Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Makete po Keberu

4 posters

Go down

Makete po Keberu Empty Makete po Keberu

Postaj by Graffa čet kol 08 2013, 16:25

Prema mom sječanju iz djetinjstva kada sam na moru provodio puuuno više vremena, crteži po Kerberu su mi najvjerniji stvarnosti. Svi su ti brodovi, makar i istrošeni i stari izgledali barem meni, jako ponosno a njihovi vlasnici su za mene bili moreplovci prve klase. Uglavnom su imali neke jadne poludiesel aran motore koji su se palili na čik, ali su uglavnom bili pogonjeni krpom.
Stoga su i moje makete naših Jadranskih brodica izrađene po kerberovim crtežima.
cyclops Šteta je, da mi koji se hvalimo da smo najstarija pomorska nacija i da je dubrovčanin pomogao otkriti Ameriku, a brodovi iz naših brodogradilišta su imali svijetsku vrijednost, nemamo jedan pravi veliki bogati pomorski muzej pun vjerodostojnih i bogatih maketa, skriptarnicu i arhivu crteža, gdje bi se mogli kupovati crteži za makete ili reprodukcije slika hrvatskih brodova (čiji originali se čuvaju po mnogim crkvama gdje su poklonjeni kao zavjetni predmeti) kao što to ima GB ili USA. Pa i maketari bi se oko takvog nečeg mogli okupljati. A ako bi sve bilo dosta seriozno, vjerujem da bi se i djecu moglo odvojiti od kompjutera (ne mislim da su kompjutori pogubni, ali svakako nisu ni prekorisni) i naviknuti ih da se bave nečim zaista korisnim i izražajnim. Mislim da bi se našlo dosta entuzijasta koji bi to pokrenuli, a društvena zajednica bi trebala dati poticaj jer bi i iz toga mogla imati koristi. One udruge Narodne tehnike nikako nisu bile loše. Pa i mi smo donekle rezultat tehnike narodu. I najbolje bi bilo da se takva, ali ozbiljna ustanova koja bi pokrivala cijelu hrvatsku obalu, smjesti u nekom od večih obalskih gradova kako bi bila dostupna što večem auditoriju (muzeji u Rijeci i Dubrovniku sa krasne ustanove ali de facto premale da bi bile ozbiljne, a druge nisam posjetio).clown

Makete po Keberu Bracerakeberop1070iplan_zps1c67de49
bracera po kerberu

Makete po Keberu Trabakulkeberop1070iplan_zps041431b9
trabakul po kerberu

Makete po Keberu Leutkeberop1070iplanuCDrowu_zps97ea93ae
leut po kerberu

Makete po Keberu DSC_0070_zps6b1abecb
moja sobna flota koja čeka vlasnike (na poklon) sada već nekih nema


Zadnja promjena: graffa; uto stu 25 2014, 08:58; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Moja su samo moja dobra i loša djela.
Ostalo je Njegovo.
Graffa
Graffa
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 89
Reputation : 30
Član od : 29.07.2013
Dob : 75
Sjedište : Velika Gorica
Bez opomene

[Vrh] Go down

Makete po Keberu Empty Re: Makete po Keberu

Postaj by Dida čet kol 08 2013, 17:32

Lijepo radiš makete. Za napraviti dobru maketu moraš imati dobar alat, pribor i strojeve. Bez toga to, ipak, ne ide. Imaš kandidata za maketarske poklone? Laughing 

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Makete po Keberu Empty Re: Makete po Keberu

Postaj by Graffa čet kol 08 2013, 21:19

Uvijek ima zainteresiranih za poklone. A neki su defacto već i blagoslovljeni za odlazak, samo čekaju Božić.

_________________
Moja su samo moja dobra i loša djela.
Ostalo je Njegovo.
Graffa
Graffa
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 89
Reputation : 30
Član od : 29.07.2013
Dob : 75
Sjedište : Velika Gorica
Bez opomene

[Vrh] Go down

Makete po Keberu Empty Re: Makete po Keberu

Postaj by ercegović pet lis 25 2013, 20:23

graffa pozdrav. jeli onaj na ormaru drugi sa live strane sv. ivan krstitelj od deAgostinija
ercegović
ercegović
Razvodnik
Razvodnik

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 42
Reputation : 1
Član od : 16.10.2013
Dob : 57
Sjedište : Split i Šibenska Rogoznica
Bez opomene

