Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Spoj oplate i dna - Neretvanska trupa

2 posters

Go down

Spoj oplate i dna - Neretvanska trupa Empty Spoj oplate i dna - Neretvanska trupa

Postaj by Korto ned svi 01 2016, 16:47

Malo prije sam napisao post i stisnuo nešto krivo pa je izgubljen. Ponavljam sad.

Palo mi je na pamet modelirati neretvansku trupu u 3D i kasnije napraviti maketu. Ideja je da modeliram nešto što mogu kasnije razviti u 2D oblik tako da znam što moram izrezati. Ima tu nekih ograničenja u vezi programa pa sam malo ograničen s mogućnostima modeliranja. U principu ta ograničenja su skoro i dobro došla kad se radi o drvu kao materijalu. Ne mogu savijati materijale kako se meni "sprdne" jer poslije ne mogu dobiti razvijeni oblik. Široku drvenu ploču i tako i tako ne mogu savijati u dva smjera istodobno.

Trupa je prvenstveno neretvanski riječni čamac, no bilo ga je malo i na Jadranu. Sjećam se kad su ljudi iz Neretve dolazili prodavat voće na plaze, izmedju ostalo i s trupama. Mi bi plivali oko trupa i dobacili bi nam u more breskvu ili kakvo drugo voće.

Sastavio sam jednu trupu iz kita dostupnog na tržištu, no to nije trupa. Majka mi je iz Gradca i cijelo djetinjstvo sam svako ljeto proveo dole. Nagledao se trupa i to nije to. Trupe nikada nisu imale "cifraste" zavijutke na pramcu ili krmi. Ovo što sam sastavio je križanac trupe i venecijanske gondole.

Ovo je rezultat otprilike jednog radnog dana i pomislio sam da je bolje da pitam ljude koji imaju nekog pojma o brodogradnji prije nego nastavim dalje.

Što je logičnije "po zanatu", da spojim oplatu tako da dolazi "na dno" ili tako da se oplata spaja "sa strane" na dno"? Nije baš razumljivo pitanje, pa idu slike.

Trenutno sam napravio model koji izgleda kao na slici dolje. Meni nelogično i zato i pitam.


Spoj oplate i dna - Neretvanska trupa Trupa_front_1_zpsrahq2g29

Meni bi bilo logičnije da oplatu i dno spajam "vodoravnim" vijcima ili čavlima, ovako bi ih spajao vijcima ili čavlima koji su više ili manje okomiti i napinju dno prema gore. Meni je nekako logičnije obrnuto. Da oplata ide do najnižeg ruba dna.

Dakle meni je logičniji smjer čavala ili vijaka "Smjer 2". To bi značilo da tu sad stanem i krenem neke stvari od nule, zato i pitam sada.

Spoj oplate i dna - Neretvanska trupa Trupa_front_3_zpsotp4uk5b

Kad dobijem neku formu koja je koliko tolioko OK, budem krenuo u razradu detajla i dodavanje rebara. Radim malo naopako. Sad još malo slikica modela. Nisam zadovoljan s formom sada, no budem to dotjerao.

Spoj oplate i dna - Neretvanska trupa Trupa_side_1_zpsqocurvat

Spoj oplate i dna - Neretvanska trupa Trupa_iso_2_zpsf4olupla

Spoj oplate i dna - Neretvanska trupa Trupa_front_2_zpsvipj6r6f

Sad par starih fotografija neretvanske trupe:

Ova je zgodna jer na njoj i lađa i trupa. U prvom planu je trupa, a u pozadini je neretvanska lađa.

Spoj oplate i dna - Neretvanska trupa 4

Trupa ili trupica:

Spoj oplate i dna - Neretvanska trupa 0000929987_l_0_ol1loe
Korto
Korto
Razvodnik
Razvodnik

Norveška
Google Chrom
Posts : 52
Reputation : 28
Član od : 17.06.2014
Dob : 52
Sjedište : Oslo
Bez opomene

[Vrh] Go down

Spoj oplate i dna - Neretvanska trupa Empty Re: Spoj oplate i dna - Neretvanska trupa

Postaj by Dida ned svi 01 2016, 18:06

Tu, u Sisku, ima jedna neretvanska lađa. Kada budem išao u grad ponijet ću fotić i slikati detalj koji te zanima. Ako bude u Kupi, možda neću moći, odgovaralo bi mi da bude na kraju.

P.S. Sada sam vidio da se ne radi o istom plovilu. Oprosti, ništa od slikanja. Sad

Lađa

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.