Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Mala skula o' veli gropi

5 posters

Go down

Mala skula o' veli gropi Empty Mala skula o' veli gropi

Postaj by Dida uto ruj 03 2013, 17:11

Nostromo, bi li ostavio u ovoj temi jednu svoju poruku, može biti samo jedna riječ u njoj. Ja ću, onda, umjesto te riječi u tu poruku prekopirati tvoje poruke sa slikama s drugog foruma. S obzirom da si ti autor, neće biti problema oko kopiranja.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Mala skula o' veli gropi Empty Re: Mala skula o' veli gropi

Postaj by Tomislav Viljetić uto ruj 03 2013, 22:15

U Nautici, tamo nekih, onih godina, imao sam za predavača iz predmeta " Mornarski radovi " kapetana fregate, gospodina Ljubu Mihovilovića, jednog od zapovjednika školskog broda " Jadran ".
Četiri nas je let provlačil šoto kolombe, i bolje da je tako. Danas znam, ali svaki dan zaboravim više, nego li vi možete naučiti. Ne zato što  ne možete, ili ne bi htjeli, već, nemate od kuda. Zaboravljena znanja, malo je toga zapisano, malo je tega ostalo, a i nas ki smo ostali, sakim danom je se manje.

"Google " - Ne vjeruj Danajcu ni kad ti poklone nosi !

Za početak, ili možda kraj, " Inkrožana povezica "

  - Upotrebljava se u slučaju, kad na oba konopa ne djeluje jednaka snaga. - Kod zatega letnjače i prečke - . Vojevi se inkrožaju, a zatim s jedne i s druge strane povezice obaviju običnim vojevima, od kraja prema sredini, dok se oba kraja ne sastanu. Na kraju se izradi na gornjoj i donjoj polovini nekoliko poprečnih vojeva i krajevi se vežu.

  Toliko, kao uvodna riječ.

********************************************************************************
To su svi gropi svita, riječi su mog pok. prof. iz pomorstva gosp. Mardešića. Pa sad ajmo, mic po mic.

Mala skula o' veli gropi 2eyyw3m
To je nis, to je zla srića na brodu. Ženski uzao. Ne upotrebljava se na moru. Može ti njime baba vezati konop na kraju da ti osuši mokre gaće.

Klikni tu: Muški uzao
E, ovod je vec ozbiljna stvar. Muski grop ili uzao. Iz njega potiču sva ostala dica od gropi.

Mala skula o' veli gropi 0000006xh3
Mala skula o' veli gropi 2eyyw3m


Veli kralj o gropi. Nezamjenjiv u ribara i na kuverti. Zakon. Osnovno pravilo svakog gropa je da se lako veže, a najvažnija da se lako razveže.

Grop od bove:

Mala skula o' veli gropi Grop1ta3
Mala skula o' veli gropi 2eyyw3m

Mala skula o' veli gropi Grop2rj5
Mala skula o' veli gropi 2eyyw3m

Mala skula o' veli gropi Grop3oa5
Mala skula o' veli gropi 2eyyw3m

Kad su mi šili zadnji punat kroz nos, rekli su da sam živ... pa ajmo završit prvi semestar od gropi dvostrukim pasnjakom koji vam može jednog dana sačuvati život. Nije klizni, i neće vam istjerat crijeva, ili ne dao Bog, prepolovit po pola. Nime spasavamo MOB . Man over board, neplivačice, bačve Plavca malog a i velikog iz mora. Ne preporučavam ga za punice, jer je presiguran. Shvatite ga ozbiljno!

Mala skula o' veli gropi 0000001rq0
Mala skula o' veli gropi 2eyyw3m

Danas radimo: s lijeva u desno - običan uzao ( nema neobičnih ), osmica - moš je vezat na najlon u uhitit špara, užarski uzao, ribarski uzao i jegulju s poluvojem.

