Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


O savijanu letvica za oplatu

+3
leut
kartabon
Tomislav Viljetić
7 posters

Go down

O savijanu letvica za oplatu Empty Letvice na buzaru

Postaj by Tomislav Viljetić sri lip 25 2014, 21:59

Izgleda da svatko ima svoj način savijanja letvica. Ja svoje kuham u kipućoj vodi do 8 minuta i još ih vruće prislanjam na brod. Ostavljam ih da se tako prislonjene osuše, zatim ih suhe fino obradim i tek onda definitivno zalijepim za rebra. cit. Dida.

O savijanu letvica za oplatu Npncee

O savijanu letvica za oplatu 359cosz

O savijanu letvica za oplatu 2v2b677

O savijanu letvica za oplatu Msd6xg

O savijanu letvica za oplatu Syqov6

  Namakanjem se gubi dio tonaliteta originalne boje drva, a kuhanje uništava strukturu godova u mekših vrsta drva. Duže letvice oplate ne moreš skuhati u loncu, a bome ni u đezvi za kavu.
  Gornje fotke prikazuju parnu kutiju ( steam box ) kju svaki maketar može jednostavnim alatom izraditi u svojoj radionici, a ženi otaviti pote i trerine za brudet.
  Para, nakon desetak minuta učini pravu stvar, ne uništava gore spomenute nedostatke kuhanja, močenja i pečenja (fen za boju), tako da nakon parne kupelji, letvica se može svezati u čvor. Po sredine kutije su horizontalne drvne gradele - koje letvice drže u sredini kutije, tako da para slobodno kruži i s donje i gornjr strane.
  Pripaziti da kutija ima izlaz za paru, da ne dođe do eksplozije kutije, a da u kuhalu - čajniku uvik ima dovoljno vode.
  Steam box nije nova stvar, godinama se vrti po forumima, pa me čudi, da je nitko od članova Didina foruma ne upotrebljava.

_________________
Pozdrav, Nostromo
Tomislav Viljetić
Tomislav Viljetić
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 583
Reputation : 243
Član od : 27.07.2013
Dob : 77
Sjedište : Zagreb
Bez opomene

[Vrh] Go down

O savijanu letvica za oplatu Empty Re: O savijanu letvica za oplatu

Postaj by kartabon sri lip 25 2014, 22:18

Negdje sam čitao da se i u velikoj brodogradnji koristi isti sistem za savijanje.Ako se ne varam pravilo je da za svaku colu debljine daske u boksu mora provesti uru vremena.

Noniću sve pohvale za rad,bravo!
kartabon
kartabon
Desetnik
Desetnik

Hrvatska
Posts : 156
Reputation : 90
Član od : 07.06.2014
Bez opomene

[Vrh] Go down

O savijanu letvica za oplatu Empty Savijanje

Postaj by leut sri lip 25 2014, 22:39

Cijenjeni kolege sve je to jako komplicirano i nepotrebno. Za zatvaranje trupa makete treba koristiti letvice 4 i više cm širine a debljine prema omjeru i naravno karton za izradu šablona jer niti jedan madir nije isti kada se razvije on je krivulja .
Kada prema šabloni ispilite madir dovoljno ga je samo malo namočiti te sa fenom za skidanje boje samo malo zagrijati i takav madir ćete saviti bez problema po dužini i na torziju što je jako bitno kako bi madir cijelom širinom ležao na rebru. Ovakav način je istovjetan brodograditeljskom osim što oni ne koriste karton i fen. Probajte i uspjeh je siguran.
Pozdrav Željko
leut
leut
Profesionalni maketar
Profesionalni maketar

Hrvatska
Posts : 298
Reputation : 251
Član od : 16.10.2013
Sjedište : Krk
Bez opomene

http://leut2.leut-krk.hr/leut2wordpress/

[Vrh] Go down

O savijanu letvica za oplatu Empty Kako očistiti pločice u kupaonici

Postaj by Tomislav Viljetić sri lip 25 2014, 23:53

U potpunosti se slažem s vama, kolega. Nepotrebno i nezgrapno,a osim toga, ne slaže se s namještaje, u stilu Luja XIV.,pa se mora raditi vanka, na balkonu, ili pod smokvom, maslinom...
Svašta nepotrebno se viđa na tim svjetskim renomiranim brodomaketarskim forumima. Treba se vratiti korijenima, madir omotati vrićom, zalit bujolom mora, pa bacit na oganj, pa onda kargat madir na lukoče.
Moja prva savijanja letvica bila su vezana uz mokru letvicu i šteriku (svijeću). Bilo je spaljenih prstiju, a i letvica. Kasnije sam koristio alat sličan lemilici s aluminijskom glavom raznih profila, i bio zadovoljan.
Dok sam radio, osobno sam koristio stari pretisov ekspres lonac za kuhanje, i bio zadovoljan.
Neki dan me zaintrigirala naprava, koju moja supruga koristi za čišćenje fuga između pločica u kupaonici, i bio prezadovoljan jer se može koristiti za savijanje letvica u brodo maketarstvu. Za manje od 2 minute letvica 5 X 2 mm bila je podatna i savitljiva. Naprava je kupljena u Lidlu za neke sitne pare. 1300 W , mogla bi proći kao tzv. Handheld steam cleaner.
Mislim da je zadaća i obveza svakog maketara da proba , i istodobno poboljšava klasične načine rada, i odabere onaj koji mu najviše odgovara, sukladno njegovom znanju i potrebama.

