Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Premuda 1:43
by moto-klasika Today at 22:58

» Escale a Sete 2024.
by tuan_jim Today at 22:43

» Ćakulica
by Veber Today at 10:28

» Cross-section HMS VICTORY
by livio Yesterday at 20:02

» Ninska plazulja
by stari pet oľu 22 2024, 12:31

» Galija real de france
by livio pet oľu 15 2024, 21:52

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


HRT VIjesti - "Kalafata ni za lijek"

Go down

HRT VIjesti - "Kalafata ni za lijek" Empty HRT VIjesti - "Kalafata ni za lijek"

Postaj by tuan_jim sri sij 18 2023, 22:45

Prenesno  posrestvom večerašnje objave našeg člana šjor @marin trošelj moderatora na FB grupi "Hrvatski drveni brodovi - Croatian wooden boats" sa istoimene grupe. Nažalost nema Youtube ni drugih streaming servis verzija pa mogu postaviti samo tekstualni opis i poveznicu na HRT-ov web na kojem je moguće pogledati video reportažu. Vrijedi gledanja itekako!



"""
Prilog Hrvoja Gunjače za Dnevnik HRT-a. Za hrvatsku brodogradnju je "5 do 12" jer uskoro neće imati tko ni popravljati stare, a kamoli graditi nove tradicijske brodice. Već desetljećima nitko se ne školuje za zanimanje - brodograditelj u drvu. Zbog toga je murterska udruga Latinsko idro potaknula ponovno pokretanje tog smjera za deficitarno zanimanje koje podrazumijeva mnogo posla, jamči dobra primanja, a tijekom školovanja i državnu potporu.

Gajeta je ovdje stoljećima, kao član obitelji. A učiti za brodograditelja, kalafata, nekad je bila povlastica.
- Meni je otac rekao: ili ćeš učiti i izučiti ili motiku! Sestrinu motiku, pa hajde na Kornate kopati, priča Ante Jelić, kalafat iz Murtera.
Odabrao je učenje pa je zanat izučio prije 45 godina i to na svome otoku.
- U Murteru je bila Škola učenika u privredi, tako da je bilo i brodograditelja i stolara i bravara, dodaje.
Školovanje za brodograditelja u drvu ne postoji već desetljećima ne samo u Murteru, nego nigdje u Hrvatskoj. Stoga je najmlađi kalafat iz nacionalnog središta drvene brodogradnje završio školu za stolara. No od ravne daske napraviti brod prava je umjetnost.

- Bio sam kod privatnika u brodogradilištu na praksi i tako sam učo, objasnio je Mate Pleslić,najmlađi kalafat na otoku Murteru.
A učitelja je sve manje: u Betini, s gotovo tri stoljeća dugom tradicijom drvene brodogradnje i susjednom Murteru.
- Mislim da je ne 5 do 12, nego je to zaostatak, u godinama se može govoriti. Svi danas aktivni majstori su vremešni ljudi, svi imamo svoj rok trajanja, rekao je Jakov Lovrić, predsjednik udruge "Latinsko idro" na Murteru.

Dva prethodna propala pokušaja oživljavanja škole za brodograditelje nisu obeshrabrila udrugu zaslužnu za revitalizaciju tradicijske pomorske baštine.

- Naša ideja je bila da se osnuje jedan razred, na nacionalnom nivou. Mi smo to potencirali na ovom terenu jer u Betini i Murteru još ima ljudi koji imaju te vještine i znanja i mogu ih prenijeti, dodao je Lovrić.
Ideju su podržali županijska Obrtnička komora i Srednja strukovna škola u Šibeniku, gdje bi se trebao održavati teorijski dio nastave.
- Obrtnička komora je pripremila dovoljno majstora da može određeni broj đaka, ako se prijave, servisirati u praktičnom dijelu. Bit ćemo jedini u Hrvatskoj i s obje strane Jadrana, koji ćemo imati to obrazovanje, rekao je Joso Smolić, predsjednik Obrtničke komore Šibensko-kninske županije.
Cijeli je plan pretočen u dokument, koji su potpisnici poslali resornom ministarstvu. Ako sve bude spremno budući brodograditelji u drvu trebali bi sjesti u školske klupe u rujnu 2022.
"""

LINK/POVEZNICA na HRT-ov web na kojem je moguće pogledati video prilog

https://vijesti.hrt.hr/gospodarstvo/kalafata-ni-za-lijek-2335494

_________________
...scio me nihil scire...  HRT VIjesti - "Kalafata ni za lijek" 270c
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 130
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

moto-klasika likes this post

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.