Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Intervju sa g. Željkom Skomeršićem za portal "Nautička patrola"
by moto-klasika sub lis 19 2024, 19:24

» Hayling Hoy
by livio pet ruj 27 2024, 21:40

» "Dani u Vali" - 2024.
by tuan_jim sri ruj 18 2024, 20:17

» Koncesije vezova posebno za drvene brodove
by tuan_jim uto ruj 17 2024, 21:40

» NOVA KNJIGA pred izdavanjem - "Stogodišnjaci iz našeg mula"
by Zaleksi uto ruj 10 2024, 13:26

» Dani latinskog idra 2024.
by tuan_jim ned ruj 08 2024, 15:42

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Izbor drveta

2 posters

Go down

Izbor drveta Empty Izbor drveta

Postaj by Korto sub lip 27 2015, 10:03

Pozdrav,

Imam želju slijedeću amketu napraviti kako se veli "od nule", dakle ne kupljeni kit.

Nisam jos odlucio što, no mislim nešto bez jarbola i jedara pa polako i na tako nesto preći.

Ono što mi se sada postavlja kao pitanje je koje drvo koristiti od meni dostupnih materijala.

Letvice od borovine su lako dostupne, samo to je prikladno samo za piturane makete.

Ostalo što je dostupno je slijedeće:


  • Samba (Abachi, Obeche, Ayous)
  • Mansonia
  • Sapele (po onome što čitam po netu slično mahagoniju, ista porodica)


Link s dostupnim letvicama koje nisu borovina je tu: Edeltre lister

Ima li netko iskustva sa tim tipovima drveta i što bi eventualno mogao upotrijebiti za neku maketu koju se ne bi pituralo?


EDIT:
Sto se tice rebara dostupan je mahagonij u plocama od 4 mm i hrast u slicnoj debljini.


Zadnja promjena: Korto; sub lip 27 2015, 11:17; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : Dopuna informacija)
Korto
Korto
Razvodnik
Razvodnik

Norveška
Google Chrom
Posts : 52
Reputation : 28
Član od : 17.06.2014
Dob : 52
Sjedište : Oslo
Bez opomene

[Vrh] Go down

Izbor drveta Empty drvo

Postaj by leut sub lip 27 2015, 14:24

Korto kao prvo trebaš znati koji model želiš raditi ako je mali moraš koristiti svjetlije drvo. Optimalno je smreka ali mora biti rezonantna (gusti godovi) radi omjera. Niti slučajno hrastovina zbog strukture koja bez obzira na brušenje izgleda kao da je puna rupica. Najbolje bi bilo za rebra te ostale konstruktivne djelove koristiti parenu krušku ako je možeš nabaviti. Mansoniju izbjegavaj jer je jako otrovna i izaziva krvarenja - uvoz u evropu je zabranjen. Mansonija je zbog boje zahvalna za makete srednjevjekovnih brodova i ako se ne bojaju. Za izradu umjesto kruške možeš koristit domaći orah on je sivkast i daje dobar efekt te se dobro obrađuje.
leut
leut
Profesionalni maketar
Profesionalni maketar

Hrvatska
Posts : 298
Reputation : 251
Član od : 16.10.2013
Sjedište : Krk
Bez opomene

http://leut2.leut-krk.hr/leut2wordpress/

[Vrh] Go down

Izbor drveta Empty Re: Izbor drveta

Postaj by Korto sub lip 27 2015, 14:48

Leut hvala na savjetima.

Imam ja tu par ograničenja. Voćki jednostavno nema za nabaviti, jednostavno nema. Ima nekakvih letvica od trešnje tu i tamo, no za to trebam još alata nabaviti da to mugo rapiliti u nekakve suvisle maketarske dimenzije.

Što se pak alata tiče tu sam u izboru isto dosta ograničen. Zaboravimo na trenutak cijene i recimo da mi je sve dostupno. Tu sam u iznajmljenom stanu i što se tiče buke Norvežani su ti jako osjetljivi, preosjetljivi. Bunili su se da mi se djeca po danu preglasnu igraju. Možda bi prošao onaj mali Proxxonov modelarski cirkular, ali bolje bi bilo što se buke tiče Proxxon DS 230/E ako se s tim da uopće letvice napiliti kako spada. Nekakv hoblić ne dolazi u obzir, izbacili bi me naglavačke.

Ideja mi je onda bila da nađem nešto lokalno, ako je moguće, u modelarskim dimenzijama. No izbor je stvarno ograničen. Gotovo sje kaj se nudi je taj njihov bor.

Druga varijanta je da kupujem po internetu, našao sam par dućana u GB i USA. Nisam još provjeravao koliko bi taj vic s poštarinama koštao.

Treća varijanta je da se dogovorim s nekim iz HR za neku razumnu, obostrano zanimljivu, cijenu. Platim internetom i dobijem.

Ne vidim puno drugih razumnih opcija za sada.

Ako netko ima za preporučiti neku razumnu internet trgovinu bio bi zahvalan.

Još jedna opcija je da počnema raditi nekaj sa sakrivenim rebrima, furu (bor) letvice i kasnije bojanje.

No, kako veliš, prvo moram smisliti što bi radio.


Korto
Korto
Razvodnik
Razvodnik

Norveška
Google Chrom
Posts : 52
Reputation : 28
Član od : 17.06.2014
Dob : 52
Sjedište : Oslo
Bez opomene

[Vrh] Go down

Izbor drveta Empty Re: Izbor drveta

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.