanovi (naš dvosobni, od 1950 do 1960), gledali i na ulicu i na dvorište (sever-jug orijentacija, zapad-istok, pa biraj sobu), kupatilo i kuhinja imali prozor i vrata na lođu, mala ostava koju smo pretvorili u "devojačku sobu", s prozorom, velika kuhinja i veliko kupatilo... Od 1960, veliki troiposobni stan, sličnih kvaliteta. Prava devojačka soba, kod ulaza, sa svojim kupatilom (malim)... Krajem šezdesetih, polako nestaju "devojke" (kućne pomoćnice - našle bolji posao, otišle u škole, poudavale se?) - mada su ih do tada imale mnoge porodice, čak i veoma skromne (jedna plata, dvoje-troje dece)... Moj brat tinejđer tada, odmah se uselio u to sobicu...

Eh, mnogo decenija pa i mnogo uspomena, a koje danas niko ne mari da sluša. Ovde u Forumu - napišem ponekad ponešto - pa kako bude, ko čita - nek' čita, ko neće - nek' ne mora. Nije žal za mladost, nije bilo sve baš dobro i lepo, možda samo nostalgija?
Malo nam fali "Konoba pod dvije murve" - jugo se smirio, pa da je otvorimo opet? Maestral lep duva!

Pozdrav iz Berna, mahom kišovitog!
P.S.: ovde u Bernu, sve starije zgrade imaju stambena potkrovlja -sa "boltama"! Imaju obično lođu ili balkon ispred. Videli smo samo jedan useljeni polu-suteren! Tu su obično podrumske prostorije sa kolektivnim perionicama! Imaju ih čak i novogradnje... Ne verujem da je "ruski" ili "komunistički" uticaj?

_________________
"I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče"
~Vladimir Nazor
moto-klasika
moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Posts : 130
Reputation : 60
Član od : 14.09.2019
Dob : 73
Sjedište : Bern, Swiss
Bez opomene

[Vrh] Go down

The author of this message was banned from the forum - See the message

The author of this message was banned from the forum - See the message

Da se još jednom predstavim - Page 2 Empty Re: Da se još jednom predstavim

Postaj by tuan_jim ned srp 14 2024, 16:35

Veber je napisao/la:btw,

nismo tu da bi se svadili već razmjenjujemo mišljenja.

svadit ćemo se uz ćevape
@Veber
Ma nikakva svađa ni u primisli, ispričavam se ako sam tonom i nastupom dao ikakvog povoda iti pomisliti kako bi se radilo o tome.

@Veber & @Dida
U arhitektonskoj, građevinarskoj, povjesničarsko umjetničkoj te restauratorsko konzervatorskoj struci status kultne knjige i skoro pa
svojevrsnog svetog pisma na temu tradicionalne kamene arhitekture ima knjiga "Pouke baštine" iz 2007. Glavni autor je
dr. sc. Joško Belamarić uz nekolicinu drugih mahom vrsnih što autora što suradnika. Strukovni naziv u navedenoj knjizi "Pouke baštine"
je luminar.

Marijeta (Meta) Babin, diplomirana arheologinja, a po zanimanju konzervatorica 2014. godine izdala je opsegom malu knjižicu, ali jako kvalitetnu.
Naslov knjižice je "Očuvanje i održavanje kaštelanske tradicijske arhitekture" i iako cilja tematski na  Kaštela knjižica je primjenjiva na cijelo naše priobalje.
Meta koristi naziv luminar.

Kolokvijalno je među stanovništvom na priobalju u uporabi i naziv solar, no još moram razjasniti gdje sve, kojeg je korijena, i koliko je što nije
isključeno krivo korišten naziv za ovaj oblik krovnog prozora.

Od stranih naziva tu su na francuskom "lucarne" i na engleskom "lucarne" i "dormer". Na njemačkom koji je inače jedan od najpreciznijih jezika
na svijetu pronašao sam pojam "Dachfenster", no ne govorim jezik,  a i nekakav dojam mi je kako se radi o općenitom nazivu za krovni prozor, znači širem pojmu.

@moto-klasika

Ništa od neke nove "Konobe poli dvi murve" i to sa stvarno dobrim razlogom, ustalom znaš sve o tome puno bolje od mene.

Veber je malo zaspamao čak i svoju vlastitu temu, no za sada što se mene tiče - prolaz.
Sve je u dobroj namjeri, a i lijepo što za potrebe svojeg kreativnog literarnog izražavanja
koristi jedno te isto mjesto i to više manje prikladno, pa nek do daljnjega bude tako.
Najmanji problem mi je aktivirati svoje administratorske supermoći :-D Šala, al' po
eventualnoj potrebi i sasvim zaozbiljno.

Zdravi i veseli bili,
Jure

_________________
...scio me nihil scire...  Da se još jednom predstavim - Page 2 270c
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 193
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

[Vrh] Go down

The author of this message was banned from the forum - See the message

Da se još jednom predstavim - Page 2 Empty Re: Da se još jednom predstavim

Postaj by tuan_jim ned srp 14 2024, 20:16

@moto-klasika

Ma meni se na svojevrsnom lageru stalno kupe materijali, no ne bi valjalo da objavljujem sam sebi i sa sobom se dopisujem.

Čak tehnički gledano tu sam formalno admin, a već sada, a kamoli uložim li više truda (što samo po sebi nije veliki problem),
pretvaram se u nešto slično uredniku na kakvom portalu.

Hvala za svu dobru (pače odličnu....) volju, suradnju, doprionse i općenito pažnju.

Budi u toku, evo direktan povod i poticaj neka plasiram što odgovarajućih materijala. Valjda će naići na kvalitetnu recepciju.

Zdrav bio Zorane, živio

Jure

_________________
...scio me nihil scire...  Da se još jednom predstavim - Page 2 270c
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 193
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

[Vrh] Go down

Da se još jednom predstavim - Page 2 Empty Re: Da se još jednom predstavim

Postaj by tuan_jim ned srp 14 2024, 20:35

Da se još jednom predstavim - Page 2 17209810

Da se još jednom predstavim - Page 2 Pouke_10

_________________
...scio me nihil scire...  Da se još jednom predstavim - Page 2 270c
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 193
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

moto-klasika likes this post

[Vrh] Go down

The author of this message was banned from the forum - See the message

Da se još jednom predstavim - Page 2 Empty Re: Da se još jednom predstavim

Postaj by Dida čet srp 18 2024, 09:52

Ima li tko fotografiju luminara?

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2172
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Da se još jednom predstavim - Page 2 Empty Re: Da se još jednom predstavim

Postaj by tuan_jim čet srp 18 2024, 21:52

Dida je napisao/la:Ima li tko fotografiju luminara?

na terenu sam, ne predalekom, ali nemam signala nego rano ujutru pred polazak i navečer kad se vratim doma

ovaj vikend ću pustiti seriju kaštelanskih, izvana doduše... ...mislim kako će se naći
i onih u rekonstrukciji, pa nek se vidi i "anatomija"


_________________
...scio me nihil scire...  Da se još jednom predstavim - Page 2 270c
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 193
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

Hrvoje likes this post

[Vrh] Go down

Da se još jednom predstavim - Page 2 Empty Re: Da se još jednom predstavim

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.