Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


O batani....

Go down

O batani.... Empty O batani....

Postaj by Graffa čet kol 08 2013, 21:32

Batana vodi porjeklo iz venecijanskih laguna.
To je i tradicjonalni čamac slovenačke i hrvatske Istre. Radi se o čamcu koji se gradio brez nacrta, znanje o gradnji se uglavnom prenosilo iz oca na sina.
Ovo je bio čamac sirotinje koji je pored malo zemlje bio nenadoknadiv u preživljavanju Istrana. Brez batane se nije moglo preživjeti.
Upotrebljavana je prije svega za ribolov, što je u Istri stoljećima bila glavna privredna grana. Upotrebljavala se i za prijevoze ljudi i tereta.
To je plovilo ravnog dna bez i sa kobilicom i zaobljenih bokova, jednostavne gradnje, najčešći pogon su vesla ili  jedno jedro.
Različiti su i oblici i nazivi zavisno od kraja. Za ime imaju u Rovinju nekako najbolje objašnjenje i vezuju ga za »Bone da bati mar« ,št označi dobre da pobjede more.
Inače imena su od Venecije dalje različita:batela,batea,battella,battelo, ščifa…Na Riječkom području je zovu patana.
Batana je dokaz ljudske inovativnosti u borbi za preživljanje.Duboko je posegla u oblikavanje kulture i slike cjele Istre.
Napisana je i knjiga istraživača Slobodana Simič Sime Batane Istre gdje je obrađena ta tematika.
U Izoli je postavljena batana u centru kao spomenik.

Da se razumijemo. Ovo nisam ja napisao, već sam to nekad negdje našao i spremio a sada ubacio.
Ćak se ne sjećam gdje sam to našao.

_________________
Moja su samo moja dobra i loša djela.
Ostalo je Njegovo.
Graffa
Graffa
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 89
Reputation : 30
Član od : 29.07.2013
Dob : 75
Sjedište : Velika Gorica
Bez opomene

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.