Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Premuda 1:43
by stari Today at 10:36

» Cross-section HMS VICTORY
by livio pet oľu 15 2024, 22:14

» Galija real de france
by livio pet oľu 15 2024, 21:52

» BOUNTY
by Veber pet oľu 15 2024, 17:56

» Carpathia
by tuan_jim čet oľu 14 2024, 18:51

» scharnhorst
by tuan_jim čet oľu 14 2024, 13:29

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Što znači "CNC"?

+2
Veber
Dida
6 posters

Go down

Što znači "CNC"? Empty Što znači "CNC"?

Postaj by Dida uto tra 11 2023, 12:25

CNC je kratica za engleski izraz "Computerized Numerical Control".
To je proizvodni proces kontroliran računalom, u kojem prethodno programirane procedure i kôd kontroliraju pokrete proizvodne opreme.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2155
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

tuan_jim likes this post

[Vrh] Go down

Što znači "CNC"? Empty Re: Što znači "CNC"?

Postaj by Veber uto tra 11 2023, 18:28

A što je onda NC' Wink
Veber
Veber
Razvodnik
Razvodnik

Posts : 97
Reputation : 0
Član od : 16.01.2023
Sjedište : Karlsruhe

[Vrh] Go down

Što znači "CNC"? Empty Re: Što znači "CNC"?

Postaj by stari uto tra 11 2023, 19:55

NORMAL CLOSED

_________________
Josip Pupačić: I gledam more gdje se k meni penje
i slušam more dobrojutro veli
stari
stari
Porucnik fregate
Porucnik fregate

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 1055
Reputation : 429
Član od : 28.08.2013
Dob : 77
Sjedište : Kastav
Bez opomene

[Vrh] Go down

Što znači "CNC"? Empty Re: Što znači "CNC"?

Postaj by Veber uto tra 11 2023, 22:34

to je ono kaj mi koristimo kada radimo s laserom ili 3D printerom.
u biti je to najobičniji G code.
dok sam imao svoju firmu znao sam na žici ili glodalici direktno napisat program.

3osno glodanje a i ono koje ide u 5 ili 6 osi nemreš isprogramirat ručno. možeš, treba ti sto godina. tu ti treba cnc. za 2D ne treba.


ljudi imaju krivu percepcije, npr-da je 3D printer CNC stroj.
on je najobičniji printer, 2 i pol D. ovih pola je Z os koja se digne nakon kaj su x i y rekle da su gotove. ako se ne varam G92, pa onda digne Z pa ide opet M X; Y;

(a čovjek je napravio robota po sebi, pa je otklonio neke falinge koje mi imamo. svaki zglob može 360stupnjeva. šaku im mijenjamo kako nam treba, ali u biti smo ih napravili po nama-kaj je logično)
Veber
Veber
Razvodnik
Razvodnik

Posts : 97
Reputation : 0
Član od : 16.01.2023
Sjedište : Karlsruhe

[Vrh] Go down

Što znači "CNC"? Empty Re: Što znači "CNC"?

Postaj by andro2 ned svi 28 2023, 09:52

LASER + 3D + CNC = NVM (nema više modelarstva)
andro2
andro2
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 101
Reputation : 46
Član od : 28.02.2015
Dob : 74
Sjedište : Dubrovnik
Bez opomene

Nonić likes this post

[Vrh] Go down

Što znači "CNC"? Empty Re: Što znači "CNC"?

Postaj by tuan_jim ned svi 28 2023, 19:40

andro2 je napisao/la:LASER + 3D + CNC = NVM (nema više modelarstva)

nisu ni računalo ni internet ni mobiteli dokinuli knjige i časopise, dapače... čisto radi analogije...

nego, mjesto koje je na glasu po kvaliteti u HR i u modelarstvu i u maketarstvu

https://maketaripula.com/

hvala na komentaru, poštovanje i pozdrav!

_________________
...scio me nihil scire...  Što znači "CNC"? 270c
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 125
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

moto-klasika likes this post

[Vrh] Go down

Što znači "CNC"? Empty Re: Što znači "CNC"?

Postaj by Veber pon svi 29 2023, 13:49

tuan_jim je napisao/la:
andro2 je napisao/la:LASER + 3D + CNC = NVM (nema više modelarstva)

nisu ni računalo ni internet ni mobiteli dokinuli knjige i časopise, dapače... čisto radi analogije...

nego, mjesto koje je na glasu po kvaliteti u HR i u modelarstvu i u maketarstvu

https://maketaripula.com/

hvala na komentaru, poštovanje i pozdrav!

složio bi se s tobom.
da napravim model ili dioramu uz svu tehniku bez moje ruke to ne bi bilo umjetničko djelo već model iz aldija.

i dalje čitam knjige. doduše na tabletu.

ali to je transfer sličan s klinastog pisma na latinicu ili s papirusa na papir.
ništa strašnog.
Veber
Veber
Razvodnik
Razvodnik

Posts : 97
Reputation : 0
Član od : 16.01.2023
Sjedište : Karlsruhe

tuan_jim likes this post

[Vrh] Go down

Što znači "CNC"? Empty Re: Što znači "CNC"?

