Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Nacrt za leut, s datotekama za lasersko rezanje
by Zaleksi čet svi 02 2024, 19:22

» Mali križni stol
by Zaleksi sub tra 20 2024, 10:58

» Cross-section HMS VICTORY
by Veber sri tra 17 2024, 09:30

» Koje "drvo" koristite?
by Veber pet tra 12 2024, 19:06

» Escale a Sete 2024.
by tuan_jim sri tra 10 2024, 20:56

» "Napravi svoju lađu" - edukativna mapa "MBDB" za djecu i mlade
by tuan_jim sri tra 10 2024, 20:27

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Pozdrav svima

3 posters

Go down

Pozdrav svima Empty Pozdrav svima

Postaj by kormilarac sri kol 29 2018, 08:57

Zovem se Vladimir

Želim da napravim metalni model lučkog remorkera (LR 79) na kome sam davne 79/80 služio u JRM.

Nikakvo iskustvo sa metalnim modelima nemam, nešto malo imam iskustva (od pre skoro 40 dodina) sa Reevelom (jedan Bigl I jedan Mayflover) I sa Tehnodidaktom iz Pule (mislim da se radnja tako zvala bila je u ulici pored slavoluka) jedan Catty Sark (nikada dovršen).

Uporan sam (i spor), trebalo mi je 6 punih godina da pribavim nacrte LR79, ali sam ipak uspeo, uz pomoć brojnih dobrih ljudi i naravno Boga, (kada sam posle 5 godina već skoro odustao, slučajno u razgovoru...)

Na ovom forumu želim da vidim tuđa iskustva iz ove oblasti, i možda ponešto da pitam.

Pozdrav, Vladimir
kormilarac
kormilarac
Pozornik
Pozornik

Srbija
Google Chrom
Posts : 12
Reputation : 1
Član od : 29.08.2018
Dob : 68
Sjedište : Beograd
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pozdrav svima Empty Re: Pozdrav svima

Postaj by Dida sri kol 29 2018, 09:18

Vladimire, dobro došao na forum! Very Happy
Spremaš se na zanimljiv posao. Hoće li remorker biti upravljan radiom ili ćeš raditi maketu za vitrinu?

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2161
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pozdrav svima Empty Re: Pozdrav svima

Postaj by kormilarac sri kol 29 2018, 09:38

Hvala, bolje vas našao!

Prvo samo detaljna maketa. Žena neće dozvoliti da bude u vitrini, pa će stojati ili u mojoj kancelariji (dok još radim) ili u vikednici (kad prestanem da radim).

Ja ću u startu sve delove za trup raditi u tri primerka; prvi razlog su moguće verovatno I obavezne greške, (nešto ću verovatno da upropastim, pa da imam deo pri ruci), a drugi (ako preostane) bi možda bio temorker sa otvorenim trupom, ali sa detaljima unutrašnjosti.

O radio modelu nisam razmišljao jer o tome nemam ni pojma.

Hvala na interesovanju!

PS prvi posao mi je da pronađem stručnjaka da mi planove "prebaci" u kompjuter, (nešto što bi za rezultat imao 3D model), sa ciljem da plan prilagodim za izradu makete, pa potom ide nekakvo CNC sečenje   I na kraju pravi posao: lemljenje (do tada ću da vežbam, možda znam da lemom, možda ne znam - nisam nikada probao:)

Pozdrav.
kormilarac
kormilarac
Pozornik
Pozornik

Srbija
Google Chrom
Posts : 12
Reputation : 1
Član od : 29.08.2018
Dob : 68
Sjedište : Beograd
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pozdrav svima Empty Re: Pozdrav svima

Postaj by stari sri kol 29 2018, 14:03

Zbog čega si se odlučio na metalnu izradu, koja je, vjerujem, puno teža zbog oblikovanja lima?
Poruka administratoru: otvori novu temu.

_________________
Josip Pupačić: I gledam more gdje se k meni penje
i slušam more dobrojutro veli
stari
stari
Porucnik fregate
Porucnik fregate

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 1057
Reputation : 429
Član od : 28.08.2013
Dob : 77
Sjedište : Kastav
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pozdrav svima Empty Re: Pozdrav svima

Postaj by Dida sri kol 29 2018, 16:25

stari je napisao/la:Zbog čega si se odlučio na metalnu izradu, koja je, vjerujem, puno teža zbog oblikovanja lima?
Poruka administratoru: otvori novu temu.
Čekam prvu fotografiju.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2161
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pozdrav svima Empty Re: Pozdrav svima

Postaj by kormilarac sri kol 29 2018, 21:48

Razlozi:

1. video sam pre godinu dana na You tube snimak od 2:36 koji se zove "The birth of a ship model", a snimio ga je čovek koji se zove Mart Glasbergen (ne umem ono sa linkom ali i ovako možete to da nađete), meni je to bilo fascinantno.

