Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

5 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by andro2 ned ruj 04 2016, 13:51

Prije desetak godina sam dobio nacrt MAYFLOWERA od pok.R.J. Collinsa. Nisam radio MAYFLOWERA, ali sam detaljno pregledao Uputstvo za izradu, a najviše me je zainteresirao dio o izradi jarbola i opute. Taj dio teksta sam preveo i preračunao navedene dimenzije jarbola, konopa, kolotura i sl. u milimetre. Tekst ima 11 stranica formata A4. Ako mislite da nije preopširan, rado ću ga staviti na Forum. Mislim da može dosta pomoći, pogotovo manje iskusnim maketarima.
Pozdrav,Andro2
andro2
andro2
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 101
Reputation : 46
Član od : 28.02.2015
Dob : 74
Sjedište : Dubrovnik
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by Dida ned ruj 04 2016, 14:48

Naravno, stavi to na forum, nekome će dobro dići. Osim toga, dobro je takav materijal pročitati i kada ne radiš "Mayflower".

_________________
Pozdrav,
Dida [You must be registered and logged in to see this image.]
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by andro2 pon ruj 05 2016, 08:56



Prema uputstvu za izradu
galijuna "Mayflower" R.J. Collinsa 6.11.2007.g.

NAPOMENE:
mjerilo je 1: 72 a model je duljine 21''
brod je 21x72x2.54 = 38.40 m preko svega
1'' = 25.4 mm = 2.54 cm
1 ft = 30.48 cm = 0.3048 m
u tekstu će se najčešće pretvarati ft u metre i centimetre, a '' u mm
debljine konopa su izražene u '' i odnose se na opseg konopa a u zagradama su upisani promjeri u milimetrima.

Skenirani nacrt jarbola i opute poslat ću ovih dana - čim naučim tu lekciju iz informatike.


O P I S
izrade jarbola i konopa galijuna Mayflower

Obično se preporuča upotreba oblica za izradu jarbola. Ja mislim da vlakna mogu biti pregruba, ali ako imate dobar komad – nemam ništa protiv. Važno je imati komad ravnih vlakana koji se neće saviti. Jarboli nisu obične šipke okruglog drva. Najdeblji dio je tamo gdje prolaze kroz palubu na mjestu koje se zove grlo jarbola, a od toga se stanjiva kao kružni luk do ¾ promjera na mjestu gdje su pod košem koloture za podizače križa – čeljusti odakle jarbol postaje kvadratni i dobiva naziv "glava jarbola". Dužina glave jarbola se mijenjala tokom vremena, ali u ovom periodu je bila među kraćima. Debljina jarbola na grlu je bila 1˝ na svake 3 stope dužine (2,8% = 2.54/3x0.3048=0.0277). Stvarni jarbol je bio napravljen od više komada i bio je pojačan ovojima – namotajima konopa čvrsto stegnutim naokolo, sa intervalima. Ja dajem dužinu jarbola kao od glavne palube. Dodajte tome koliko treba - prema tome kako ste napravili trup.
Jedna stvar koju ćete sigurno vidjeti je da kut nagiba jarbola koji sam prikazao nije tako ekstreman kako se obično daje na galijunima. Tako ekstremni nagibi su, naravno, smiješni.

Pramčani jarbol je dug 45 ft (13,72 m), promjera 1ft 4˝ (40,6 cm) na grlu i 1ft (30,5 cm) na koloturama podizača. Glava jarbola je duga 4ft (1,22m).

Glavni jarbol je dug 51ft (15,55m), promjera 1ft 6˝ (45,7 cm) na grlu i 1ft 2˝ (35,5 cm) na podizačima. Glava jarbola je duga 5ft (1,52m).

Krmeni jarbol je dug 31ft (9,45m), promjera1ft 2˝ (35,5 cm) na grlu i 11˝ (27,9 cm) na podizačima. Glava jarbola je duga 3ft 6˝ (1,07m).

Završetak glave jarbola je napravljen nešto manji da pristaje u glavinu (kapu). Produžite ravninu glave jarbola prema dole sa svake strane, za 3 ft (91 cm) od podizača na pramčanom i glavnom jarbolu za uhvatiti koloture koje su učvršćene sa obje strane kao podizači križa za glavna (deblena) jedra (slika 44).
Kosnik je promjera od 1ft 4˝ (40,6 cm) na palubi do 1ft (30,5 cm) na vrhu. Kosnik je dug 39ft (11,89m) od palube gdje je širok 1ft 1˝ (33 cm). Suženje je vrlo slabo prema vrhu.

Na 6 ft (1,83m) ispod podizača na oba jarbola dolaze prvi ovoji, po 12 vojeva na svakom. Na pramčanom jarbolu su 4 ovoja sa 4ft 6˝ (1,37m) između centara i na glavnom su 5 ovoja sa 6ft (1,83m) između centara. Na kosniku su 3 ovoja, prvi je 16ft (4,88m) ispod vrha, a drugi su na 5ft 6˝ (1,68m) između centara. Ovi ovoji su crni i najbolje ih je napraviti od konca za puce. Sl. 45 – pokazuje kako se vezuju krajevi.

Na kosniku (sl.46) su 3 graničnika. Oni trebaju biti poviše rupe za kračun kosnika jer kad je kosnik postavljen oni služe da kračun ne sklizne dole. Oko 1ft (30,5 cm) ispod najnižeg ovoja na glavnom jarbolu, sa prednje strane je drugi graničnik, ovog puta da spriječi oglavnjak leta krmenog jarbola da sklizne. Oko 4ft (1,22m) poviše palube, na pramčanom i glavnom jarbolu su 4 kljune, po jedna sa svake strane, a druge 2 kljune su sa zadnje strane, na jednakom razmaku. Učvrsti ove kljune vrlo sigurno.