Mala skula o' veli gropi 2eyyw3m

Ribarski uzao i jegulja s poluvojem - macro

Mala skula o' veli gropi 0000005mm5
Mala skula o' veli gropi 2eyyw3m

Ribarski uzao

Mala skula o' veli gropi 2eyyw3m

Osmica,ako ne rabi na kuverti, veži ga na fildešpanj i uhiti špara.

Mala skula o' veli gropi 2eyyw3m

Mala skula o' veli gropi 2eyyw3m

Ovo gore je običan čvor iliti uzao - bolje da ga zaboravite. A ovo dolje je užarski uzao mikro makro.

Roj od stotinu pčela vam je do sada, sigurno, sagradio dobro saće u neispravnoj perilici za rublje ili u starom frižideru gdje pomno čuvate otvorenu paštetu. Viknite pčelama  - zbor - poluglasno da se ne uplaše, zapovjedite neka istupi osma od sto, to je uvijek predstavnica pčela sindikata, dajte joj par kuna za pivo, i ona će izvesti roj s vašeg ognjišta. Sada trk u jedan od megastorova i kupite najskuplji uređaj za vrcanje meda. Ima na kredu. Izvrcajte saće i bacite med - teški metali, ostatak bacite u toplu vodu i dobili ste vosak. Osobno, ne koristim gornji postupak, jer mi je prekompliciran, pa komadić voska užicam u Pčelarskoj zadruzi.

Ovo u sredini nije sir za picu, već vosak od pčel

Mala skula o' veli gropi 0000001ma3
Mala skula o' veli gropi 2eyyw3m

Od alata potrebujete sirotinjski skalpel, škarice i ništa više. Zapamtite: ni jedan grop ne možete, ili možda, s jako velikom trudom, ukoliko traina nije namazana, provučena kroz vosak. Parafin nije prihvatljiv, jer u kasnijoj obradi ne prima tzv. weathering i mat lak. Traina, špagica iliti špag u debljinama od 1 mm pa na niže 0,75 , 0,50 , 0,25 s tri niti. Nemojte pokušavati tražiti u trgovinama. Nema. U potjeru kod postolara i tapetara.

TRAINA NE SMIJE BITI SINTETIČKA, POLIESTER, POLIMER  i sl. Isključivo, lan, pamuk kokos ili kudelja (Canabis sativa), da je , ne dao Bog, ne zamijenite s nekim  drugim Canabisom. I, raspustite pčele, više vam nisu potrebne.

_________________
Pozdrav, Nostromo
Tomislav Viljetić
Tomislav Viljetić
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 583
Reputation : 243
Član od : 27.07.2013
Dob : 77
Sjedište : Zagreb
Bez opomene

[Vrh] Go down

Mala skula o' veli gropi Empty Re: Mala skula o' veli gropi

Postaj by Hrvoje sri ruj 04 2013, 00:40

Nostromo prekopirao sam tvoje poruke koje datiraju još iz ljeta 2008. godine. Sada, kada su tu možeš ih po volji izmjeniti.
Ima puknutih poveznica, pa nedostaju slike. Ako znaš o kojim slikama se radi i još ih imaš, možeš ih umetnuti na označena mjesta.

_________________
Pozdrav,
Hrvoje Very Happy
Hrvoje
Hrvoje
Osnivač foruma
Osnivač foruma

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 103
Reputation : 17
Član od : 15.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

https://drvenibrodovi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Mala skula o' veli gropi Empty Re: Mala skula o' veli gropi

Postaj by Tomislav Viljetić sri ruj 04 2013, 19:31

Kad uhvatim vremena, napravit ću i fotkat ono što nedostaje. Poslat ću ti mailom, pa ti uvrsti tamo, gdje fali. Ja to ne znam, ali znam učiniti vršu za ugora.

