Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Gajeta

2 posters

Go down

Gajeta Empty Gajeta

Postaj by MarDel uto tra 16 2019, 20:41

Dida puno hvala na tvom ohrabrenju da postavljam pitanja.
Rebra se postavljaju okomito na kobilicu (kolumbi), I kako sam shvatio rebrenica se malo usece pri dnu za sirinu kobilice (negde sam procitao da se to zove slotting), i postavi povrh kolumbe okomito. Medjutim ni u crtezima drvenih brodica, ni na youtube-u nisam primjetio da se rebra (rebrenice, pjane) zakivaju za kobilicu, ili fiksiraju za kobilicu putem cavala, vijaka, itd it'd..Kako sam razumjeo, sa montiranjem kontrakobilice, rebra se "drze" za kobilicu na zeljeno mjesto, sa zeljenim rasterom u okomitom polozaju.
Ako je to tako, moje pitanje je zbog cega se rebra ne zakivaju, fiksiraju za kobilicu. Dali je zbog tradicionalne tehnologije gradnje, zbog izbegavanje prodora vode odozdo, ili smanjivanjem krutosti sistema kobilica-rebra-oplata? Pretpostavljam da nezakivana rebra na kobilicu pridonose bocnoj elasticnosti brodica I sa tim boljem prilagodjavanju lateralnim silama (valovi, bocni udarci o molovima...).
Unapred zahvalan I oprostite zbog mog laicizma
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom
Posts : 83
Reputation : 21
Član od : 10.04.2019
Sjedište : Skoplje
Bez opomene

[Vrh] Go down

Gajeta Empty Re: Gajeta

Postaj by Dida sri tra 17 2019, 14:49

Marine, slijedi odgovor, samo mi daj malo vremena da pripremim neke crteže. Very Happy

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Gajeta Empty Re: Gajeta

Postaj by Dida pet tra 19 2019, 22:31

Marine, rebra se fiksiraju za kobilicu. Pogledaj malo što ovdje ima: Konstrukcija malih brodova
Mislim da će ti koristiti. Smile

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Gajeta Empty Re: Gajeta

Postaj by MarDel sub tra 20 2019, 10:34

Hvala lijepa Dida. Vidio sam sta je u link-u, ali samo onako prelijetio preko njega. Video sam izuzetno inteligentnih rijesenja kod tradicionalne konstrukcije kobilice. Nesto sto kad sam studirao bilo oznaceno kao vrh gradjevinske inventivnosti. To je...uvjek je bilo puno mudrosti u obicnom narodu. Mozda u 21-vom stolijecu ne bi trebalo da se toliko hvalimo tehnickim dostignucima.
P.S Sretni uskrsnji praznici

Sent from Topic'it App
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom
Posts : 83
Reputation : 21
Član od : 10.04.2019
Sjedište : Skoplje
Bez opomene

[Vrh] Go down

Gajeta Empty Re: Gajeta

Postaj by MarDel sub tra 20 2019, 11:23

Inace na jednom USA forumu citao sam diskusiju dvoje brodograditelja u vezi zakivanja rebara za kobilicu. Prvi je tvrdio da ako se spoj rebro-kobilica radi sa pocket-ingom (pretpostavljam sa dubokim utorima) nema potrebe da se rebro zakiva za kobilicu. Isto I sa slotting-om (pretpostavljam plitki utori). Argumentacija mu je bila da se to radi zbog lakseg uocavanja necistoce izazvane trenjem materijala rebara I kobilice, a strukturalna cvrstoca se postize sa drugim elementima strukture brodice. Drugi je tvrdio da se rebra zakivaju za brodicu. Argument mu je bio veca strukturalna poprecna cvrstoca drvene brodice, a da drugi elementi nosece strukture-pasma, zadnji uzvoji (pretpostavljam krajnji madiri) samo doprinose cvrstoci brodice. Sve to postujuci princip poprecne gradnje brodice.
Sve je to izazvalo konfuziju kod mene, pa zato Sam pitao Kako to funkcionose kod hrvatskih tradicionalnih drvenih brodica.
Lijep pozdrav

Sent from Topic'it App
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom
Posts : 83
Reputation : 21
Član od : 10.04.2019
Sjedište : Skoplje
Bez opomene

[Vrh] Go down

Gajeta Empty Re: Gajeta

Postaj by MarDel sub tra 20 2019, 15:31

Dida oprosti ako dosadjujem I tebi I na forumu.
Neka moja nazovimo ih razmisljnja o gradjenju brodica.....(moja filozofija da ako bog da da sagradim gajeticu ili guc od 6 m)
Ja bih zakivao rebrenicu (dobra stara hrastovina) za kobilicu mozda drvenim cavlom. Time bih postigao poprecnu krutost dna I elasticnost veze kobilica-rebrenica. Bocna rebra (valjda corbe) bih spojio sa rebrenicama (ne znam Kako SE zove Taj spoj) da drvenim cavlima za rebrenice. Time bih postigao elasticnost spoja corba-rebrenica

Sent from Topic'it App
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom
Posts : 83
Reputation : 21
Član od : 10.04.2019
Sjedište : Skoplje
Bez opomene

[Vrh] Go down

Gajeta Empty Re: Gajeta

Postaj by Dida sub tra 20 2019, 17:25

Marine, ne dosađuješ nikome! Kako ćeš nešto razjasniti, ako ne pitaš? Slobodno pitaj, uvijek će se netko naći da dade odgovor.

