Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Mali križni stol
by Zaleksi sub tra 20 2024, 10:58

» Cross-section HMS VICTORY
by Veber sri tra 17 2024, 09:30

» Koje "drvo" koristite?
by Veber pet tra 12 2024, 19:06

» Escale a Sete 2024.
by tuan_jim sri tra 10 2024, 20:56

» "Napravi svoju lađu" - edukativna mapa "MBDB" za djecu i mlade
by tuan_jim sri tra 10 2024, 20:27

» Pozdrav iz Kaštela
by tuan_jim uto tra 09 2024, 19:47

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Priprema plana za laser

3 posters

Go down

Priprema plana za laser Empty Priprema plana za laser

Postaj by Tamburash pon sij 06 2014, 22:26

Pozdrav!
Vidim da ovdje ima dosta znalaca po pitanju autocad-a, pa bi imao jedno pitanje.

Kolega mi ima laser, pa sam pokusao (i ostao na pokusaju Smile )da si rebra i kobilicu odradim laserom. Naime, importirao sam sliku u autocad, ali me muci mjerilo koje dobijem u njemu. Kad importiram sliku, ponudi mi da vucem kolika ce biti slika..  (ne znam kako bi to objasnio, ali vjerujem da cete shvatiti na sto mislim)..  I kad pocnem crtati po linijama sa slike, kako da znam da ce mi laser odrezati bas tako kako je na planu.. Da nece biti crtez veci ili manji?
Koliko sam skuzio, 1mm na crtezu je 1mm na laseru.. Ja kad pocnem crtati preko slike, dobijem ogromne iznose..
avatar
Tamburash
Razvodnik
Razvodnik

Hrvatska
Safari
Posts : 78
Reputation : 12
Član od : 01.12.2013
Dob : 37
Sjedište : Osijek
Bez opomene

[Vrh] Go down

Priprema plana za laser Empty Re: Priprema plana za laser

Postaj by Dida pon sij 06 2014, 22:44

Ja ti mogu reći kako ja pripremam crtež za rezanje, ovdje, u Sisku. Moguće je da je tehnika pripreme ista i za tebe.

1. U CAD-u napravim crtež dijela i linije crteža obojim u crveno. (Tako traži vlasnica lasera.)
2. Exportiram crtež u DXF datoteku.
3. Učitam tu datoteku u Corel.
4. U Corelu podesim da dio ima isto mjerilo po osi X i po osi Y.
5. Znajući glavne mjere dijela poštimam da dio bude u mjerilu 1 : 1, na obje osi.
6. Crtež spremim kao Corelovu datoteku i dam ju gospođi, koja reže, zajedno s pripremljenim daščicama na rezanje.
7. Dam i jednu daščicu viška, za svaki slučaj, ali nikad nije trebala.

Crtež treba biti bez kota, samo ono što se reže. Ipak gospođi kažem koje su dimenzije. Ako zaboravim ukloniti kote, ona ih obriše.

Ako imaš još neko pitanje samo reci.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2159
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Priprema plana za laser Empty Re: Priprema plana za laser

Postaj by Tamburash pon sij 06 2014, 23:14

To mi je jasno.. Da trebam sam nacrtati nesto za rezanje, nije problem. To sam skuzio.. Brine me samo kad importiram plan, i kad nacrtam npr. rebra po planu.. Tako da dobijem u vektorskom obliku.. Kako mogu znati da ce mi taj crtez u vektorskom obliku biti isti kao ovaj na planu.. Jer ne znam kad importiram sliku, dali ona bude velicine koja je na papiru ili moram nju prilagoditi omjeru.. Ne znam kako bi se izrazio..
A ovo sto mora biti crveno.. Koliko sam skuzio, to da laser prepozna hoce rezati ili pisati.. Jer laser kod kolege crvenu boju pise, a bijelu reze.. No mislim da je to kako si tko namjesti..
avatar
Tamburash
Razvodnik
Razvodnik

Hrvatska
Safari
Posts : 78
Reputation : 12
Član od : 01.12.2013
Dob : 37
Sjedište : Osijek
Bez opomene