Dva košna nastavka (sl 47) su također sužena prema svojim podizačima gdje bi trebalo biti ¾ debljine u podnožju. Zbog izgleda, oni moraju biti od istog drva kao debleni dio jarbola. Peta na mjestu gdje prolazi kroz rešetku koša je kvadratna. Ostatak je okrugli do podizača, a onda opet kvadratni.
Mjere: Košni nastavak pramčanog jarbola je dug 24ft (7,32m), sa 8˝ (20,3 cm) kvadratnim presjekom u peti, 6˝ (15,2cm) promjera na čeljusti, kvadratna peta je duga 2ft (61,0 cm), glava je duga 2ft (61,0 cm). Košni nastavak glavnog jarbola je dug 30ft (9,14m), sa 10˝ (2,54cm) kvadratnim presjekom u peti, 7,5˝ (19,0cm) promjera na čeljusti, dužina stope je 2ft 6˝ (76,0cm), dužina glave je 2ft 6˝ (76,0cm). Sa jedne na drugu stranu, na svakom nastavku kroz petu i 1ft 3˝ (38,0cm) od dna prolazi kvadratna rupa. To je mjesto za klin koji se proteže najmanje 6˝ (15,2cm) na svaku stranu i naslanja se na uzdužnicu da pridrži jarbol.
Na pravom brodu klin je bio vjerojatno od hrasta, ali za model ja preporučam žicu isturpijanog oblika. Veliko je naprezanje ovog dijela kada su sva jedra dignuta. Za oko stopu, (30,5cm) iznad ove rupe je druga, ali ova je probijena iz kuta u kut i predstavlja koloturu kojom se diže košni nastavak. Usjeci mali kanal da primi konop kada je jarbol zabijen. Na ovom modelu ova kolotura nije učvršćena, ali mjesto za nju mora biti tu. Naglašavam da je ova rupa sa lijeve na desnu stranu na pramčanom jarbolu, a sa desne prema lijevoj na glavnom jarbolu. Dvije stope (61,0cm) ispod čeljusti je rupa za koloturu koja prolazi od naprijed prema nazad za podizač - ovratnik košnog jedra.
Napokon, u poglavlje o jarbolima dolazi zastavno koplje. Ono je stanjeno vrlo malo, ali kao i košni nastavak ima kvadratno dno za oko 2ft (61,0cm) dužine. Glava – kugla na vrhu bi trebala biti visoka kao promjer koplja i oko 3 puta šira od njegovog promjera.
Dužine su: pramčano koplje je dugo 11ft 6˝ (3,50m), koplje na glavnom jarbolu je dugo 15ft (4,57m), a na krmenom jarbolu je dugo 12ft 6˝ (3,81m).Promjeri su: za pramčani i krmeni oko 4˝ (10,0cm), a za glavni jarbol 5˝ (13,0cm).
Križevi, koji također mogu biti od oblica ako su vene ravne i imaju okrugli presjek cijelom dužinom. Oni se sužavaju kao debla jarbola – ne ravno nego kao luk kruga. To znači da je suženje veće prema krajevima ili rukama križa. Proširenje u sredini ("vrat") je oko ¼ ˝ (6,5 mm) za svaku stopu dužine (30,48cm), a na krajevima ("rukama") je 1/3 od toga. Suženi komadi koji sprječavaju da konopi kližu su oko 1/25 ukupne dužine križa. Mjere:dužine su: za posrtno jedro 30ft (9,14m), pramčani debleni križ je dug 40ft (12,19m), pramčani košni križ je dug 18ft (5,48m), glavni debleni križ je dug 50ft (15,24m), glavni košni križ je dug 23ft (7,01m).
Lantina krmenog jarbola je nešto malo različita od križeva. Ovdje je promjer samo ½˝ (12,5 mm) za svake 3 stope dužine (91,44cm). Sredina je oko 2 ft (61,0cm) bliže kraju (debljem) nego vrhu, dok je promjer vrha 1/3 promjera debljine na "vratu" a na kraju je promjer ½ promjera na podizaču. Dužina je 42 ft (12,82m).
Pretpostavljam da ste izbrusili i križeve i jarbole finim papirom tako da mogu biti obojani (vernižani). U slučaju jarbola – vernižajte preko ovoja. Ne pokušavajte ih previše usjajiti. Shvatite vernižu više u cilju zaštite; ja koristim svijetlu orahovu vernižu kako bi sakrio neravnine. Zapravo, ovo koristim preko cijelog broda, boja i ostalog, osim preko bijelog dna koje ostaje mat.
Na mjestu gdje gornji jarbol prelazi donjeg (poznato kao dubliranje) je precizno obrađena konstrukcija izrađena od uzdužnica koje su postavljene prema naprijed i nazad i prečaka koje su postavljene pod pravim kutem na njih. Također, na donjem dubliranju na pramčanom i glavnom jarbolu su koševi oblikovani kao plitke kablice.
Uzdužnice su prilično masivni komadi drva, po 1˝ (2,54cm) u kvadrat za svaku stopu (30,48cm) dužine, dok su prečke iste dužine i širine, ali samo za pola širine visoke. Ima po dvije sa svake strane i na svakoj od njih je donji dio sužen prema gore, na krajnjoj četvrtini do pola debljine (sl.48). Vidjet ćete da su prečke usječene u uzdužnice. Cijeli komad je najbolje sastaviti direktno na deblu jarbola. Da se dobije pozicija uzdužnice postavi je na bočnu stranu glave jarbola i postavi sredinu uzdužnice prema prednjoj strani glave jarbola. Zadnja prečka će doći postavljena uz zadnju stranu jarbola, a prednja prečka za 1,5 širine glave jarbola ispred simetrale jarbola. Zalijepi i učvrsti uzdužnice na jarbol.
Uzdužnice pramčanog jarbola su duge 6ft (1,83m) sa 6˝ (15,2cm) kvadratnim presjekom, a prečke su 6ft (1,83m) duge sa presjekom 6˝ (15,2cm) x 3˝(7,6cm).
Uzdužnice košnog nastavka pramčanog jarbola su duge 3ft (0,91m) sa 3˝ (7,6cm) kvadratnim presjekom, a prečke su duge 3ft(91,4cm) sa presjekom 3¨ (7,6cm) x 1,5˝(3,8cm)
Uzdužnice glavnog jarbola su duge 8ft (2,44m) sa 8˝(20,4cm) kvadratnim presjekom, a prečke su duge 8ft (2,44m) sa presjekom 8˝(20,4cm) x 4˝(10,2cm).

Uzdužnice košnog nastavka glavnog jarbola su duge 4ft (1,22m) sa 4˝(10,2cm) kvadratnim presjekom, a prečke su duge 4ft (1,22m) sa presjekom 4˝(10,2cm) x 2˝(5,1cm).

Uzdužnice krmenog jarbola su duge 4 ft (1,22m) sa 4¨ (10,2cm) kvadratnim presjekom, a prečke su duge 4 ft (1,22m) sa presjekom 4¨ (10,2cm) x 2¨(5,1cm)

Još jedna stvar – sa svake strane glave jarbola je komad drva presjeka ¼ kruga zvani kušin, a kako im ime govori služe da bi se olakšao prolaz pripona (sartija) preko oštrih rubova rešetke.

Koševi traže vrlo pažljivu izradu. Isjeci pod od 1 mm debelog furnira. Ja radim okomice za strane koje mogu biti isječene od kartona. Razma koša može isto biti od kartona, ali gornja strana mora biti od furnira jer drži zategu za šupljače (bucjele). Okomice oko vanjskog ruba mogu biti zalijepljene naknadno. Kada je sastavljen koš može biti učvršćen za rešetku na jarbolu. Boja mora manje ili više odgovarati stilu kojim ste obojili trup.

Završni dio na vrhu jarbola je glavina. To je masivan komad drva postavljen čvrsto na vrh jarbola i dosta produžen naprijed. U tom produžetku je rupa kroz koju prolazi košni nastavak jarbola. Glavina je bila oblika cigle, sa oštrim rubovima, zaglađenim dole. Centar kvadratne rupe za deblo jarbola je na 1/3 dužine, a centar okrugle rupe za košni nastavak jarbola je na ¼ dužine od drugog kraja. Proporcije glavine su ugrubo: širina je pola dužine, a visina je pola širine. One su vjerojatno mijenjane tokom vremena. Dva očnjaka su učvršćena odozdo da drže konope i koloture košnog nastavka (nema ih na ovom modelu) pa budite sigurni da su na pravoj strani. Na pramčanom jarbolu prednji očnjak (svornjak sa okom) je lijevo, a zadnji desno, dok je za glavni jarbol obratno. Ja mislim da je najbolje napraviti glavinu tako da se isječe veća od drva prave debljine, ali veće širine, probije rupe i tek tada obrusi na pravu mjeru. To sprječava pucanje. Manje glavine ja radim od plastike. Ne zaboravite staviti glavinu debla jarbola na košni nastavak prije nego postavite uzdužnice. Ako glavina dobro pristaje uz jarbol ne treba je lijepiti. To može biti prednost ako je treba dići zbog rada na konopima.
Kao i kod djelova na trupu ja ne preporučam nikakvo krajnje lijepljenje dok svi dijelovi nisu gotovi i posao može biti napravljen sa velikim pomacima naprijed. Iako ja opisujem stvari u prirodnom slijedu, stvarno sastavljanje se radi dosta drugačije. Npr. bolje je pričvrstiti sve koloture i predvezove (puta, stalce) na križ, onda staviti hajmicu i pričvrstite križ uz jarbol. Nakon što je ovo gotovo postavite jarbol, zatezače i pripone i td.
U nastavku ja radim koloture. Njih nije teško napraviti, i zaboga, ne koristite kuglice sa ogrlice, barem ne za koloture. Prvi koloturnik koju radimo je sa šupljačama (bigot). U ovom vremenu su šupljače su bile srcolike i ja odmah moram priznati da ne znam pravi izgled. U raznim slikama iz tog vremena one su prikazane od istostraničnih trokuta sa dva donja kuta zaobljena da produže kap koja će sličiti na uho jedne gigantske sirene. Ja radije dajem prave dimenzije iz nacrta i ako ih vi radite drugačije i ako dobro izgledaju, valjda će valjati. Širina je određena, dužina je 1,5 toga, a debljina ½ širine. Da ih napravite izradite letvicu dobrog drva a kako će biti obojeni u crno, nije važno kojega. Napravite letvicu prave širine i debljine i označite po dužini 3 crte olovkom na jednakoj udaljenosti. Nacrtajte uzduž svake crte pozicije rupa i bušite. Primijetit ćete da sam nacrtao vrhove trokuta naprijed kako bi bilo lakše brušenje prije odsijecanja.Kad se govori o veličinama šupljača (bigota) – njihova širina bi trebala biti polovica promjera jarbola kojega podržavaju. Ovo zahtjeva vrlo fino kidanje, pa preporučam da uz izuzeće onih za pramčano i glavno leto, koristite samo dvije veličine. Za deblena leta pramčanog i glavnog jarbola koristite šupljače 3/16˝ (4,7mm) stvarne širine, a za leta košnih nastavaka pramčanog i glavnog jarbola i debleno leto krmenog jarbola koristite šupljače 1/8˝ (3,2mm) stvarne širine. Ove veličine su još malo velike, pa ih ne povećavajte.
Za doći do običnih kolotura njihove proporcije su ugrubo 2 - 3 – 4 ( gdje je 4 zadana veličina), tako da je 12˝ kolotura debela 6˝i široka 9˝. I one se rade od letvica, probiju se i otkidaju. Napravite najviše moguće na svakom bucjelu dok je još na letvici jer je tako lakše raditi.Utori za ogrljke i konope mogu biti usječeni sa stolarskim dlijetom. Ja vjerujem da imate običan alat. Ako imate opremljeniju radionicu, možete raditi na drugi način i misliti na masovnu proizvodnju.
Dupla kolotura (violin) je sastavljena od dvije koloture koje su na dva kraja spojene i sa proporcijama svakog dijela kao za pojedinačne. Ugrubo, veća kolotura je duga 3/5, a manja 2/5 zadane veličine.

