Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Nacrt za leut, s datotekama za lasersko rezanje
by Zaleksi čet svi 02 2024, 19:22

» Mali križni stol
by Zaleksi sub tra 20 2024, 10:58

» Cross-section HMS VICTORY
by Veber sri tra 17 2024, 09:30

» Koje "drvo" koristite?
by Veber pet tra 12 2024, 19:06

» Escale a Sete 2024.
by tuan_jim sri tra 10 2024, 20:56

» "Napravi svoju lađu" - edukativna mapa "MBDB" za djecu i mlade
by tuan_jim sri tra 10 2024, 20:27

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


o braceri...

Go down

o braceri... Empty o braceri...

Postaj by Graffa čet kol 08 2013, 21:35

Jedrenjak za prevoz tereta nosivosti 50-70t i dužine trupa 15-17m.
Ima jedan jarbol s oglavnim jedrom i kosnik s prečkom.
Ime je dobila od bračke braganje (16st) koju su talijanski ribari zvali brazzara.
Ima tijelo punog oblika. Statva ima oblik luka i vrh joj strši 0,80-1,20m iznad razme i svinut je prema krmi. Na pramcu lijevo i desno od statve nalaze se oči (služe kao ukras) a oko 30 cm ispod očiju izlaze okrugla lančana ždrjela. Ima dvije sidrene sohe kojima vrh strši 20-40cm van broda, probušen je kao laka kolotura i u njoj je kolut za dizanje sidra. Po jedno sidro visi sa svake strane tako da je motka vertikalna a lopate vodoravne. Na pramcu i krmi ima bitve za privez. Krmena je statva vertikalna i niska te ne strši preko razme više od 10-15cm.
Pokrivena je palubom. Veče bracere imaju kaštel.
Jarbol prolazi kroz palubu na 1/3 broda od pramca i svojom petom je zataknut u trag na pasmu. Neposredno iza jarbola počinje grotlo spremišta koje je 1/3 širine glavnog rebra i u dužini 1/4 dužine broda.
Kkormilo je visoko i teško. Kormilo služi kao ploha koja smanjuje zanošenje broda. Pri jačem vjetru se namještaju na vrh rude dva koloturnika pa se kormilari sa njihovim teklacem.
Snast je jarbol i kosnik a jedrilje oglavno jedro i prečka. Jarbol je visine koja je jednaka dužini broda. Oglav jedra se namješta ispred jarbola a uzda na krmi. Jedro ima 2-3 reda kratica, pa se po jakom vijetru mogu uzeti do tri krata. Prečka ima tri roglja.
I kod njih se sve više daje motorni pogon, a time gube svoj oblik i redovnu opremu. Jedra im služe kao pomočno sredstvo. Umesto lijepih pletenih bokobrana bokovi su nagrđeni sa starim automobilskim gumama.


Da se razumijemo. Ovo nisam ja napisao, već sam to nekad negdje našao i spremio a sada ubacio.
Ćak se ne sjećam gdje sam to našao

_________________
Moja su samo moja dobra i loša djela.
Ostalo je Njegovo.
Graffa
Graffa
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 89
Reputation : 30
Član od : 29.07.2013
Dob : 75
Sjedište : Velika Gorica
Bez opomene

moto-klasika likes this post

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.