Postaj by Veber pon svi 29 2023, 13:57

a još jedna usporedba. bicikl uništava auto.
moj auto stoji na parkingu. nije moj. od firme je.
s biciklom obavim sve.

svako vrijeme nosi svoje.

vratimo se maketarstvu.
to što ja izrežem rebra broda na laseru ili isprintam dijelove diorame ne znači smrt modelarstvu, dapače diže ga na jedan viši nivo gdje se traže dodatne vještine.

moja djeca se bave modelarstvom s novim tehnologijama.
Veber
Veber
Razvodnik
Razvodnik

Posts : 97
Reputation : 0
Član od : 16.01.2023
Sjedište : Karlsruhe

tuan_jim likes this post

[Vrh] Go down

Što znači "CNC"? Empty Re: Što znači "CNC"?

Postaj by moto-klasika pon svi 29 2023, 17:41

nisu ni računalo ni internet ni mobiteli dokinuli knjige i časopise, dapače... čisto radi analogije...
nego, mjesto koje je na glasu po kvaliteti u HR i u modelarstvu i u maketarstvu
https://maketaripula.com/]https://maketaripula.com/
hvala na komentaru, poštovanje i pozdrav![/quote]
========
Poštovanje,
Zanimljiva i korisna diskusija u vezi sa novim tehnikama i tehologijama, ovoga puta u makatarstvu/modelarstvu!
Malo znam teorijski o pomenutim novotarijama (neke i nisu baš toliko nove) - a praktično nimalo, mada sam imao nešto iskustava tokom profesionalne delatnosti - davno bilo.

Mislim da bih se mogao složiti s mišljenjima da to neće ukinuti bilo koju kreativnu delatnost (tehničku ili umetničku, profesiju ili hobi), kao što je nije ukinulo ni najprostije kompjutersko projektovanje, od pre nekoliko decenija. Mašta, otvoren um, radoznalost, lutanje duha, smisao za pretvaranje maglovite ideje u praksu - itd, uvek će biti neophodni bez obzira na primenjenu tehniku/tehnologiju.

Posebno zahvaljujem na uputu preme divnom pulskom vebsajtu posvećenom modelarstvu/maketarstvu (navedena je i odlična, kratka i preciznaa definicija obe delatnosti)! Super uspešna prezentacija, posebno divne fotografije!

Poštovanje,
Zoran, malo u Beogradu, više u Bernu, a najradije na Moru!

_________________
"I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče"
~Vladimir Nazor
moto-klasika
moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Posts : 116
Reputation : 60
Član od : 14.09.2019
Dob : 73
Sjedište : Bern, Swiss
Bez opomene

tuan_jim likes this post

[Vrh] Go down

Što znači "CNC"? Empty Re: Što znači "CNC"?

Postaj by Veber pon svi 29 2023, 18:03

pozz
nije cnc nikaj novog, jedino što je postao dostupan kao i programi.
mi s brdovitog balkana ionako koristimo sav softver gratis.

svi ti novi strojevi u biti unaprjeđuju maketarstvo.

onaj zadnji štih ostaje na modelaru.
ja sam izrezao brod na laseru za 20ak sati, a oplatu gladim već 30. desnu stranu. lijevu sam samo grubo.

ali je isto tako stvar vremena. odem na posao, a strojevi odrade svoje.

(radim kolegi gravuru pulske arene u staklu i ima 18h. s tim da je testna na pjeskarenom staklu. a nemaš ju kaj vidjet 200¤200 mmm)












Veber
Veber
Razvodnik
Razvodnik

Posts : 97
Reputation : 0
Član od : 16.01.2023
Sjedište : Karlsruhe

[Vrh] Go down

Što znači "CNC"? Empty Re: Što znači "CNC"?

Postaj by Veber pon svi 29 2023, 18:15

Veber
Veber
Razvodnik
Razvodnik

Posts : 97
Reputation : 0
Član od : 16.01.2023
Sjedište : Karlsruhe

[Vrh] Go down

Što znači "CNC"? Empty Re: Što znači "CNC"?