Napravite sve koloture od istog drva. Prave su bile napravljene od brijesta sa kolutima od "drva života". Kao što sam rekao ranije, pretpostavljam da nećete postavljati kolute u koloture, jer ako ste dovoljno dobri za to - ne trebate mene da vam kažem kako se one prave.
Kao vodič, ovdje je broj kolotura koje se traže:
Šupljače: male – 34 kom; velike – 46 kom; 14˝ (35,6cm ) – 2 kom; 16˝(40,6cm) – 2 kom;
Jednorake koloture (jednostavni bucjeli): 6˝ (15,2cm) – 45 kom; 7˝(17,8cm) – 42 kom; 8˝(20,4cm) – 12 kom; 9˝(22,9cm) –4 kom; 10˝(25,4cm) –2 kom; 12˝(30,5cm) – 4 kom; 14˝(35,6cm ) – 16 kom; 16˝(40,6cm) – 6 kom;
Dvorake koloture (dvostruki bucjeli): 14˝(35,6cm) – 2 kom; 18˝(45,7cm) – 1 kom;
Duple koloture (violin): 22˝(55,9cm) – 3 kom; 24˝(61,0cm) – 2 kom;
Dvoraka kolotura s rupom kroz koju prolazi ogrljak: 24˝(61,0cm) – 1 kom; 26˝(66,0cm) – 1 kom.

Kad je riječ o oputi, ja sam označio svaki dio brojem u krugu pa ću govoriti o tim brojevima na slikama.

Križevi su učvršćeni za jarbol sa hajmicom, nešto što sliči na narukvicu ili konac sa nizom kuglica. Ona se sastoji od više drvenih kuglica koje su razdvojene (ili spojene !) rebrima. Njih je lakše pokazati nego opisati (br. 19). Ja obično koristim male crne kuglice i celuloid za rebra. Veličine hajmica su određene veličinom rebara koji trebaju biti malo duži od promjera križa. Hajmica krmenog jarbola je malo različita iako je ista u principu (20). Napravite ih i postavite prije postavljanja jarbola jer ih je teško staviti nakon što su postavljene pripone. Plan opute pokazuje sa kojim su koloturama opremljeni križevi.
Neke generalne napomene oko opute prije nego stvarno počnemo. Svi konopi i užad mogu se ugrubo podijeliti u 3 grupe.
Prvo – nepomična oputa ( 1 – 12 ) konopi koji su zaduženi za učvršćivanje jarbola. Oni, kako im i ime govori su bili rijetko, ili nikako, pomicani nakon što im je utvrđena pozicija i bili su premazani katranom.
Pomična oputa (vrv) može biti podijeljena, isto ugrubo, na vrv jarbolja i vrv jedrilja, prema tome služe li za upravljanje križem ( 22 – 37 ) i ( 60 – 62 ), ili one koji upravljaju jedrima (38 – 65 ). Onaj modelar kojemu cijela oputa izgleda zastrašujući posao ovo zadnje može preskočiti. Ovo je samo preporuka, ne nalog.
Kada je riječ o materijalima koje ćete koristiti, to najviše ovisi o vama. Najbolje je, daleko od perfektnoga, odabrati materijal prema tome koliko debljina konopa stavljate na model. Za "muzejske standarde" modela ja koristim kiruršku svilu 0000 do 4, bijelu i crnu. To znači da moram zatamniti bijelu i uplesti neke da dobijem prave debljine konopa. I razne vrste pamuka se mogu koristiti ako imate napravu za izradu konopa. COATS´ CROCKET COTTON, veličina 100 do 3 nisu loši, ali su malo dlakavi. Dobro trljanje voskom će dići većinu dlačica. Veličina 100 je otprilike kao 2˝(50,8 mm) konop u omjeru kojega ovdje koristim. Podijelite ovoga u 3, što nije teško i dobit ćete 1˝(25,4mm) konop, ali dobro navošten. Ako ga morate pocrniti, boja za kožu će biti dobra.
Razlikujte ih. Većina srednjih i tankih su "hawser laid" (konopski) upleteni (udesno- Z), a debeli i vrlo debeli su "kabelski upleteni", tj. upleteni u suprotnom smjeru (ulijevo -S). Leta i pripone moraju biti tako - kabelski napravljeni (S), pa se bojim da ćete ih morati sami uplesti jer ne znam gdje biste ih mogli kupiti.
U tekstu su debljine konopa izražene u '' i odnose se na opseg konopa a u zagradama su upisani promjeri u milimetrima.

Dolazimo do vezivanja.
Najprije što treba staviti je ovoj kosnika (br.1) - konop koji drži kosnik prema dole. To je 3˝ (24,25 mm) nakatramirani konop. Napravite malo oko na jednoj strani. Da to napravite, vratite kraj nazad preko njega samog i razmrsite kratki dio na kraju. Stavite kap ljepila i zavrtite između prsta i palca. To se zove "lijeno uplitanje". Radi dodatnog pojačanja omotajte spoj tanjim koncem. Provucite konop dole i kroz rupu na kljunu, pa gore i preko kosnika 7 – 8 puta. Ali, počnite nazad na kosniku i naprijed kroz rupu – tako da se konop križa svaki put. Završite sa par polugropova oko križanja i dobro stisnite.
Prvi konopi na jarbolu su bili pomoćne pripone. One su bile ili iste debljine ili za sitnicu jače od pripona ( sartija). Ja ih pravim jednake debljine. Za napraviti desnu stranu na pramčanom jarbolu prvo se (br.2) konop od pripona debljine 4˝(32,34 mm) udvoji i sa plosnatim ovojima se napravi omča koja usko pristaje uz glavu jarbola. Prednji krak će predstavljati priponu, a zadnji krak završava u 14˝(35,6cm) jednorakoj koloturi na 10 ft (3,05 m) niže.
Glavni jarbol ima istu pomoćnu priponu (br.9) ali sa 16˝(40,6cm) koloturom. Činjenica da ovdje ima paran broj pripona, sprječava pomoćnu priponu da budu uparena. Odgovor je prekinuta omča čiji drugi kraj ide dole na drugu stranu. Dajem crtež da pokažem što mislim.
Kroz koloturu provedite zategu tanju za 1˝ - znači 3¨ (24,25mm). Na jednom kraju zatege je kuka koja je zakačena u očnjak na ključištu i to bliže prednjoj strani za pramčani, a bliže zadnjoj strani za glavni jarbol. Drugi kraj, oko 7 stopa (2,13 m) niže, ima dvostruku koloturu (violin) od 22˝(56,0cm) za pramčani i 24˝(61,0 m) za glavni jarbol. Uzmite konop od 2˝(16,17mm) i učvrstite na njega kuku i jednoraku koloturu od 14˝ (35,6cm) za pramčani i 16˝(40,6cm) za glavni jarbol. Za koloturu učvrstite konop i provucite ga kroz donji dio dvostruke koloture, pa nazad kroz jednoraku koloturu, pa gore kroz gornji dio dvostruke koloture i nazad za završiti ispod jednorake koloture. Koristite ove pripone za zategnuti jarbol okomito. Uvjerite se da su čvrsti, ali ne žurite da otkinete kraj jer ćete ih možda trebati kasnije prilagođavati.
Nema pomoćnih pripona na krmenom jarbolu.
Pripone pramčanog jarbola (3, 10 i 16) – za pramčani jarbol prva je već tu, ostale se stavljaju u parovima desno i lijevo. Kao i kod pomoćnih pripona ravnim ovojem se formira petlja koja ide preko glave jarbola.
Pripone krmenog jarbola isto imaju neparan broj, tako da se i ovdje mora napraviti prekinuta omča za jednu od njih. Učvrstite šupljaču na dnu tako da dođe na udaljenost od svoje dvostruke veličine od svoga para na ključištu. Sada je ovdje jedna od boljih tačaka opute – ako koristite konop umotan kabelski (S) za pripone on treba proći dole sa desne strane, šupljače (gledajući prema brodu), pa gore sa lijeve strane iza nepomičnog dijela pripone i gore na desnu stranu za dužinu oko 2 šupljače. Ako koristite običan konop- radite obratno. Tamo gdje konopi prelaze jedan preko drugoga treba biti poprečna poveznica (ovoj), a prva plosnata poveznica je na polovici prema gore i drugi vrlo blizu kraju. Ova poprečna poveznica je prilično teška i ako ste je propustili - na njezino mjesto može doći plosnata, odmah uz šupljaču. Opet, ovo je prijedlog – ne obaveza.
Debljine pripona i konopa koji ih opslužuju:
- pramčani jarbol: 4˝(32,34mm) kabelski upletene (S) sa 2˝(16,17mm) zategama i velikim šupljačama.
- glavni jarbol: 5˝(40,42mm) kabelski upletene (S) sa 2 ½˝ (20,21mm) zategama i velikim šupljačama.
- krmeni jarbol: 3'' (24,25mm) kabelski upletene (S) sa 1'' (8,08mm) zategama i velikim šupljačama.