Pogledaj i ovo: Rebra

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Gajeta Empty Re: Gajeta

Postaj by MarDel sub tra 20 2019, 21:14

Dida Hvala puno na poslatom materijalu. Sad mi se puno stvari pocinju raznjascavati. Lijep pozdrav.

Sent from Topic'it App
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom
Posts : 83
Reputation : 21
Član od : 10.04.2019
Sjedište : Skoplje
Bez opomene

[Vrh] Go down

Gajeta Empty Re: Gajeta

Postaj by Dida ned tra 21 2019, 14:33

Čini mi se da nikad nismo (na ovom forumu) raspravljali o začavljenju rebara. Meni nema ništa logičnije, nego solidno učvrstiti rebra za kobilicu.

Pogledaj još i ovdje: Leut 1:10
Na prvih par poruka su nestale slike, ali sam zamolio Matiju da ih vrati, ako može. Na ostalim porukama slike su ostale. Taj leut je radio Željko (leut), a on ti je pravi meštar za makete.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Gajeta Empty Re: Gajeta

Postaj by MarDel ned tra 21 2019, 15:06

Pa I meni kao gradjevinskom inzeneru (glede struke, zanata) je puno logicnije da primarna noseca struktura kobilica-rebra bude kruto vezana, ili bar rebrenice-kobilica. Zato me je I zanimalo sta o tome kaze brodogragjevinska struka.
Na ovu temu I na drugim forumima se vode diskusije. Na netu sam nasao samo 2 koji su obuhvatili ovu temu. Dijapazon misljenja I stavova je veoma sirok. Veoma je tesko naci "zlatnu sredinu" ili neki mainstream.
Posto cesto "vrsljam" po netu glede "drvene brodogradnje", pa se nadam da mogu postirati interesantne URL-ove?
Vas stav da ovo nije diskutovano na ovom forumu, vodi ka ideji da bi mozda trebalo "naceti" ovu temu. Mislim da je ovo interesantno pitanje, pitanje strukture brodica. Kao I u gradjevinarstvu, vazne strukture tacke se ne vide okom. Lijep Pozdrav
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom
Posts : 83
Reputation : 21
Član od : 10.04.2019
Sjedište : Skoplje
Bez opomene

[Vrh] Go down

Gajeta Empty Re: Gajeta

Postaj by MarDel pon tra 22 2019, 18:46

Pozdrav Dida
Mislim da sam shvatio kako se rebra fiksiraju za kobilicu. Procitao sam post og Kartabon-a (Tema je bila: Raspored rebara) gde pise da se rebra (rebrenice ili pjane) fiksiraju za kobilicu sa brokvom ili pasaicom..
I napokon skuzio da je brokva=cavao (samo ne znam Dali je od drveta ili metala)..
Izgleda moram uciti dalmatinski nauticki hrvatski da bih se snasao na forumu ☺️..
Lijep pozdrav
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom
Posts : 83
Reputation : 21
Član od : 10.04.2019
Sjedište : Skoplje
Bez opomene

[Vrh] Go down

Gajeta Empty Re: Gajeta

Postaj by Dida uto tra 23 2019, 17:18

MarDel je napisao/la:Pozdrav Dida
Mislim da sam shvatio kako se rebra fiksiraju za kobilicu. Procitao sam post og Kartabon-a (Tema je bila: Raspored rebara) gde pise da se rebra (rebrenice ili pjane) fiksiraju za kobilicu sa brokvom ili pasaicom..
I napokon skuzio da je brokva=cavao (samo ne znam Dali je od drveta ili metala)..
Izgleda moram uciti dalmatinski nauticki hrvatski da bih se snasao na forumu ☺️..
Lijep pozdrav
Pozdrav, Mario! Brokve su čelične i pocinčane. Mogu biti i svornjaci s navojem i maticom.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Gajeta Empty Re: Gajeta

Postaj by MarDel uto tra 23 2019, 17:40

Hvala lijepa Dida.
Tko pita ne skita....a ja sam zalutao ☺️. Lijepo kazu amerikanci....Ako nista ne uspjeva, procitaj uputstvo...
Lijep pozdrav
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom
Posts : 83
Reputation : 21
Član od : 10.04.2019
Sjedište : Skoplje
Bez opomene

[Vrh] Go down

Gajeta Empty Re: Gajeta

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.