Postaj by andro2 uto svi 30 2023, 09:46

Dragi LASER, 3D, CNC.... prijatelji,
volim pogledati rezultate vašeg pristupa maketarstvu i cijenim vaš trud i sredstva uložena u nabavu moderne opreme. Jedino, nisam uspio otkriti u koji razred za prijavu i ocjenjivanje spadaju takvi modeli prema pravilima NAVIGE ili prema Nacionalnim HR pravilima (objavljenim na stranicama Hrvatskog saveza brodomaketara).
Na isti način, ne znam ni kako bi se ocjenjivale sve one makete proizvedene od profesionalaca u radionicama brodogradilišta.
I na kraju, moram priznati, jedino ne vjerujem i ne podržavam proizvodnju onih samovozećih taksija.
pozz.

andro2
andro2
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 101
Reputation : 46
Član od : 28.02.2015
Dob : 74
Sjedište : Dubrovnik
Bez opomene

tuan_jim likes this post

[Vrh] Go down

Što znači "CNC"? Empty Re: Što znači "CNC"?

Postaj by tuan_jim uto svi 30 2023, 12:36

andro2 je napisao/la:Dragi LASER, 3D, CNC.... prijatelji,
volim pogledati rezultate vašeg pristupa maketarstvu i cijenim vaš trud i sredstva uložena u nabavu moderne opreme. Jedino, nisam uspio otkriti u koji razred za prijavu i ocjenjivanje spadaju takvi modeli prema pravilima NAVIGE ili prema Nacionalnim HR pravilima (objavljenim na stranicama Hrvatskog saveza brodomaketara).
Na isti način, ne znam ni kako bi se ocjenjivale sve one makete proizvedene od profesionalaca u radionicama brodogradilišta.
I na kraju, moram priznati, jedino ne vjerujem i ne podržavam proizvodnju onih samovozećih taksija.
pozz.


Dragi @andro2 prvo poštovanje i vašim godinama i iskustvu i najboljim namjerama.

Rubrike za ove teme nisu podignute na Forumu u isključivom konktekstu bilo brodomaketarstva bilo brodomodelarstva, a i samo su dio sveukupno novopodignutih sadržaja koji se mahom bave tradicijom.

Forum se bavio u sklopu teme tradicionalne brodogradnje i brodova i temom drvenog brodomaketarstva, dominantno doduše, pa je svejedno na njemu već prije bila i rubrika posvećena plastičnim brodomaketarskim radovima, kao prateća tema naravno, ali je postojala. Navodim ilustracije radi.

O tradiciji pišemo sada preko interneta, a ne u pismima čitatelja Sam svoj majstoru SAM-u, u kuvertama na papiru, a za tiskano izdanje na kioscima. Večina čak ne koristi Forum niti preko računala nego pametnih/"pametnih"mobitela... fotografije koje se postavljaju nisu pak fotografirane analognim aparatima na filmu, nego digitalnim, a i to opet ne fotoaparatima u klasičnomsmislu tipa DSLR ili mirrorless nego mahom mobitelskim integriranim kamerama itd.

Kako sam rekao ovo je samo dio sveuupno novopodignutih sadržaja i novog prostora za nove sadržaje. Nije nipošto kraj Foruma kakav je bio, ako ste na to ciljali. Kraj Foruma može biti samo apsolutna neaktivnost, a to za sada na svu sreću nije slučaj. Svejedno, osobno mi je ružno dežurati i biti na raspolaganju oko Foruma svaki dan, a bez drugih aktivnosti osim posjeta Forumu kojih srećom ipak ima i to relativno solidno s obzirom na sve okolnosti.

Prije trideset godina se online komuniciralo na BBS (bulletin board service) servisima (zanimljivo na suludo tech razvijenom Tajvanu većina stanovništva to još uvijek čini, svijet je lopta šarena...), pa zatim na tzv. news grupama na Usenet-u, pa su zatim došli web forumi poput ovog koji su mahom po svijetu prestali sa, aktivnim radom barem, pred šest sedam godina uglavnom radi grupa na društvenim mrežama, mahom Facebooku. Bivši Pomorac.net, a sada Pomorac.hr je svoj forum iz kojeg je nastao kao portal i koji je uključivao skoro sve HR pomorce, ugasio. FB grupa Hrvatski drveni brodovi, iako ima preko dvadeset tisuća članova ima stotinjak aktivnih, sve ostalo su samo promatrači...

Tehnologija i trendovi idu dalje, ali na jedan Tik-Tok iako sam na računalu od 1992. a na internetu aktivno od 1997. neću sigurno nikada, ali baš nikada stupiti. Tako da se dobro razumijemo, ako i ne slažemo.