_________________
Pozdrav, Nostromo
Tomislav Viljetić
Tomislav Viljetić
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 583
Reputation : 243
Član od : 27.07.2013
Dob : 77
Sjedište : Zagreb
Bez opomene

[Vrh] Go down

Mala skula o' veli gropi Empty Re: Mala skula o' veli gropi

Postaj by Hrvoje sri ruj 04 2013, 20:21

Nećemo žuriti. Nije ovaj posao zec, pa da nam utekne. Kada budeš raspoložen i imao vremena. Da si mi dao zadatak napraviti vršu za ugora bio bih u gabuli!

_________________
Pozdrav,
Hrvoje Very Happy
Hrvoje
Hrvoje
Osnivač foruma
Osnivač foruma

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 103
Reputation : 17
Član od : 15.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

https://drvenibrodovi.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Mala skula o' veli gropi Empty Re: Mala skula o' veli gropi

Postaj by andro2 čet lis 27 2016, 08:14

Jedan stari kolega mi je davno objasnio: "Grop je dobar ako dobro drži dok treba, a lako se odveže kad hoćeš."
Nikad nije suvišno podsjetiti se na ovu temu. Ali, nažalost ovdje ne mogu otvoriti niti jednu sliku.
Pozdrav, Andro
andro2
andro2
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 101
Reputation : 46
Član od : 28.02.2015
Dob : 74
Sjedište : Dubrovnik
Bez opomene

[Vrh] Go down

Mala skula o' veli gropi Empty Re: Mala skula o' veli gropi

Postaj by livio sub lis 29 2016, 08:27

Dida,
Nešto mi ne štima -ne vidim slike.
Stoji samo upozorenje usluga na serveru nije besplatna ,fotografija je uklonjena!
Možeš li to popraviti!
Lijep pozdrav!
livio
livio
Narednik
Narednik

Hrvatska
Posts : 236
Reputation : 93
Član od : 19.02.2015
Dob : 65
Sjedište : Pula
Bez opomene

[Vrh] Go down

Mala skula o' veli gropi Empty Re: Mala skula o' veli gropi

Postaj by Dida sub lis 29 2016, 11:22

livio je napisao/la:Dida,
Nešto mi ne štima -ne vidim slike.
Stoji samo upozorenje usluga na serveru nije besplatna ,fotografija je uklonjena!
Možeš li to popraviti!
Lijep pozdrav!
Livio, slike su bile na ImageShack-u i tamo su postavljene dok je još usluga čuvanja slika bila besplatna. Onda je ImageShack prestao biti besplatan. Nakon nekog vremena obrisali su sve slike čije čuvanje nije bilo plaćeno. I tako slike naših čvorova odoše!
Kako su članovi foruma uglavnom umirovljenici, plaćanje čuvanja slika na serveru nije nam prihvatljiv izbor.
Ta tema je prenesena s foruma HR Maketari, gdje ih je Nostromo prvi put objavio. Pitanje je sjeća li se Nostromo  koje su to slike bile i ima li ih još spremljene na nekon CD-u.
Sve u svemu: slike smo nepovratno izgubili. Sad

Uzlovi

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Mala skula o' veli gropi Empty Re: Mala skula o' veli gropi

Postaj by Tomislav Viljetić sub lis 29 2016, 15:37

Pitanje je sjeća li se Nostromo koje su to slike bile i ima li ih još spremljene na nekon CD-u.

Nostromo se ne spominje što je danas ručao !

_________________
Pozdrav, Nostromo
Tomislav Viljetić
Tomislav Viljetić
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 583
Reputation : 243
Član od : 27.07.2013
Dob : 77
Sjedište : Zagreb
Bez opomene

[Vrh] Go down

Mala skula o' veli gropi Empty Re: Mala skula o' veli gropi

Postaj by Dida sub lis 29 2016, 22:14

Tomislav Viljetić je napisao/la:Pitanje je sjeća li se Nostromo  koje su to slike bile i ima li ih još spremljene na nekon CD-u.

Nostromo se ne spominje što je danas ručao !
Malo pretjeruješ, zar ne?

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Mala skula o' veli gropi Empty Re: Mala skula o' veli gropi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.