[Vrh] Go down

Makete po Keberu Empty Re: Makete po Keberu

Postaj by Graffa sub lis 26 2013, 10:40

ercegović je napisao/la:graffa pozdrav. jeli onaj na ormaru drugi sa live strane sv. ivan krstitelj od deAgostinija
Od Deagostinija (iz časopisa) su rebra i letvice za oplatu.
Ostalo je izrađeno prema crtežima i fotkama izvornog izdavača paketa, skinutih sa interneta.
Od Deagostinija kupujem samo primjerke časopisa koji sadrže sitni pribor, ključeve, koturaće i slićno jer kod nas to jedino možeš nabaviti kod Maristelle, ali oni nikad nemaju ono što ih tražiš, pa onda baš i nemam puno izbora (ključeve, koturaće i slićno veličine 3 mm ili manje, je u kućnoj radinosti bez pravog drveta, teško izraditi).
Kada sam našao izvorne crteže i fotke, bilo mi je prekasno da na trupu radim preinake, a trebalo je.
Naime, originalni brod ima malo drugačiju oplatu oko glavne palube. Na Deagostinijevoj maketi je oplata palube, ako je u mjerilu želiš pretvoriti u stvarnost, viša od 1,8 metara što je iznad glave normalnog mornara iz 17. stoljeća, jer podatci kazuju da je prosječna visina muških primjeraka iz tog vremena bila ispod 1,65 m.


_________________
Moja su samo moja dobra i loša djela.
Ostalo je Njegovo.
Graffa
Graffa
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 89
Reputation : 30
Član od : 29.07.2013
Dob : 75
Sjedište : Velika Gorica
Bez opomene

[Vrh] Go down

Makete po Keberu Empty Re: Makete po Keberu

Postaj by ercegović sub lis 26 2013, 13:13

pitaosam te to jer ja upravo završavam ovog mog koji izlazi svakog četvrtka. evo ostaloje još 14 brojeva do kraja . moj je spojen i sada završavan jarbole i neke sitnice. štose tiče maristella tusi u pravu inače ja iman stan u splitu kojije u blizini njega i moguti reči da nije neki izbor ,inače onse nalazi u sklopu dučana za sanitariju i vodo materijal.
ercegović
ercegović
Razvodnik
Razvodnik

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 42
Reputation : 1
Član od : 16.10.2013
Dob : 57
Sjedište : Split i Šibenska Rogoznica
Bez opomene

[Vrh] Go down

Makete po Keberu Empty Re: Makete po Keberu

Postaj by Barba uto stu 25 2014, 00:02

Pozdrav Graffa

Slike ne vidim, to ćeš srediti, ali sa ostalim se slažem sa tobom. Živim u Zagrebu i ako nije nešto nedavno otvoreno, nema ni jedan maketarski dućan. Nadam se da griješim i da će me netko ispraviti. Ali na to smo navikli i snalazimo se kako znamo. jelda! Što se tiče muzeja, isto se u potpunosti slažem sa tobom, iako sam otišao i korak dalje od tvog razmišljanja. Pisao sam prije nekih manje od godine dana Pulskom gradonačelniku da da neku valu oko Pule, od kada je vojska otišla ima ih koliko hoćeš. da se naprave replike naših starih jedrenjaka, brodica, možda jedan šver, da ljudi vide koja je to umjetnost napraviti brod. Ne mora to biti gotovo u godinu dana, ti jedrenjaci bi mogli ploviti i zarađivati nešto vezano za turizam. Mislim da bi to bilo nešto posebno. Normalno da nisam dobio nikakav odgovor, te vale se čuvaju za ljude za velikim brodovima i sa još većim džepovima. Ali gle, barem sam probao Rolling Eyes

_________________
Mirno more
Barba
Barba
Barba
Razvodnik
Razvodnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 48
Reputation : 52
Član od : 21.11.2014
Bez opomene

[Vrh] Go down

Makete po Keberu Empty Re: Makete po Keberu

Postaj by Graffa uto stu 25 2014, 09:00

Barba je napisao/la:Pozdrav Graffa

Slike ne vidim, to ćeš srediti, ali sa ostalim se slažem sa tobom. Živim u Zagrebu i ako nije nešto nedavno otvoreno, nema ni jedan maketarski dućan. Nadam se da griješim i da će me netko ispraviti. Ali na to smo navikli i snalazimo se kako znamo. jelda! Što se tiče muzeja, isto se u potpunosti slažem sa tobom, iako sam otišao i korak dalje od tvog razmišljanja. Pisao sam prije nekih manje od godine dana Pulskom gradonačelniku da da neku valu oko Pule, od kada je vojska otišla ima ih koliko hoćeš. da se naprave replike naših starih jedrenjaka, brodica, možda jedan šver, da ljudi vide koja je to umjetnost napraviti brod. Ne mora to biti gotovo u godinu dana, ti jedrenjaci bi mogli ploviti i zarađivati nešto vezano za turizam. Mislim da bi to bilo nešto posebno. Normalno da nisam dobio nikakav odgovor, te vale se čuvaju za ljude za velikim brodovima i sa još većim džepovima. Ali gle, barem sam probao Rolling Eyes