Vrze za sva tri jarbola su debele 1˝(8,08mm). Vezivanje vrza je ekstremno dosadan zadatak, ali ako ste došli do ovdje – nemojte pokvariti stvar lijepeći ih. Važno je da namjestite model na ugodnu visinu, oko visine lakata je najbolje, i tu postavite označeni dio papira iza pripona da vam služi i kao vodič i da isključi pozadinu. Iskidajte odgovarajuću dužinu finog pamučnog konca – dobro ga namažite voskom i uz pomoć par pinceta privežite ih preko sa polugropovima. Vidio sam različite udaljenosti koje se daju, ali mislim da 15˝(38,1cm) odgovara prosjeku. Taknite svaki grop sa kap ljepila i ne žurite sa kidanjem krajeva. Kada je gotovo otkrit ćete dvije stvari – stupanj strpljenja dosada vaše drage familije i drugo - sposobnost da vežete polugrop u snu.
Leta – konopi koji učvršćuju jarbol prema naprijed su obično kabelski upleteni. Ako ste radili pripone kabelski, ovi trebaju biti isti. Velika petlja, napravljena sa omčom se prebaci preko glave jarbola dobro naslonjena na pripone sa zadnje strane i izlazi ispod prednje prečke koša. Leto završava u šupljači koja je povezana sa svojim parom koji je učvršćen za neku točku konopom zvanim oglavnjak ( collar).
Debleno leto pramčanog jarbola (br.4) je debelo 6˝(48,51mm), sa dvije šupljače od 14˝ (35,6cm) povezane sa zategom od 2˝(16,17mm). Donja šupljača se drži za kosnik sa oglavnjakom debelim 4˝(32,34mm).
Debleno leto glavnog jarbola (br.11) je debelo 8˝(64,68mm) sa šupljačom od 16˝(40,6cm) i zategom od 3˝ (24,25mm). Oglavnjak – koji je dosta duži da omogući da šupljače budu iza ( i desno) od pramčanog jarbola je debeo 6˝(48,51mm).
Debleno leto krmenog jarbola (br. 17) je debelo 3˝(24,25mm) sa šupljačama iste veličine kao za glavni jarbol i zategom od 1˝(8,08mm). Oglavnjak je je debeo 1 ½˝(12,13mm).
Plan opute pokazuje veliki broj kolotura pričvršćenih za leta. Sada ih treba staviti.
Ako već niste – postavite koševe i učvrstite ih na prečke. To je problem jer koševi moraju biti stvarno učvršćeni. Jedan način, koji ja koristim, je da provučem žicu kroz dno koša i kroz prečku pri kraju. Tada zavrnite donji dio radeći očnjak koliko je god moguće bliže donjoj plohi prečke. Ovo daje nešto čvrstine, a izgleda sasvim prirodno.
Kada je ovo gotovo, priponice pod košem (br.5 i 12) se mogu postaviti. Na pravom brodu one moraju biti zakačene za metalne okove (ogrljke) šupljača, ali ja mislim da je za ovaj model sasvim dozvoljeno koristiti štropove od konopa (iste debljine kao košne pripone) i produžiti ih dole kao priponice. Tanki drveni štapić (prečkica) je pričvršćena poprijeko blizu vrha donje pripone, približno udaljena od rešetke koša koliko i od glavine na vrhu. Priponice dolaze dole do prečkice, obilaze je kao i oko pripone, po jedna sa svake strane i jedna u sredini i tada su spuštene prema dole i pričvršćene plosnatom priveznicom za pripone. I ove trebaju biti povezane vrzama kao i pripone.
Sada dvije priponske prečkice moraju biti spojene poprijeko sistemom konopa i bucjela poznatih kao "catarpins" (br.18). Ovo je važna stvar i njihovo mijenjanje kroz vrijeme daje vrijedni trag o periodu opute. Nema "catarpinsa" na krmenom jarbolu jer bi oni spriječili lantinu da radi.
Pripone košnih nastavaka (br. 6 i 13) su:
pramčanog jarbola su debele 2˝(16,17mm); glavnog jarbola su debele 2 ½˝ (20,21 mm);sa vrzama i natezačima od ¾˝ (6,06mm) i malim šupljačama su iste kao i donje – deblene i treba ih spregnuti sa zaputkom (sl.7 i 14) koja, kako se vidi završava u 12˝(30,5cm) koloturi sa zategama (ne crnim) od 2˝(16,17mm). One imaju nepomičan kraj u očnjaku na vanjskom rubu razme, a pomični dio vezan je za ogradu.
Leto košnog nastavka pramčanog jarbola (br.Cool je 2 ½˝ (20,21mm) debelo i završava u 22˝(55,9cm) dvostrukoj koloturi koja je povezana na dvije 14'' (35,56cm) koloture sa 2˝(16,17mm) debelom zategom pričvršćenim sa lijeve strane kračuna kosnika.
Leto košnog nastavka glavnog jarbola (br.15) je 2 ½˝ (20,21mm) debelo i pričvršćeno za kraj deblenog leta pramčanog jarbola u košu pramčanog jarbola preko para velikih šupljača sa 1 ½˝ (12,13mm) zategom.

Ovim je kompletirana nepomična oputa. Slijedeći mjesec ćemo se uputiti u prvi dio pomičnih konopa koji upravljaju križevima (vrv jarbolja).

Počinjući na kosniku dolazimo do podizača križa posrtnog jedra. (br.22). Sa malim okom upletenim na kraju konopa od 2˝(16,17mm) formiraj veću petlju preko kraja kosnika odmah iza ogrljka koloture od 8˝(20,3cm) koja je već tu. Provucite pomični dio kroz 8˝(20,3cm) koloturu na križu izvan pa na koloturu na kosniku i tada do srednjeg palca na jaku klinaricu na kljunu.
Konopi podizača za dva deblena križa su debeli 4˝(32,34mm) (br.23 i 24) i počinju na križu, možete vidjeti kako na slici (na vratu), prolaze kroz zagrađenu koloturu (konzolu ?) ispod prečke koša, pa dole sa zadnje strane debla jarbola, kroz rupu na vrhu dvorake koloture (sl.51), pa gore kroz drugu zagrađenu koloturu i na križ. Napravite ovaj konop dovoljno dug da se omogući križu spuštanje kao do nadohvat palube. Na odgovarajućoj strani palubne koloture u stupu, ("knighthead" – apostol ?) postoji očnjak od kojega počinje zatezač koji povezuje dvoraku koloturu sa apostolom. Zaokružite oko apostola.
Podizač lantine (br.25) je jednostruki konop debeo 2˝(16,17mm) koji prolazi kroz rupu koloture pored glave jarbola i završava na dvorakoj koloturi od 18˝(45,7cm) koja je povezana sa "knightheadom" sa priteznicom debelom 1 ½˝ (12,13mm).
Križevi košnih nastavaka se podižu podizačima (sl.26 i 27). Konop, nazvan ovratnik počinje na križu, ide gore i kroz rupu koloture blizu glave jarbola i tada dole sve do visine dna koša gdje završava u jednorakoj koloturi. Zateg počinje na očnjaku na unutrašnjoj strani palubne ograde, pa prema gore kroz koloturu za ovratnik i dole na oko trećinu duljine prema drugoj strani broda gdje isto završava u koloturi. Sam podizač počinje na očnjaku na suprotnoj strani zatega, pa prema gore do koloture zatega i dole da se veže blizu svog početka.
na pramčanom jarbolu: ovratnik je debeo 2˝(16,17mm), zateg je od 2˝ (16,17mm), podizač 1 ½˝ (112,13mm), jednoraka kolotura 9˝(22,9cm)
na glavnom jarbolu: ovratnik je debeo 2 ½˝ (20,21mm), zateg je od 2 ½˝(20,21mm), podizač 2˝ (16,17mm), jednoraka kolotura 10˝ (25,4cm)
Postavite podizače za glavni jarbol obratno od pramčanog.