2. opasno mi se dopalo, dopisivao sam se sa čovekom (moj "Tarzan English", ali uz pomoć Google trans.- ide nekako), razumeo me je dao mi je osnovna uputstva.

3. zainatio sam se

4. metal je jedini pravi materijal za remorker; emotivno sam se vezao (prisno) za isti tokom malog remonta, (leto 1980) i jednu šestinu (bilo nas je 6 mornara na brodu) cele površine broda  sam "svojeručno" izgulio "rašketom" (da sam tada igrao tenis servirao bih najbrže na svetu - ruke kao kod Popaja)

5. sad malo ozbiljno: klinci sada (klinci su svi do godina mojeg najstarijeg, dakle 40) imaju opasna znanja (koja ja potcenjujem jer baš to dobro ni ne razumem) i to Auto Cad, 3D, CNC, dakle veliki deo posla je ozbiljno olakšan i ubrzan, (prava stvar će biti detalji).
Danas sam ugovorio sastanak za iduću nedelju sa jednim brodoprojektantom inženjerom da mi sve to uradi, okvirna cena je oko 150-200 evra, potom idem na sečenje.

Kako sam planove dobio pre tri dana slikaću jedan, pa ću (ako nešto ne zabrljam) tu sliku "okačiti".

Rasmišljao sam, nije da nisam, o savijanju "ploha" za trup i imam dve varijante:
- prvo da vidim šta moderna tehnologije može: moža da iz tog 3D modela da "razvije" kao za krojačice "krojni arak" pa da ga sastavljam?
- drugo, ako prvo ne ide, da isečem rebra i kobilicu od šper ploče i to ispunim i slepim stirodurom, obrusim i dobijem grubi "pozitiv" trupa, pa onda ili:
        na na njemi izlijem "negativ"od gipsa pa u tom negativu trup od ferobetona
        ili odnesem pozitiv kod nekog ko ima kopir strug za drvo da mi napravi od tvrdog drveta trup

Kada budem imao manje više veran trup od nečeg tvrdog, onda mekani lim (mesing ili slično), naočare, let lampa mekani čekić, pa polako...

Hvala na interesovanju, izvinjenje na opširnosti, svaka sugestija je dobrodošla.

Pozrav, Vladimir

P.S. u pitanju je nostalgija, ne za SFRJ, ne za JRM, nego za mojom jedinom prilikom da osetim more brod i plovidbu... pre vojske sam pomalo jedrio na Savi i Dunavu (Olimpijska Jola i Finn), osetio vodu i slobodu...ja sam na tom brodiću uživao...i danas pamtim i kurseve terestičke navigacije, bio sam kormilarac/palubarac a služi kraće (otišao sam posle fakulteta u vojsku i bio najstariji sa 24 godine)...
kormilarac
kormilarac
Pozornik
Pozornik

Srbija
Google Chrom
Posts : 12
Reputation : 1
Član od : 29.08.2018
Dob : 68
Sjedište : Beograd
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pozdrav svima Empty Re: Pozdrav svima

Postaj by stari sri kol 29 2018, 22:48

Vladimire, ne želim te odgovoriti od tvog nauma, ali mislim, da je taj postupak izrade trupa prilično kompliciran. Trup će se trebati kitati, brusiti, kitati, brusiti i na kraju obojiti. I tko će osim tebe znati da je izrađen od lima. Naravno, nadgrađe i oprema palube može se raditi od lima, iako i tu ima "zamjenskih materijala" za lakšu obradu. Pogledaj moje radove u "Gotove makete (ostali materijali)-"Kralj Petar Krešimir IV" i M/B Premuda, "Makete u radu (drvo)-Ostali jedrenjaci-Š/B Jadran. Brodovi su u naravi metalni, a tu ima drveta, plastike, lima, papira i t.d.

_________________
Josip Pupačić: I gledam more gdje se k meni penje
i slušam more dobrojutro veli
stari
stari
Porucnik fregate
Porucnik fregate

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 1057
Reputation : 429
Član od : 28.08.2013
Dob : 77
Sjedište : Kastav
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pozdrav svima Empty Re: Pozdrav svima

Postaj by kormilarac čet kol 30 2018, 11:01

Stari,
pogledao sam makete koje si radio izvanredne su! Premuda mi se posebno dopada ne zbog inače izvanrednog rada I detalja nego je opšti utisak super, veselija je naravno I koloritnija od bilo kog ratnog broda makar zbog boje! Beli brod! Simbol slobode, leta, mora... Kralj Petar Krešimir IV je stvarno super urađen I izdetaljisan.