Bok

Evo obnovio slike.
Ako te što interesira, šaljem link za skidanje.

_________________
Moja su samo moja dobra i loša djela.
Ostalo je Njegovo.
Graffa
Graffa
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 89
Reputation : 30
Član od : 29.07.2013
Dob : 75
Sjedište : Velika Gorica
Bez opomene

[Vrh] Go down

Makete po Keberu Empty Re: Makete po Keberu

Postaj by Barba sri stu 26 2014, 10:41

I ja sam se uglavnom držao Kebera, a i počeo sam sa njime. Ako i tebi nešto zatreba, ako mogu pomoći, tu sam. Makete izgledaju lijepo, ja farbam ispod vodene linije, ti ni to, drvus vulgaris Very Happy , super posao.

_________________
Mirno more
Barba
Barba
Barba
Razvodnik
Razvodnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 48
Reputation : 52
Član od : 21.11.2014
Bez opomene

[Vrh] Go down

Makete po Keberu Empty Re: Makete po Keberu

Postaj by Graffa čet stu 27 2014, 08:24

Barba je napisao/la:I ja sam se uglavnom držao Kebera, a i počeo sam sa njime. Ako i tebi nešto zatreba, ako mogu pomoći, tu sam. Makete izgledaju lijepo, ja farbam ispod vodene linije, ti ni to, drvus vulgaris Very Happy , super posao.

Bok
Ja mislim (pazi ovo, mislim), da je ljepše, ne pokriti bojom ljepotu drveta. Najviše, obijelim ispod vodne linije. I tu i tamo neka jabuka na jarbolu, okviri prozora, vrata i slično.
Nisam baš siguran da svi tzv. povijesni izvori govore istinu. Boje su bile jako skupe, a naročito uljane koje su se jedino mogle upotrebljavati za plovidbu po i preko velike bare.
A i ondašnji trgovci (uglavnom su oni i gradili brodove a i bili njihovi najveći promotori i modernizatori u brodogradnji), sigurno nisu plaćali da bi im brodovi bili šminkerski, nego da bi bili brzi sa što većom nosivošću i sigurni.
Iz toga dakao odstupaju brodovi rađeni na teret države, kao npr. Wasa, koja je na žalost otišla na dno već pri isplovljavanju iz škvera, a kao posljedica dodatnih i pre nisko postavljenih topova i previše ali doslovno previše prekrasnih ukrasa.
Uh, jesam se raspričao.

_________________
Moja su samo moja dobra i loša djela.
Ostalo je Njegovo.
Graffa
Graffa
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 89
Reputation : 30
Član od : 29.07.2013
Dob : 75
Sjedište : Velika Gorica
Bez opomene

[Vrh] Go down

Makete po Keberu Empty Re: Makete po Keberu

Postaj by Barba pet stu 28 2014, 10:10


Kao i sada, vjerojatno je i prije bilo svega, pituranih i neopituranih. Osobno, volim izgled drva i zato radim na ovaj način. Jednom se možda odlučim da nešto i opituram. Više mi je fora koristiti različite vrste drva. Do sada sam koristio lipu, bukvu, krušku, trešnju i mahagonij. Sada kad stignem radim i peliga, njega sam pak radio sa orahom, ovim iz maristele.

A što se tiče Wase, što da ti kažem, lijepi brod, tužna priča, bio mi je i on kao jedna od opcija za izradu, ali kao što si rekao, pretjerali su sa rezbarijama.


_________________
Mirno more
Barba
Barba
Barba
Razvodnik
Razvodnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 48
Reputation : 52
Član od : 21.11.2014
Bez opomene

[Vrh] Go down

Makete po Keberu Empty Re: Makete po Keberu

Postaj by Gost uto pro 10 2019, 15:12

Makete po Keberu Img_0413
Anonymous
Gost
Gost


[Vrh] Go down

Makete po Keberu Empty Re: Makete po Keberu

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.