O savijanu letvica za oplatu O8eae0

_________________
Pozdrav, Nostromo
Tomislav Viljetić
Tomislav Viljetić
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 583
Reputation : 243
Član od : 27.07.2013
Dob : 77
Sjedište : Zagreb
Bez opomene

[Vrh] Go down

O savijanu letvica za oplatu Empty madiri

Postaj by leut čet lip 26 2014, 00:01

Dragi Tomislave zadaća svakoga maketara je izradi čim vjrniji model a najbolji rezultati dokazano su postignuti oponašajući brodograditelje i već stoljećima poznate metode u brodogradnji
leut
leut
Profesionalni maketar
Profesionalni maketar

Hrvatska
Posts : 298
Reputation : 251
Član od : 16.10.2013
Sjedište : Krk
Bez opomene

http://leut2.leut-krk.hr/leut2wordpress/

[Vrh] Go down

O savijanu letvica za oplatu Empty O savijanu letvica za oplatu

Postaj by Graffa čet lip 26 2014, 09:28

Zasvrbjeli me vrškovi prstiju i nisam u stanju da odolim tipkovnici.

Da skratim: Dunstanje u kojekakvim škatuljama i cijevima je OK ako imamo puno prostora, natkriveno dvorište i ak' su letvice debele i široke.
Korištenje generatora pare kao oni iz Lidl-a su isto OK, ali znatno povećavaju račun za struju i traže demi vodu (inače se grijači oklope sa kamencem) a i gospođe znaju njurgati da im se po stanu sve rosi.
Na kraju nam ostaje mehaničko savijanje, kupljenih ili u sam svoj majstor izvedbi (sad se to po netu nalazi kao izraz DIY - DoItYourself) izrađenih kliješta, ili šablone nataknute na lemilicu od 100 - 150 W. Ovo dvoje i ja koristim, i mislim da je naj optimalnije, vezano na troškove el.energije, učinkovitosti, njurganja i prostora. Inače, kada koristim lemilicu sa šablonom, letvicu samo ofrlje navlažim kako bi se u kontaktnom području stvorilo malo pare.
Evo prošao svrab.

_________________
Moja su samo moja dobra i loša djela.
Ostalo je Njegovo.
Graffa
Graffa
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 89
Reputation : 30
Član od : 29.07.2013
Dob : 75
Sjedište : Velika Gorica
Bez opomene

[Vrh] Go down

O savijanu letvica za oplatu Empty Re: O savijanu letvica za oplatu

Postaj by Hrvoje pet lip 27 2014, 17:13



Napomena administratora foruma
Ovaj dio razgovora sam izdvojio u posebnu temu, jer je zanimljiv i bit će ga lakše naći, ako netko bude tražio informacije o savijanju letvica.

_________________
Pozdrav,
Hrvoje Very Happy
Hrvoje
Hrvoje
Osnivač foruma
Osnivač foruma

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 103
Reputation : 17
Član od : 15.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

https://drvenibrodovi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

O savijanu letvica za oplatu Empty Re: O savijanu letvica za oplatu

Postaj by stari pet lip 27 2014, 17:55

Hrvoje je napisao/la:<table class="cpinfo">
<tbody><tr><td align="left">Napomena administratora foruma<hr />Ovaj dio razgovora sam izdvojio u posebnu temu, jer je zanimljiv i bit će ga lakše naći, ako netko bude tražio informacije o savijanju letvica.</td></tr></tbody>
</table>
Već sam pomislio da se toćaš negdje u Kupi ili u moru i zaboravio na forum  Very Happy Very Happy 

_________________
Josip Pupačić: I gledam more gdje se k meni penje
i slušam more dobrojutro veli
stari
stari
Porucnik fregate
Porucnik fregate

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 1057
Reputation : 429
Član od : 28.08.2013
Dob : 78
Sjedište : Kastav
Bez opomene

[Vrh] Go down

O savijanu letvica za oplatu Empty Re: O savijanu letvica za oplatu

Postaj by Tomislav Viljetić pet lip 27 2014, 22:03

Par fotografija alata za savijanje letvica za početnike ili one koji se tako osjećaju . Za napredne - kuhinjski rekviziti u maketarnici :

O savijanu letvica za oplatu Tahp3m

O savijanu letvica za oplatu 24bt6qc

O savijanu letvica za oplatu 2ezslt4

O savijanu letvica za oplatu Mrerrn

Osobno preporučujem u ovim teškim vremenima ...

O savijanu letvica za oplatu 2d9ejjd

El. pegla za ravnanje kose

O savijanu letvica za oplatu 2iuetmt

Mašinica za tjesteninu

O savijanu letvica za oplatu 2ilodw6

Ima još brdo tega, ali za početnike je dovoljno.

p.s. Stari ne spamaj topic. (OT). Za točanje koristi konobu " Poli dvi murve".

_________________
Pozdrav, Nostromo
Tomislav Viljetić
Tomislav Viljetić
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 583
Reputation : 243
Član od : 27.07.2013
Dob : 77
Sjedište : Zagreb
Bez opomene

[Vrh] Go down

O savijanu letvica za oplatu Empty Re: O savijanu letvica za oplatu

Postaj by Dida pet lip 27 2014, 22:45

stari je napisao/la:Već sam pomislio da se toćaš negdje u Kupi ili u moru i zaboravio na forum  Very Happy Very Happy 
Tomislav Viljetić je napisao/la:p.s. Stari ne spamaj topic. (OT). Za točanje koristi konobu "Poli dvi murve".
Stari, baš sam ti htio nešto reći o toćanju, ali neda Nostromo.  Very Happy Very Happy Very Happy

Mašinica za tjesteninu! Nije mi bilo ni na kraj pameti da ju isprobam za savijanje. Ideju, svakako, treba isprobati.


Zadnja promjena: Dida; pet lip 27 2014, 22:50; ukupno mijenjano 2 put/a.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

O savijanu letvica za oplatu Empty Re: O savijanu letvica za oplatu

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.