Klobučnice su konopi koji nose težinu krajeva križa. Počinjući sa klobučnicama križa posrtnog jedra (br.28), stalac – mrtvi kraj konopa debelog 2˝(16,17mm) je pričvršćen skoro uz sam vrh kosnika, odatle ide kroz 6˝ (15,2cm) na kraju križa i van opet u 6˝(15,2cm) jednoraku koloturu malo iza stalca. Odatle na vanjski palac klinarice na kljunu.
Klobučnice deblenog križa ( br.29 i 30). Na samom dnu glave jarbola je predvez sa jednorakom koloturom. On prolazi kroz kvadratnu rupu na podu koša (rupa za nespretne) i spušta koloturu do vanjskog ruba koša. Sa ovog predveza, s vrha koloture počinje klobučnica koja ide na gornju (manju koloturu) dvostruke koloture (violin) na ruci jarbola, pa nazad kroz koloturu na predvezu i dole na jednu od dvije srednje kljune na jarbolu.
Klobučnice deblenog križa pramčanog jarbola su debele 2˝ (16,17mm), a glavnog jarbola su debele 2 ½˝ (20,21mm). Sve jednorake koloture su od 7˝(17,8cm).

Klobučnice križa košnog nastavka ( br. 31 i 32) počinju sa mrtvim krajem na glavi košnog nastavka, pa vani na koloturu na ruci križa, pa nazad na koloturu na glavi jarbola koja se nalazi malo ispod stalca kraja, i tada ravno dole do iste kljune kao za klobučnicu deblenog križa. Znam da udvajanje točaka vezivanja nije baš ispravno, ali postavljanje dovoljno točaka na modelu na pravom mjestu, uvijek je problem. Ja tek moram vidjeti i model iz onog vremena sa pravim brojem. Da se vratimo, oba konopa su debljine 1 ½˝ (12,13mm), koloture su 6˝(15,2cm) za pramčani i 7˝(17,8cm) za glavni jarbol.
Praće su koloturnici koji, vukući jedan kraj križa nazad pomažu da se jedro okrene vjetru. Sastoje se od predveza (puto), crnog, sa jednorakom koloturom na kraju koji je pričvršćen na ruku križa i same praće koja ima svoj mrtvi kraj vezan negdje straga i svoj živi dio koji ide kroz koloturu na predvezu i nazad do druge koloture blizu mrtvog kraja i tada dole na mjesta gdje je pričvršćen. Dužina data za praće obuhvaća koloturu.
Praće za križ posrtnog jedra (br.33): predvez (puto) je debljine 2˝(16,17mm) dug 9 ft (2,74m), jednoraka kolotura od 6˝(15,2cm). Stalac praće debljine 1 ½˝ (12,13mm) je pričvršćen na polovici deblenog leta pramčanog jarbola, odatle ide do koloture na predvezu, pa nazad na koloturu koja je pričvršćena par stopa niže od stalca, odatle do koloture na razmi kljuna da bi se učvrstila na klinarici na kljunu.


Praće deblenog križa pramčanog jarbola (br.34): predvez (puto) je debljine 2˝(16,17mm) dug je 10 ft (3,048 m), praće debljine 1 ½˝ (121,13mm) počinje na oko polovice deblenog leta glavnog jarbola, otamo ide prema 7˝(17,8cm) koloturi na predvezu, nazad na koloturu iste veličine malo ispod nepomičnog kraja na letu i tada dole na razmu pramčanog nadgrađa.
Praće deblenog križa glavnog jarbola (br 35): predvez je debljine 2 ½˝ (16,17mm) i duljine 8ft (2,44m). Nepomični dio praće debljine 2˝(16,17mm) počinje dosta nazad na krmenoj razmi, otamo ide do 7˝(17,8cm) koloture na predvezu i nazad do koloture učvršćene par stopa ispred nepomičnog dijela, a tada naprijed da bi bilo vezano za bitvu (jelenji rog) na krmi.
Praće križa košnog nastavka pramčanog jarbola (br 36): predvez je debljine 1 ½˝( 12,13mm) duljine 7 ft 6˝ (2,29m). Nepomični dio praće debljine 1˝(8,08mm) je na udaljenosti od jarbola od oko 1/3 duljine leta košnog nastavka glavnog jarbola, odatle do 7˝ (17,8cm) koloture na predvezu i nazad na sličnu koloturu koja je malo ispod na letu, a tada dole na razmu pramčanog nadgrađa.
Praće križa košnog nastavka glavnog jarbola (br 37): predvez je debljine 1 ½˝(12,13mm) duljine 11 ft (3,36m). Nepomični dio praće debljine 1˝(8,08mm) počinje na glavi krmenog jarbola, odatle ide do 7˝(17,8cm) koloture na predvezu, pa nazad na sličnu koloturu koja je oko 3 ft (91,5cm) ispod prednje pripone krmenog jarbola i odatle na klinaricu.

To je kraj (uz izuzetak burina i klobučnica lantine) konopa koji upravljaju križima.