Za Premudu je razmera 1.100 ako sam skapirao dobro, za Kralj Petar Krešimir IV nisam našao.
Ako Ti nije teško, kolike su dimenzije  u cm obe makete? Ovo me zanima da vidim šta može I kako da izgleda na budućoj mojoj koja bi trebalo da bude oko 88 cm.
Važno bi mi bilo I Tvoje mišljenje o razmeri 1:25 za brod koji ima (po katalogu brodogradilišta) 21,54 m.

Što se mene tiče pokušaću da se na trupu vide I sastavi ploča I zakovice. Kako još ne znam!
To je jedno od pitanja koje ću postavljati na temi, jer nije baš nužno da moj remorker bude od metala, čak mislim da je bolje I vernije da izgleda metalno (a trup bude od nečeg drugog), nego da ga napravim od metala pa da ga onda uglačam I ispoliram kao da je trup od nekog glisera! Kvari mu karakter!
Hvala na interesovanju I ne zameri na opširnosti, jer želim da verno prenesem šta mi je na umu.
Pozdrad, Vladimir
kormilarac
kormilarac
Pozornik
Pozornik

Srbija
Google Chrom
Posts : 12
Reputation : 1
Član od : 29.08.2018
Dob : 68
Sjedište : Beograd
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pozdrav svima Empty Re: Pozdrav svima

Postaj by stari čet kol 30 2018, 13:32

Kralj Petar Krešimir IV (RTOP) M 1:100 dužina makete 536mm
Premuda M 1:100 dužina makete 441mm. Ne radim makete duže od 600mm iz praktičnog razloga - manjak prostora na policama.
Što se tiče tvog mjerila, to je individualno. Što je broj mjerila veći, to je i veći gubitak detalja. Sve ovisi o tebi, a tvoja maketa bi u tom mjerilu bila dugačka 860mm. Ima maketara, koji rade makete i do 2m.
Ploče sa zakovicama imaš na ebay-u, a možeš ih izraditi i sam. Na samo ljepljivu metalnu foliju utisneš sa zupčanikom od sata (razmak među zupcima ovisi o mjerilu) imitaciju zakovica.Nadam se da sam barem malo pomogao.

_________________
Josip Pupačić: I gledam more gdje se k meni penje
i slušam more dobrojutro veli
stari
stari
Porucnik fregate
Porucnik fregate

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 1057
Reputation : 429
Član od : 28.08.2013
Dob : 77
Sjedište : Kastav
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pozdrav svima Empty Re: Pozdrav svima

Postaj by kormilarac čet kol 30 2018, 14:52

Hvala pomogao si mi zaista!

Tek sad mi se Premuda još više sviđa, šta si Ti sve uradio na dužini 4.5 paklica cigareta!!!
Mada priznajem topovnjača izgleda moćno I verno!

To za ebay ću angažovati koga od mlađih, još to nisam radio!

Hvala Ti svakao za mere, mislim da sam 4 puta (100:25) lagodinji u izradi detalja, što će mi kao potpunom laiku biti itekako od koristi.

Pozdrav, Vadimir
kormilarac
kormilarac
Pozornik
Pozornik

Srbija
Google Chrom
Posts : 12
Reputation : 1
Član od : 29.08.2018
Dob : 68
Sjedište : Beograd
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pozdrav svima Empty Re: Pozdrav svima

Postaj by kormilarac čet kol 30 2018, 14:54

Ako može još malo pomoći: kako se na engleskom kaže: ploče sa zakovicama?
kormilarac
kormilarac
Pozornik
Pozornik

Srbija
Google Chrom
Posts : 12
Reputation : 1
Član od : 29.08.2018
Dob : 68
Sjedište : Beograd
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pozdrav svima Empty Re: Pozdrav svima

Postaj by Dida čet kol 30 2018, 17:35

Kaže se riveted plates

Pogledaj si i ovo, nije loše:


_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2161
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pozdrav svima Empty Re: Pozdrav svima

Postaj by kormilarac pet kol 31 2018, 09:47

Hvala mnogo!
Vladimir.
kormilarac
kormilarac
Pozornik
Pozornik

Srbija
Google Chrom
Posts : 12
Reputation : 1
Član od : 29.08.2018
Dob : 68
Sjedište : Beograd
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pozdrav svima Empty Re: Pozdrav svima

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.