[Vrh] Go down

Priprema plana za laser Empty Re: Priprema plana za laser

Postaj by Dida uto sij 07 2014, 02:24

Tamburash je napisao/la:To mi je jasno.. Da trebam sam nacrtati nesto za rezanje, nije problem. To sam skuzio.. Brine me samo kad importiram plan, i kad nacrtam npr. rebra po planu.. Tako da dobijem u vektorskom obliku.. Kako mogu znati da ce mi taj crtez u vektorskom obliku biti isti kao ovaj na planu.. Jer ne znam kad importiram sliku, dali ona bude velicine koja je na papiru ili moram nju prilagoditi omjeru.. Ne znam kako bi se izrazio..
U CAD-u si na zgodnom mjestu nacrtaj jedan kvadrat 10 x 10 mm. Kada crtež "uvučeš" u Corel, taj kvadrat mora i tamo biti 10 x 10 mm. Kotiraj ga i u Corelu, pa ćeš viditi je li svaka strana 10 mm. Ako nije, izračunaš koeficijent s kojim ćeš množiti širinu, odnodno visinu vrteža (scale).
Recimo horizontalna stranica kvadrata ti je dugačka (vidiš po koti) 8 mm. Koeficijent za X os ti je 1,25 (10 / 8 ). Taj ćeš faktor koristiti kada budeš mjenjao crtež po x osi.
Nadam se da sam pomogao.
Tamburash je napisao/la:A ovo sto mora biti crveno..  Koliko sam skuzio, to da laser prepozna hoce rezati ili pisati.. Jer laser kod kolege crvenu boju pise, a bijelu reze.. No mislim da je to kako si tko namjesti..
Je, to je to.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2159
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Priprema plana za laser Empty Re: Priprema plana za laser

Postaj by Graffa sub sij 11 2014, 23:27

Dida je napisao/la:
Tamburash je napisao/la:To mi je jasno.. Da trebam sam nacrtati nesto za rezanje, nije problem. To sam skuzio.. Brine me samo kad importiram plan, i kad nacrtam npr. rebra po planu.. Tako da dobijem u vektorskom obliku.. Kako mogu znati da ce mi taj crtez u vektorskom obliku biti isti kao ovaj na planu.. Jer ne znam kad importiram sliku, dali ona bude velicine koja je na papiru ili moram nju prilagoditi omjeru.. Ne znam kako bi se izrazio..
U CAD-u si na zgodnom mjestu nacrtaj jedan kvadrat 10 x 10 mm. Kada crtež "uvučeš" u Corel, taj kvadrat mora i tamo biti 10 x 10 mm. Kotiraj ga i u Corelu, pa ćeš viditi je li svaka strana 10 mm. Ako nije, izračunaš koeficijent s kojim ćeš množiti širinu, odnodno visinu vrteža (scale).
Recimo horizontalna stranica kvadrata ti je dugačka (vidiš po koti) 8 mm. Koeficijent za X os ti je 1,25 (10 / 8 ). Taj ćeš faktor koristiti kada budeš mjenjao crtež po x osi.
Nadam se da sam pomogao.
Tamburash je napisao/la:A ovo sto mora biti crveno..  Koliko sam skuzio, to da laser prepozna hoce rezati ili pisati.. Jer laser kod kolege crvenu boju pise, a bijelu reze.. No mislim da je to kako si tko namjesti..
Je, to je to.

Zašto odmah ne crtati u Corel-u. Svi lasercuter-i koriste u 99% slučajeva Corel. U Corel-u je jednostavno sve crtati u mjerilu. Na prazan papir importiraš bitmapnu sliku onoga što te interesira, ako znaš pravu duljinu makete, postaviš granične linije i dijagonalom importirani crtež razvučeš ili umanjiš u prave mjere.
Opisao sam to podrobno u mom postu https://drvenibrodovi.forumcroatian.com/t38-coreldraw16. Rezultati su izvanredni.

_________________
Moja su samo moja dobra i loša djela.
Ostalo je Njegovo.
Graffa
Graffa
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 89
Reputation : 30
Član od : 29.07.2013
Dob : 75
Sjedište : Velika Gorica
Bez opomene

[Vrh] Go down

Priprema plana za laser Empty Re: Priprema plana za laser

Postaj by Tamburash ned sij 12 2014, 15:12

Malo mi je problem Corel jer koristim iMac.. tako da jos nisam nasao "narodnu" verziju programa.. Onda cu svakako kod brata u Corel-u probati.. nadam se da je slican Cad-u jer sam na njega navikao (bar neke osnove)..
Svakako hvala na pomoci.. Javim rezultat cim napravim nesto Smile
avatar
Tamburash
Razvodnik
Razvodnik

Hrvatska
Safari
Posts : 78
Reputation : 12
Član od : 01.12.2013
Dob : 37
Sjedište : Osijek
Bez opomene

[Vrh] Go down

Priprema plana za laser Empty Re: Priprema plana za laser

Postaj by Dida ned sij 12 2014, 15:45

graffa je napisao/la:
Zašto odmah ne crtati u Corel-u. Svi lasercuter-i koriste u 99% slučajeva Corel. U Corel-u je jednostavno sve crtati u mjerilu. Na prazan papir importiraš bitmapnu sliku onoga što te interesira, ako znaš pravu duljinu makete, postaviš granične linije i dijagonalom importirani crtež razvučeš ili umanjiš u prave mjere.
Opisao sam to podrobno u mom postu https://drvenibrodovi.forumcroatian.com/t38-coreldraw16. Rezultati su izvanredni.
Graffa, dobro kažeš. Ja sam, naime, inficiran CAD-om pa svakog navlačim na taj program, a prvenstveno sebe.