Ja sam savjetovao da možete zaželjeti prekinuti ovdje, ali ako ste postavili jedra, morate nastaviti dalje. Ostatak opute se također može postaviti i ako niste postavili jedra, u kojem slučaju križevi košnih nastavaka trebaju biti spušteni na nekoliko stopa od glavine jarbola. Konopi koji su postavljeni direktno na jedra moraju biti postavljeni na križu blizu mjesta gdje bi došli da su jedra smotana. Ubralja, zatezač i škota deblenog jedra trebaju biti spojeni na način da štrop (ogrljak) ubralje roglja poveže ostale kako je nacrtano na slici, a da se cjelina podigne nekoliko stopa prema križu.
Za jedra košnih nastavaka škota treba biti uhvaćena u ogrljak ubralje roglja i isto podignuta nekoliko stopa prema križu.
Škota latinskog jedra - njezina gornja kolotura treba biti uhvaćena za lantinu na oko 1/3 duljine prema dolje od hajmice i zatezač treba produžiti koliko treba da odgovara.
Ostalo, za one koji hoće dalje.
Ubralje su konopi koji su pričvršćeni za donje kuteve jedra (roglje) i koriste se da ih povuču prema gore i unutra. Škote su konopi koji služe da deblena jedra vuču dole i nazad, a na jedrima košnih nastavaka samo dole. Zatege vuču dole i naprijed, nema ih na jedrima košnih nastavaka. Ubralje deblenih jedara se zovu dragulji rogljeva, ali ne pitajte me zašto.
Ubralja posrtnog jedra (br 38): jednoraka kolotura od 6˝ (15,2cm) i konop od1 ½˝ (12,13m). Nepomični dio počinje na križu – kao na crtežu, na oko ¼ duljine – ide dole na koloturu na roglju jedra, nazad na koloturu na križu koja je za stopu unutra od nepomičnog kraja i onda ravno na klinaricu na kljunu.
Škota posrtnog jedra (br 39): kolotura od 7˝ (17,8cm) ima vrlo dug predvez, zapravo dug je 12 ft (3,66m). Nepomični dio konopa debljine 2˝(16,17mm) počinje na zadnjem dijelu bočne razme prednjeg nadgrađa, tada ide na koloturu i nazad na donju vođicu ( rupa na kolutom) na oplati blizu sredine broda i vezana je za zadnju bitvu (kljunu).
Ubralja deblenog jedra pramčanog jarbola (br 40) : kolotura od 6˝(15,2cm), konop debljine 1½˝(12,13mm) ide od križa do koloture i opet nazad, pa do razme iza pripona.
Škota deblenog jedra pramčanog jarbola ( br. 41): konop debljine 3˝(24,25mm) sa koloturama od 14˝(35,6cm) počinje na očnjaku na glavnoj razmi na sredini broda, ide naprijed na koloturu i nazad u brod kroz rupu – vodilicu koja je poviše one od posrtnog jedra i vezana je za prednju bitvu.
Zatega deblenog jedra pramčanog jarbola (br. 42): konop debljine 4˝(32,34mm) ide naprijed i dole kroz vodilicu ispod kljuna i tada gore na drugu stranu i nazad na klinaricu na kljunu.
Ubralja deblenog jedra glavnog jarbola (br.43): koloture od 7˝(17,8cm) i konop od 2˝ (16,17mm). Postavljena kao i za pramčano jedro, ali vezana za palac u klinarici.
Škota deblenog jedra glavnog jarbola (br.44): konop debljine 4¨ (32,34mm) počinje na očnjaku dosta pri zadnjem kraju trupa, odatle naprijed do koloture od 16¨ (40,64 cm) i nazad do slične koloture na trupu, tada opet naprijed do vodilice i zavezana za krmenu (kljunu) bitvu.
Zatega deblenog jedra glavnog jarbola (br.45): konop debljine 5¨ (40,42mm) sa roglja jedra ide dolje do vodilice na boku trupa, naprijed kroz vodilicu sve do prednje kljune u grotlu ( u sredini broda).
Ubralja jedra košnog nastavka pramčanog jarbola (br.46): koloture od 6˝ (15,2cm) sa konopom debljine1 ½˝(12,13mm). Uglavnom su postavljene kao i druge sa pomičnim dijelom koji prolazi dole i kroz rupu za nespretne da bi bio vezan na razmu iza pripona.
Škota jedra košnog nastavka glavnog jarbola (br. 47): konop debljine 3˝(24,25mm) sa koloturama od 14˝(35,6cm) počinje na roglju jedra, prolazi kroz donju koloturu dvostruke koloture na ruci križa, pa uz zadnju stranu križa, kroz koloturu obješenu blizu jarbola i dole do prednje kljune na jarbolu.
Ubralja jedra košnog nastavka glavnog jarbola (br.48): konop debljine 2˝(16,17mm) sa koloturama od 7˝(17,8cm), ide kao za pramčani jarbol, ali vezana za palac u klinarici.
Škota jedra košnog nastavka glavnog jarbola (br.49): konop debljine 3 ½˝ (28,30mcm) sa koloturama od 14˝(35,6cm), zavezana kao i za pramčani jarbol.
Burine su konopi vezani za porub jedra sa strane da pomognu u njegovoj generalnoj kontroli kad se koristi. Burine, kao i zatezači, sastoje se od više oslonaca ili uzda koje slobodno prolaze kroz petlju na kraju konopa koji ide naprijed do svoga mjesta vezivanja.
Burina deblenog jedra pramčanog jarbola (br.50): uzde i konop su debljine 2˝(16,17mm), idu prema naprijed i dole do koloture od 8˝(20,3cm) na bazi donje šupljače na letu pramčanog jarbola i odatle ravno nazad na klinaricu na kljunu.
Burina deblenog jedra glavnog jarbola (br.51): uzde su debljine 2˝(16,17mm), a konop je od 2 ½˝(20,21mm), konop ide naprijed na koloturu od 10˝(25,4cm) učvršćenu na kosniku između 1 i 2 ovoja i odatle nazad na klinaricu na kljunu.
Mislim da ovdje treba riječ objašnjenja. Ako imate jedra na brodu odmah ćete vidjeti zamjerku ovom položaju. Burina želi podići dno jedra. Ako postavite koloture bilo gdje blizu pramca konop će zapinjati o razmu na kljunu. Mayflower je bio stari brod za doba ovog modela (1620 g.) i ubrzo nakon tog vremena, sa daljnjim spuštanjem kosnika, vidimo da je pravac burine deblenog jedra glavnog jarbola pomaknut na podnožje pramčanog jarbola. Dakle, iako prikazani konop možda izgleda krivo, on je ispravan za brod toga vremena.
Burina jedra košnog nastavka pramčanog jarbola (br.52): uzde su debljine 1˝(8,08mm), a konop je od 1 ½˝(12,13mm), koloture su od 6˝(15,2cm). Od jedra prema naprijed, skoro vodoravno, na koloture na letu košnog nastavka pramčanog jarbola i tada dole na koloture na kosniku pored zadnje koloture leta košnog nastavka i ravno na klinaricu na kljunu.
Burina jedra košnog nastavka glavnog jarbola (br.53): uzde su debljine 1 ½˝(12,13mm), konop je od 2˝(16,17mm), koloture su od 8˝(20,3cm). Sa prednje strane jedra na koloture na letu košnog nastavka glavnog jarbola, nešto niže nego što su koloture za praće križa košnog nastavka pramčanog jarbola, tada dole na koloturu ( sa dovoljno dugim predvezom - štropom) koji je pričvršćen na zadnju priponu pramčanog jarbola i dalje na razmu pramčanog nadgrađa.
Kratice su vezane na strane deblenih jedara, poviše, ili preko burina. One pomažu ubraljama kada je jedro podignuto uz križ za zamatanje. Na ovom mjestu ima veliki broj uzda pričvršćenih na male šupljače i ovaj dio se zvao "martnets".Cijeli koloturnik se sastoji od dugog predveza sa koloturom obješenu o glavu košnog nastavka. Kroz ovu koloturu je prolazio drugi konop koji zovemo kratica koji silazi malo dole sa svake strane jedra i završava u maloj šupljači. Kroz 3 rupe na šupljači su bile provučene uzde koje ovako imaju 6 oslonaca od kojih je svaka spojena na rub jedra. Jedan komplet s prednje i jedan sa zadnje strane jedra (br.54 i 55).
Za oba jarbola su iste veličine – konop 1 ½˝ (12,13mm), koloture od 6˝(15,2cm), mala šupljača i uzda debljine 1˝(8,08mm). Predvez je dug 10 ft (3,05m) na pramčanom i 12 ft (3,66m) na glavnom jarbolu. Vezani su za razmu za pramčani, a na palac na klinarici za glavni jarbol.
Još je jedan konop vezan za jedra, ovaj put za dno, koji se zove trbuh jedra, pa se konop zove ubralja trbuha. Posrtno jedro (br.56) ima samo po jednu trbušnu ubralju debljine 1˝ (8,08mm) vezanu za sredinu trbuha koja ide gore sa prednje strane jedra, pa preko križa (sa svake strane kosnika) i nazad na klinaricu na kljunu. Kao ugodno iznenađenje treba reći da nema kolotura za ove konope.
Trbušne ubralje (br.57 i 58) debljine od 1 ½˝ (12,13mm) za ostala dva jedra, pramčanog i glavnog jarbola na oko 2/5 udaljenosti unutra od roglja, prolaze prema gore sprijeda do koloture od 6˝(15,2cm) obješene u petlju leta baš poviše križa i dolje do razme za jedro na pramčanom i na palac na klinarici za jedro na glavnom jarbolu.
Sada idemo na latinsko jedro. Ubralja (br.59) ima uzde debljine 1 ½˝ (12,13mm) i glavni konop debljine 2˝(16,17mm), koloturu od 6˝(15,2cm) na oko 1/3 dužine prema vrhu lantine. Ubralja prolazi kroz ovu koloturu i dole na palac u klinarici. Primijetite da je ovaj konop samo na desnoj strani jedra.
Klobučnica lantine (br.60) je prije objašnjena i lakše je nacrtati nego opisati. Dva kompleta uzda su debljine 2˝ (16,17mm) a glavni konop je debljine od 2 ½˝ (20,21mm), sve koloture su 6˝(15,2cm). Konop počinje na uzdama na vrhu lantine, odatle ide gore i naprijed u koloturu na 14 ft (4,27m) dugom predvezu obješenom na glavu košnog nastavka glavnog jarbola, zatim nazad u koloturu na glavi krmenog jarbola i dole na palac u klinarici.
Škota latinskog jedra ( br.61) je trostruki koloturnik vezan za donji kut jedra. Ovdje moram priznati: U mom crtanju trupa ja sam propustio koljeno i koloturu koji su ovdje skicirani. Srećom oni mogu biti postavljeni i sada bez puno muke. Molim da prihvatite ispriku. Dvije koloture su veličine 9˝(22,9cm), a konop je debeo 2 ½˝ (20,21mm). On može biti vezan za bilo koji jelenski rog.
Burina latinskog jedra (br.62) je par kratkih konopa debljine 1 ½˝ (12,13mm) vezanih za donji kraj lantine (zvan knock), pa tada naprijed do koloture od 7˝ (17,8cm) na zadnjoj priponi glavnog jarbola i dole na palac na klinarici.
Zatega jedra krmenog jarbola (br.65) je također kratak konop, ali debljine od 2˝ (16,17mm) koji vodi ravno od dna prednjeg kuta jedra na palac i klinarici.
Zadnji konop je kratica jedra krmenog jarbola (br.63) sa svojim "martnetsima" istim kao na deblenim jedrima, na glavnom i pramčanom jarbolu. Uzde su debljine 1˝ (8,08mm) s malim šupljačama, a glavni konop je debeo 1 ½˝ (12,13mm). Iz šupljače on vodi do koloture od 6˝(15,2cm ) na donjoj strani uzdužnice na krmenom jarbolu i dole na palac u klinarici.
Posljednji konop uopće je koloturnik mačka – sidrene sohe (br.64). To je obični četverostruki koloturnik sa konopom debljine 2 ½˝(20,21mcm) koji spaja dvoraku koloturu od 14˝(345,6cm) sa koloturama u glavi mačka. Ova kolotura ima veliku kuku, ja mislim baš veliku, barem tako veliku kolika je kolotura, koja je zakačena za alku sidra. U skici sam pokazao poseban grop koji veže brodsku guminu za sidro. Ne znam debljinu gumine, ali ona treba biti debela barem 8˝ (64,68mm).


Pozdrav, andro2
andro2
andro2
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 101
Reputation : 46
Član od : 28.02.2015
Dob : 74
Sjedište : Dubrovnik
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by Dida pon ruj 05 2016, 10:08

andro2 je napisao/la:...
Skenirani nacrt jarbola i opute poslat ću ovih dana - čim naučim tu lekciju iz informatike.
...
Andro, ovdje imaš uputu kako staviti slike na forum: [You must be registered and logged in to see this link.]
Ako ti nešto ne bude jasno znači da uputa nije dobro napisana, pa ti onda pitaj, a ja ću uputu "popraviti".

