Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Mali križni stol
by Zaleksi sub tra 20 2024, 10:58

» Cross-section HMS VICTORY
by Veber sri tra 17 2024, 09:30

» Koje "drvo" koristite?
by Veber pet tra 12 2024, 19:06

» Escale a Sete 2024.
by tuan_jim sri tra 10 2024, 20:56

» "Napravi svoju lađu" - edukativna mapa "MBDB" za djecu i mlade
by tuan_jim sri tra 10 2024, 20:27

» Pozdrav iz Kaštela
by tuan_jim uto tra 09 2024, 19:47

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


A, sada, "žabarski" pozdrav iz Berna, Switza...

2 posters

Go down

A, sada, "žabarski" pozdrav iz Berna, Switza... Empty A, sada, "žabarski" pozdrav iz Berna, Switza...

Postaj by moto-klasika uto ruj 17 2019, 22:45

... a tokom sledećih sedmica, mogao bi biti i iz Beograda!
(idem na "godišnji odmor", mesec dana)

Iskreni i srdačni pozdravi svima prisutnima koji prave ili kupuju ili imaju "oduvek" neki lepi klasični drveni brod, tradicionalan za desnu (istočnu) obalu prelepog Jadrana, u punoj veličini (razmera 1:1) ili nešto manji, da stane u vitrinu ili na komodu, možda okačen na zid! Posebno svim graditeljima za svoju dušu ili za prodaju - samo da se tradicija nastavi a historija nauči i širi dalje! Svim sanjarima, kao što sam i ja, takođe!
--- ---
Rođen sam 1950. godine u Beogradu gde sam proveo 6 decenija, promenivši nekoliko država, nekoliko zastava i dve himne, a možda i više (a da se nisam micao nigde na duže vreme). Od 2010, ovde u Bernu - divne reke, jezera - ali nema mora...(nema slane vode, mirisa algi, plime i oseke, nema cvrčaka a niti crvene zemlje i stenja, smrča nikako).
Na žalost, moji snovi stari 61 godinu (od prvog letovanja u Jelsi na Hvaru), ostaće samo snovi.
Brod neću imati (čamac, barku, brodicu...) u punoj veličini (a valjao bi jedan od 8-9 metara, drveni, sa oblinama, malom kabinom i motorom - suviše sam star za jedra i vesla), a niti ču napraviti jednu maketama sličnu prikazanim, projektovanim i konstruisanim od ovde prisutnih vrhunskih majstora!
--- ---
Dve sedmice ranije, bez ikakvog posebnog razloga, počeo sam navigavat po interentu tražeći što više informacija, fotografija i skica o klasičnim drvenim jadranskim brodovima... Skupio dosta, te pohranio u memoriji moga kompjutera, a i mojoj ličnoj, obnavljajući znanja stara decenijama, a zanemarena i potisnuta tokom mnogo poslednjih godina.

Razmišljao sam da li da se učlanim kao diletenat i posmatrač sa IV galerije ovog divnog teatra, ili da ostanem "gost" - te skočio unutra, kao nekad u predivnu jadransku vodu, s neke male stene (nisam bio avantursita, dovoljno je bilo pola metra visine)...
Uživaću u znanju, iskustvu i uspesima aktivnih članova i tako virtuelno ostvariti svoje prastare snove!

Poštovanje,
Zoran
(sa telom u Bernu, a srcem i dušom naizmenično u Beogradu i na Jadranu)

_________________
"I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče"
~Vladimir Nazor
moto-klasika
moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Posts : 118
Reputation : 60
Član od : 14.09.2019
Dob : 73
Sjedište : Bern, Swiss
Bez opomene

[Vrh] Go down

A, sada, "žabarski" pozdrav iz Berna, Switza... Empty Re: A, sada, "žabarski" pozdrav iz Berna, Switza...

Postaj by Dida sri ruj 18 2019, 11:46

Dobro nam došao, Zorane!
Lijepo si se predstavio, skoro da sam osjetio miris borove smole, osjetio vrućinu dana i čuo čvrčkov zaglušujući ditiramb. A kad si već takav u srcu, mogao bi razmisliti o jednoj maketi leuta ili gajete ili tarabakula. Ma, sigurno to možeš. Ako imaš djece, možeš biti siguran da će ti maketa odmah biti "nacionalizirana" i završiti u vitrini nekog tvog klinca ili klinceze. Kod mene se to stalno dešava.
Primi lijepi pozdrav iz Siska,
Dida Very Happy

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2159
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

A, sada, "žabarski" pozdrav iz Berna, Switza... Empty Re: A, sada, "žabarski" pozdrav iz Berna, Switza...

Postaj by moto-klasika sri ruj 18 2019, 22:05

Dobro veče Dida I hvala na dobrodošlici!
Plovio – ne plovio, gradio – ne gradio, biće meni dobro ovde na divnom Forumu!

Naravno, bolje uz sopstvenu gradnju i plovidbu, ali možda neki drugi put. Dotle, srećan sam da pratim sreću drugih što grade i/ili plove – znači, nisam stari, mrgudni, namćorasti, zlobni “žabar”, već samo “stari žabar”!

A, što se tiče gradnje makete neke divne oble barke - pa, ja ću vikatri “neću” a vi me svi nagovorite sovojim rečima ili svojim radovima!
Tako, neka Gajeta ili slična barka bi bila po mom ukusu, zbog celokupnog dizajna ali i tehičkih rešenja, te detalja. To smo stariji brat i ja oduvek voleli i gledali po lučicama, or ranog detinjstva. Ako to nije moguće meni zbog Gajetinih oblina, onda možda razmisliti o Rovinjskoj Batani, zbog ravnog dna i stranica, te lakše izrade. Inače, nisam ni znao da se takve barke grade i koriste na Jadranu, jer mi više liče na rečne čamce, a i mnogi stručnjaci su tako pisali...

Znači, ja “neću” da pravim maketu (pravu barku i ne mogu ovoga puta), ali kako su neki veći projekti stavljeni na led (kao Wolt Disney – trajno), onda možda ipak da razmislim. Poneću ja u Beograd malo pribora za crtanje kao i odštampanih skica koje sam pokupio po internetu...

Pozdrav i poštovanje!
Zoran

_________________
"I cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče"
~Vladimir Nazor
moto-klasika
moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Posts : 118
Reputation : 60
Član od : 14.09.2019
Dob : 73
Sjedište : Bern, Swiss
Bez opomene

[Vrh] Go down

A, sada, "žabarski" pozdrav iz Berna, Switza... Empty Re: A, sada, "žabarski" pozdrav iz Berna, Switza...

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.