Tamburash je napisao/la:Malo mi je problem Corel jer koristim iMac.. tako da jos nisam nasao "narodnu" verziju programa.. Onda cu svakako kod brata u Corel-u probati.. nadam se da je slican Cad-u jer sam na njega navikao (bar neke osnove)..
Svakako hvala na pomoci.. Javim rezultat cim napravim nesto Smile
Svakako javi kako je prošla cijela akcija, baš me zanima.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2159
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Priprema plana za laser Empty Re: Priprema plana za laser

Postaj by Graffa ned sij 12 2014, 17:16

Tamburash je napisao/la:Malo mi je problem Corel jer koristim iMac.. tako da jos nisam nasao "narodnu" verziju programa.. Onda cu svakako kod brata u Corel-u probati.. nadam se da je slican Cad-u jer sam na njega navikao (bar neke osnove)..
Svakako hvala na pomoci.. Javim rezultat cim napravim nesto Smile

Poslao sam ti link na narodsku verziju. Moraš se pridržavati uputa za instalaciju iz readme fajla ili fajlova iz torrent paketa a bit će sigurno vezano uz internet connection. Very Happy 

Corel je jako sličan ACAD-u samo je jednostavniji jer nije zamišljen kao alat za profesionalnu izradu projekata. Premda možda ova verzija i je.
U paketu će sigurno biti i neka pdf knjiga sa opširnim uputama. Ako ne, javi mi pa ti ja pošaljem za windowse. Velike razlike sigurno nema, osim u tipkovničkim kraticama jer vi imate mišića sa jednom tipkicom. Wink 
Ja moju narodsku verziju još nisam koristio jer furam XP32 bitni, a moja narodska je 64bitna ali je u ladici na sigurnom. Embarassed 

Upravo skidam prošlogodišnju verziju za 32bita pa ću malo probati.  pirat Inače koristim corelsuite x6. Ovo sa rimskim 10 su počeli sa 13-icom da ne bi praznovjerni bili u čudu. cyclops 

Želim ti dobru zabavu.

_________________
Moja su samo moja dobra i loša djela.
Ostalo je Njegovo.
Graffa
Graffa
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 89
Reputation : 30
Član od : 29.07.2013
Dob : 75
Sjedište : Velika Gorica
Bez opomene

[Vrh] Go down

Priprema plana za laser Empty Re: Priprema plana za laser

Postaj by Tamburash ned sij 12 2014, 19:33

Instalirao.. radi odlicno.. samo sto sam sad malo u istrazivanju gdje se sta nalazi i kako se sto radi..
U globalu, isto kao i Cad..
A i precaci se lagano prilagode (imamo i mi mis sa dvije tipke Smile )
Polako cu se igrati s time, pa ako gdje zapnem, javim se..
Puno hvala na dosadasnjoj pomoci!
avatar
Tamburash
Razvodnik
Razvodnik

Hrvatska
Safari
Posts : 78
Reputation : 12
Član od : 01.12.2013
Dob : 37
Sjedište : Osijek
Bez opomene

[Vrh] Go down

Priprema plana za laser Empty Re: Priprema plana za laser

Postaj by Graffa uto vel 04 2014, 18:10

Tamburash je napisao/la:Instalirao.. radi odlicno.. samo sto sam sad malo u istrazivanju gdje se sta nalazi i kako se sto radi..
U globalu, isto kao i Cad..
A i precaci se lagano prilagode (imamo i mi mis sa dvije tipke Smile)
Polako cu se igrati s time, pa ako gdje zapnem, javim se..
Puno hvala na dosadasnjoj pomoci!

Bok
Kak ide sa Corelom?

_________________
Moja su samo moja dobra i loša djela.
Ostalo je Njegovo.
Graffa
Graffa
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 89
Reputation : 30
Član od : 29.07.2013
Dob : 75
Sjedište : Velika Gorica
Bez opomene

[Vrh] Go down

Priprema plana za laser Empty Re: Priprema plana za laser

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.