_________________
Pozdrav,
Dida [You must be registered and logged in to see this image.]
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by andro2 uto ruj 06 2016, 17:40

[You must be registered and logged in to see this image.]

mic po mic ovo bi trebala biti skica MAYFLOWERA. (ili možda prvi mačić ali, JA NE BACAM MAČIĆE U VODU)  
Pozdrav, Andro2
andro2
andro2
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 101
Reputation : 46
Član od : 28.02.2015
Dob : 74
Sjedište : Dubrovnik
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by Tomislav Viljetić uto ruj 06 2016, 18:27

Andro 2 si je del velog truda i napravil dobru stvar. Čestitam. S moje strane skromni prilog :

Snast-  Snast čine sve one  željezne, kudeljne i platnene opreme na trupu brod, koja služi za jedrenje, krcanje tereta, dizanje čamaca i sidara.

  U snasti vidimočetiri vrlo različitr vrste opreme. Sve drvene ili željezne jarbole,križeve sošnjake, sohe, zovemo jednim skupnim ienom jarboje.
  Sva jedra u užem smislu, sva letna jedra, prečke itd zovemo jedrilje.
Sva užad , kojima su oputani i pripeti jarboli, sohe, križevi, kosnik itd. a koja ne prolaze kroz žabe (bocele) zovemo oputa, a ona pomična užad, koja su provučena kroz koloture i koja za vrijeme kretanja jedrilja teku po koloturima, nazivamo vrv.

  O šupljačama sam pisao - neispravna riječ. Hrvatska pomorska terminologija spominju šuplju glavu, a šupljača je topografski pojam.

  Slikica je poprilični mala. Možda su moje veće. Iz elaborata i diskusije koju smo vodili Nonic i moja malenkost :

[You must be registered and logged in to see this image.]

 Još kad bi znal pisati velikim slovima ...

_________________
Pozdrav, Nostromo
Tomislav Viljetić
Tomislav Viljetić
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 583
Reputation : 243
Član od : 27.07.2013
Dob : 77
Sjedište : Zagreb
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by Nonić sri ruj 07 2016, 01:05

Ove upute koje si priložio i te kako će pomoći maketarima koji se odluče izraditi ovaj brod ali u svakom slučaju trebalo bi postaviti i spomenute nacrte da se može povezati sa uputama.Naime upravo završavam jednu varijantu Mayflowera i nedavno sam imao "problema"sa ubiranjem jedara ali uz pomoć našega Nostroma to smo uspješno riješili.
Koristim priliku da pokažem moj izradak koji još u škveriću očekuje postavljanje čamaca na palubu,oni se upravo izrađuju na drugom navozu,te završno uštimavanje.

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Pozdrav,Nonić
avatar
Nonić
Porucnik korvete
Porucnik korvete

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 731
Reputation : 327
Član od : 28.07.2013
Sjedište : Rabac
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by andro2 sri ruj 07 2016, 08:27

Cijeli nacrt Mayflowera ima nekoliko listova velikog formata. Rado bih ga stavio na Forum, ali ne znam kako. Moj skener je samo za format A4.
Ova skica iz uputstva se na mome laptopu može povećavati tako da se svaki broj jasno vidi, a ovdje je to nemoguće.
Pozdrav, Andro2
andro2
andro2
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 101
Reputation : 46
Član od : 28.02.2015
Dob : 74
Sjedište : Dubrovnik
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by Dida sri ruj 07 2016, 15:24

Nonić, jesu li boje trupa propisane dokumentacijom ili bojaš po svom "ćeifu"?

_________________
Pozdrav,
Dida [You must be registered and logged in to see this image.]
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by Nonić čet ruj 08 2016, 17:35

Dida je napisao/la:Nonić, jesu li boje trupa propisane dokumentacijom ili bojaš po svom "ćeifu"?
Po dokumentaciji trup je obojen:bijelo,slonova kost,mat-ispod VL,a boja tamni orah iznad VL.Ja sam koristio dvije nijanse plave akrilne boje(u prirodi mi ljepše izgledaju nego na prikazanim slikama),koje sam imao na zalihi.
Izgleda da se nisam baš proslavio sa tim odabirom jer ti si već drugi koji mi postavlja isto pitanje.U slučaju,zalihe bacam u smeće,bojenje sljedeće makete biti će drugačije.
Inače sve ostalo na toj prikazanoj maketi je bojeno sa bezbojnim mat lakom tako da se vidi prirodna boja drva(ariš,trešnja,orah,bukva).

_________________
Pozdrav,Nonić
avatar
Nonić
Porucnik korvete
Porucnik korvete

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 731
Reputation : 327
Član od : 28.07.2013
Sjedište : Rabac
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by stari čet ruj 08 2016, 19:50

Nonicu, te boje su tvoj zaštitni znak. Very Happy

_________________
Josip Pupačić: I gledam more gdje se k meni penje
i slušam more dobrojutro veli
stari
stari
Porucnik fregate
Porucnik fregate

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 1057
Reputation : 429
Član od : 28.08.2013
Dob : 78
Sjedište : Kastav
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by Dida čet ruj 08 2016, 23:52

Nonić je napisao/la:
Dida je napisao/la:Nonić, jesu li boje trupa propisane dokumentacijom ili bojaš po svom "ćeifu"?
Po dokumentaciji trup je obojen:bijelo,slonova kost,mat-ispod VL,a boja tamni orah iznad VL.Ja sam koristio dvije nijanse plave akrilne boje(u prirodi mi ljepše izgledaju nego na prikazanim slikama),koje sam imao na zalihi.
Izgleda da se nisam baš proslavio sa tim odabirom jer ti si već drugi koji mi postavlja isto pitanje.U slučaju,zalihe bacam u smeće,bojenje sljedeće makete biti će drugačije.
Inače sve ostalo na toj prikazanoj maketi je bojeno sa bezbojnim mat lakom tako da se vidi prirodna boja drva(ariš,trešnja,orah,bukva).
Ja nemam ništa protiv tvoga odabira boja. Ništa ne bacaj u smeće. Very Happy

_________________
Pozdrav,
Dida [You must be registered and logged in to see this image.]
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by Tomislav Viljetić pet ruj 09 2016, 13:08

Noniću, maketa je dobra. Englezi su bojali galijune. Možda ti je kao referenca mogla poslužiti koja fotografija replike, a ne sastavnica.

  Imaš dobar preled replika iz Frixhama, Plymotha, Bostona i Columbusa (Ohio).

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Pozdrav, Nostromo
Tomislav Viljetić
Tomislav Viljetić
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 583
Reputation : 243
Član od : 27.07.2013
Dob : 77
Sjedište : Zagreb
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by Dida sub ruj 10 2016, 11:00

Ovdje ima nešto iz povijesti toga broda. Zanimljivo je, ali na engleskom.

Mayflower

_________________
Pozdrav,
Dida [You must be registered and logged in to see this image.]
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by andro2 uto ruj 13 2016, 08:42

Evo još nekoliko riječi o bojama MAYFLOWERA

U uvodu Collinsovog Uputstva piše:
Dopustite da započnem sasvim iskrenom tvrdnjom da svaka sličnost ovoga i originalnog MAYFLOWERA je sasvim slučajna, iako namjeravana.Nasuprot mnogim drugim plovilima za koje se predpostavlja da još postoje, nitko ne zna kako je ovaj stvarno izgledao. Prije nekoliko godina Dr. Anderson je zamoljen da napravi model za Američku asocijaciju i njegov projekt je osnova za mnoge ozbiljne članke na ovom polju. Dr. Anderson je objasnio da njegov model nije ništa drugo nego „mali trgovački brod iz toga vremena“. Moj vlastiti napor, prikazan ovdje, ne polaže pravo na ništa drugo. On se razlikuje od mnogih uobičajenih u beznačajnim oblikovanjima i ima nešto strmiju oplatu. Kao potvrda ove zadnje tvrdnje, moramo se podsjetiti da je to bio vrlo stari brod,a tvrdi se da je bio prateći (teretni) brod u sastavu flote koja se je borila protiv Armade tridesetdvije godine prije njegovog povijesnog putovanja.
Mi ne znamo koje boje je bila unutrašnjost ovakvih brodova, pa to ostavljam vama, ali sada je vrijeme da ga obojimo. Ja bih koristio nježne boje radije nego žive boje  (ili: radije mat nego lak).
ALI O BOJAMA U OVOM TEKSTU ON VIŠE NIŠTA NE PIŠE.