_________________
...scio me nihil scire...  Što znači "CNC"? 270c
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 125
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

[Vrh] Go down

Što znači "CNC"? Empty Re: Što znači "CNC"?

Postaj by Veber uto svi 30 2023, 20:17

tuan_jim je napisao/la:
andro2 je napisao/la:Dragi LASER, 3D, CNC.... prijatelji,
volim pogledati rezultate vašeg pristupa maketarstvu i cijenim vaš trud i sredstva uložena u nabavu moderne opreme. Jedino, nisam uspio otkriti u koji razred za prijavu i ocjenjivanje spadaju takvi modeli prema pravilima NAVIGE ili prema Nacionalnim HR pravilima (objavljenim na stranicama Hrvatskog saveza brodomaketara).
Na isti način, ne znam ni kako bi se ocjenjivale sve one makete proizvedene od profesionalaca u radionicama brodogradilišta.
I na kraju, moram priznati, jedino ne vjerujem i ne podržavam proizvodnju onih samovozećih taksija.
pozz.


Dragi @andro2 prvo poštovanje i vašim godinama i iskustvu i najboljim namjerama.

Rubrike za ove teme nisu podignute na Forumu u isključivom konktekstu bilo brodomaketarstva bilo brodomodelarstva, a i samo su dio sveukupno novopodignutih sadržaja koji se mahom bave tradicijom.

Forum se bavio u sklopu teme tradicionalne brodogradnje i brodova i temom drvenog brodomaketarstva, dominantno doduše, pa je svejedno na njemu već prije bila i rubrika posvećena plastičnim brodomaketarskim radovima, kao prateća tema naravno, ali je postojala. Navodim ilustracije radi.

O tradiciji pišemo sada preko interneta, a ne u pismima čitatelja Sam svoj majstoru SAM-u, u kuvertama na papiru, a za tiskano izdanje na kioscima. Večina čak ne koristi Forum niti preko računala nego pametnih/"pametnih"mobitela... fotografije koje se postavljaju nisu pak fotografirane analognim aparatima na filmu, nego digitalnim, a i to opet ne fotoaparatima u klasičnomsmislu tipa DSLR ili mirrorless nego mahom mobitelskim integriranim kamerama itd.

Kako sam rekao ovo je samo dio sveuupno novopodignutih sadržaja i novog prostora za nove sadržaje. Nije nipošto kraj Foruma kakav je bio, ako ste na to ciljali. Kraj Foruma može biti samo apsolutna neaktivnost, a to za sada na svu sreću nije slučaj. Svejedno, osobno mi je ružno dežurati i biti na raspolaganju oko Foruma svaki dan, a bez drugih aktivnosti osim posjeta Forumu kojih srećom ipak ima i to relativno solidno s obzirom na sve okolnosti.

Prije trideset godina se online komuniciralo na BBS (bulletin board service) servisima (zanimljivo na suludo tech razvijenom Tajvanu većina stanovništva to još uvijek čini, svijet je lopta šarena...), pa zatim na tzv. news grupama na Usenet-u, pa su zatim došli web forumi poput ovog koji su mahom po svijetu prestali sa, aktivnim radom barem, pred šest sedam godina uglavnom radi grupa na društvenim mrežama, mahom Facebooku. Bivši Pomorac.net, a sada Pomorac.hr je svoj forum iz kojeg je nastao kao portal i koji je uključivao skoro sve HR pomorce, ugasio. FB grupa Hrvatski drveni brodovi, iako ima preko dvadeset tisuća članova ima stotinjak aktivnih, sve ostalo su samo promatrači...

Tehnologija i trendovi idu dalje, ali na jedan Tik-Tok iako sam na računalu od 1992. a na internetu aktivno od 1997. neću sigurno nikada, ali baš nikada stupiti. Tako da se dobro razumijemo, ako i ne slažemo.
dragi kolega tuan_jim složio bi se u skoro svemu kaj si napisal.

da nisam radio model vele luke za ex si ženu nikada ne bi tu završio.
jer sam perfekcionist u nekim stvarima.

i njoj je trebala gajeta u modelu, a ja nisam znao kako točno iugleda pa sam tražeći naletio na ovaj forum.

koji je moj doprinos, upitno je. ali se družimo.

(svaki novi servis koji se otvori ja se regam, samo da mi nitko ne zlorabi ime. aktivan samo na gmail. bio sam među prvima na gmail. doba dok smo čitali more ili bug)
Veber
Veber
Razvodnik
Razvodnik

Posts : 97
Reputation : 0
Član od : 16.01.2023
Sjedište : Karlsruhe

[Vrh] Go down

Što znači "CNC"? Empty Re: Što znači "CNC"?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.