Među mojim nacrtima sam pronašao i nacrt:
The new MAYFLOWER izdan od J.W:* A. UPHAM, LTD   BRIXHAM, DEVON, ENGLAND   copyright 1956.  William A: Baker  
sa opisom boja koji izgleda otprilike ovako (neke nazive ne znam prevesti pa sam ih ostavio u zagradama):

1. podvodni dio   -   perla bijelo
2. glavni trup iznad vodne linije  -  svijetlo žuta
3. Glavni      (wales), ključišta, sidrene sohe, koševi, topovski otvori, šarke na vratima   -   crno
4. Pregrada kljuna (beakhead)  -  indijansko crveno/oker žuto, kordun (pas) vodoravni i okomiti (rails & stanchions)  -  crveno;     ukrasi žuto
5. Glavni filet ? bokoštitnik (main rail)  –  naizmjenično indijansko crveno/perla bijelo;  korduni vodoravni (moldings) i okomiti na nadgrađu (bulwark) -   crveno;   plava traka ispod glavnog fileta (main rail)
6. korduni (rails&moldings) na kasaru i srednjoj palubi (halfdeck)  -  naizmjenično travnato zelena/perla bijelo;  okomice trebaju biti bijele,  između vodoravnih korduna su trake, odozgo nadolje, žuta, žuta, zelena, žuta, crvena, svijetlo žuta  
7. krmeni korduni (rails&moldings)  -  perla bijelo;  oplata između  -  oker žuto
8. Pregrade teretnog prostora  -  oker žuto;  vrata i prozorski okviri  -  svijetlo žuto
9. Unutarnje strane svih nadgrađa (bulwarks)  -  oker žuto;  okomice  -  svijetlo žuto
10. Svi djelovi trebaju biti premazani uljem;  obrazi (cheeks), koševi  -  svijetlo žuto;  okviri koša  -  crno
11. Poklopci grotla i slična oprema palube  -  svijetlo žuto sa crnim okvirom
12. Palube  -  prirodno drvo

Pozdrav, Andro2
andro2
andro2
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 101
Reputation : 46
Član od : 28.02.2015
Dob : 74
Sjedište : Dubrovnik
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by Nonić sri ruj 28 2016, 00:08

andro2 je napisao/la:Evo još nekoliko riječi o bojama MAYFLOWERA

U uvodu Collinsovog Uputstva piše:
Mi ne znamo koje boje je bila unutrašnjost ovakvih brodova, pa to ostavljam vama, ali sada je vrijeme da ga obojimo. Ja bih koristio nježne boje radije nego žive boje  (ili: radije mat nego lak).
ALI O BOJAMA U OVOM TEKSTU ON VIŠE NIŠTA NE PIŠE.




Evo Andro kako sam se ja" igrao" sa bojama na Mayfloweru,upravo danas otplovio na probne vožnje.

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Pozdrav,Nonić
avatar
Nonić
Porucnik korvete
Porucnik korvete

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 731
Reputation : 327
Član od : 28.07.2013
Sjedište : Rabac
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by andro2 sri ruj 28 2016, 10:07

Kombinacije boja su ispale vrlo lijepo. Možda bi bio još "življi" da si obojio i poneki filet. Ali, imam i jednu primjedbu:
Ja ne bih stavio ovako svijetle prozore (kao da je nebo unutra, a ne vani).
Pozdrav,Andro
andro2
andro2
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 101
Reputation : 46
Član od : 28.02.2015
Dob : 74
Sjedište : Dubrovnik
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Constitution-jedra

Postaj by Nonić uto lis 11 2016, 23:53

Mayflower na sidrištu,CONSTITUTION,nakon duže pauze opet na navozu.Istog radim prema nacrtima NT-Pula.Ova jedra,prikazana u privitku,između prednjeg i glavnog jarbola-po simetrali broda,su iz nacrta Mantue,koje sam dobio naknadno.Ova jedra,navodno,nisu predviđena u njihovoj standardnoj isporuci te su prikazane šematski.Ipak bi iste pokušao montirati na mojoj varijanti,te bi molio iskusnije kolege da mi pomognu-objasne kako se iste podižu-spuštaju,mislim na vrv,koloture i ostalo.
Oprosti Andro što opet upadam u tvoju temu ali problematika je slična pa se nadam da ću ovako lakše dobiti potrebne informacije u vezi jedara.

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Pozdrav,Nonić
avatar
Nonić
Porucnik korvete
Porucnik korvete

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 731
Reputation : 327
Član od : 28.07.2013
Sjedište : Rabac
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by andro2 čet lis 13 2016, 08:38

Na internetu ima dosta slika na adresi U.S. frigate Constitution. Na nekima su prikazana ta letna jedra, a negdje nisu. Čak negdje nisu ni trokutnog oblika. Ja mislim da su na brodu imali različite vrste jedara i da su ih razapinjali prema potrebi.
Naišao sam i na jedan nacrt u TIFF formatu 22,6 MB (pojam nemam što znači) - bez tih jedara. Slučajno, taj nacrt iz službenog plana obnove iz 1927. godine od Massachusetts institute of technology imam na papiru A3.
Ukratko, ako misliš da ti ovaj nacrt može pomoći, a ne možeš ga skinuti s interneta, napiši mi svoju adresu i poslat ću ti kopiju dobrom starom poštom.
Pozdrav, Andro
andro2
andro2
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 101
Reputation : 46
Član od : 28.02.2015
Dob : 74
Sjedište : Dubrovnik
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by Dida čet lis 13 2016, 15:26

andro2 je napisao/la:... nacrt u TIFF formatu 22,6 MB (pojam nemam što znači)...

Malo objašnjenje kratice TIFF:

Tagged Image File Format, skraćeno TIFF ili TIF, je format računalnih datoteka za pohranu rasterskih grafičkih slika, popularnih među grafičarima, u izdavačkoj industriji i kod fotografa. TIFF format je široko podržan u aplikacijama za manipulaciju slikama, za pripremu kniga, skeniranje, faksiranje, obradu teksta, optičko prepoznavanje znakova i drugih aplikacija.

_________________
Pozdrav,
Dida [You must be registered and logged in to see this image.]
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by andro2 čet lis 13 2016, 17:03

Zahvaljujem na objašnjenju, ali jedino što mi je jasno je da sam na laptopu snimio i otvorio nacrt (kvalitet je vrlo dobar, može se lijepo povećavati, a možda i printati na velikom printeru). Ali, ne znam kako bi ga (možda) mogao proslijediti na forum.
Od svih tih informatičkih čudesa dosta sam radio sa autocadom light, a kasnije sam upoznao i autocad 7. Kad su mi instalirali autocad 15 - zamrzio sam laptop i sad mi služi uglavnom za čitanje novina.
Pozdrav, Andro
andro2
andro2
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 101
Reputation : 46
Član od : 28.02.2015
Dob : 74
Sjedište : Dubrovnik
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by Dida čet lis 13 2016, 19:56

TIFF datoteku (sliku) možeš staviti na forum kao i sve druge slike:

  • Sliku podigneš na server (recimo na [You must be registered and logged in to see this link.]
  • Kopiraš adresu slike na tom serveru
  • S tom adresom ideš na forum


Ovdje imaš detaljnije objašnjeno kako se to radi: [You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Pozdrav,
Dida [You must be registered and logged in to see this image.]
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2168
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Snast za Constitution

Postaj by Nonić pet lis 14 2016, 00:38

Bila mi je zamisao da nekako skicu-nacrta kakvu mi je Nostromo prikazao i na ovoj temi samo da umjesto Mayflowera bude za Constitution(vidi privitak)Naime ona moja dokumentacija koju posjedujem (a jedra su već napravljena osim ovih trokutastih letnih) ima,bar po mom shvaćanju,dosta nelogičnosti i nedorečenosti.Ne mogu još odustati od traženja pomoći a i sa svoje strana pokušati ću tražiti rješenja,ali uzmite u obzir da se čuvam od onih ,kako je i Andro naveo,svih tih informatičkih čudesa.

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Pozdrav,Nonić
avatar
Nonić
Porucnik korvete
Porucnik korvete

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 731
Reputation : 327
Član od : 28.07.2013
Sjedište : Rabac
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by andro2 pet lis 14 2016, 08:54

Možda ovo pomogne. Slike sa interneta i skice iz knjige Rigging period ship models - Lennarth, Petersson

[You must be registered and logged in to see this image.]

Pozdrav, Andro
andro2
andro2
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 101
Reputation : 46
Član od : 28.02.2015
Dob : 74
Sjedište : Dubrovnik
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by Nonić pet lis 14 2016, 23:20

Puno hvala Andro na trudu,nešto ćemo iskombinirati.

_________________
Pozdrav,Nonić
avatar
Nonić
Porucnik korvete
Porucnik korvete

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 731
Reputation : 327
Član od : 28.07.2013
Sjedište : Rabac
Bez opomene

[Vrh] Go down

Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER Empty Re: Upute za izradu jarbola i opute za MAYFLOWER

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.