Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Cross-section HMS VICTORY
by Veber sri tra 17 2024, 09:30

» Koje "drvo" koristite?
by Veber pet tra 12 2024, 19:06

» Escale a Sete 2024.
by tuan_jim sri tra 10 2024, 20:56

» "Napravi svoju lađu" - edukativna mapa "MBDB" za djecu i mlade
by tuan_jim sri tra 10 2024, 20:27

» Pozdrav iz Kaštela
by tuan_jim uto tra 09 2024, 19:47

» Ženska posada MUP-a RH na Maratonu lađa
by tuan_jim ned oľu 31 2024, 14:44

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Šambek

2 posters

Go down

Šambek Empty Šambek

Postaj by tuan_jim pon sij 09 2023, 09:38

Prema on-line verziji "Hrvatske enciklopedije":

"""šambek (tal. stambecco ili sciabecco < arap. šabbāk: brod s tri jarbola), brz i okretan sredozemni jedrenjak, u uporabi od poč. XV. do poč. XIX. st. Imao je oštre linije trupa, nizak prednji dio natkriven palubom, pramac s rilom, uzdignutu krmenu palubu s dugim kasarom, tri jarbola s latinskim jedrima i vesla, te nosivost 150 do 300 t. Rabio se za gusarenje, trgovinu i ribarenje. Na ist. obali Jadrana najviše se gradio u Boki kotorskoj."""


_________________
...scio me nihil scire...  Šambek 270c
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 139
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

Dida, livio and moto-klasika like this post

[Vrh] Go down

Šambek Empty Re: Šambek

Postaj by Nonić pon sij 09 2023, 15:41

tuan_jim je napisao/la:Prema on-line verziji "Hrvatske enciklopedije":

"""šambek (tal. stambecco ili sciabecco < arap. šabbāk: brod s tri jarbola), brz i okretan sredozemni jedrenjak, u uporabi od poč. XV. do poč. XIX. st. Imao je oštre linije trupa, nizak prednji dio natkriven palubom, pramac s rilom, uzdignutu krmenu palubu s dugim kasarom, tri jarbola s latinskim jedrima i vesla, te nosivost 150 do 300 t. Rabio se za gusarenje, trgovinu i ribarenje. Na ist. obali Jadrana najviše se gradio u Boki kotorskoj."""


Da,nešto o šambeku postoji na našem forumu.Upravo se u škveriću šiju jedra za istog.Neke detalje vidljivi su>Makete u izradi>Ostali jedrenjaci>Šambek u izradi

_________________
Pozdrav,Nonić
avatar
Nonić
Porucnik korvete
Porucnik korvete

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 731
Reputation : 327
Član od : 28.07.2013
Sjedište : Rabac
Bez opomene

livio and tuan_jim like this post

[Vrh] Go down

Šambek Empty Re: Šambek

Postaj by tuan_jim pon sij 09 2023, 16:44

Nonić je napisao/la:

Da,nešto o šambeku postoji na našem forumu.Upravo se u škveriću šiju jedra za istog.Neke detalje vidljivi su>Makete u izradi>Ostali jedrenjaci>Šambek u izradi

Hvala vam! Pregledao sam bio odmah, vrhunski rad, pogotovo malo je reći minuciozni detalji. Biti će jako zanimljivo vidjeti sa jedrima.

Pripremam par postova o šambeku, naručio sam jutros nekoliko knjiga u kojima ga se spominje. Čekam sad dva do tri dana dok mi dođe literatura u kojoj se sjećam da je bilo dobro prikazano, a doći će mi te knjige korisno i za druge teme. Ionako sam ih dugo vremena je već planirao kupiti tako da je bio dobar poticaj.

Ukoliko imate volje i vremena, tema je otvorena. :-)

_________________
...scio me nihil scire...  Šambek 270c
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 139
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

Matija likes this post

[Vrh] Go down

Šambek Empty Re: Šambek

Postaj by tuan_jim čet sij 12 2023, 11:01

Nonić je napisao/la:

Da,nešto o šambeku postoji na našem forumu.Upravo se u škveriću šiju jedra za istog.Neke detalje vidljivi su>Makete u izradi>Ostali jedrenjaci>Šambek u izradi

https://drvenibrodovi.forumcroatian.com/t862p50-sambek-u-izradi

@Nonić

Molim vas imate li literature vezane za šambeka, namjeravam obraditi temu za Forum koliko god je moguće. Upravo čekam dvije knjige popularne publicistke, skroz zapravo laka literatura, ali brod je u njima lijepo opisan i prikazan. Našao sam na internetu i članak iz "Naše more" Pere Maldinija posvećen Dubrovačkom šambeku. Bilo što bi mi jako dobro došlo.


_________________
...scio me nihil scire...  Šambek 270c
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 139
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

[Vrh] Go down

Šambek Empty Re: Šambek

Postaj by tuan_jim pet sij 13 2023, 09:59

Iz ilustrirane knjige za populariziranje povijesti za mlade "Veliki jedrenjaci 18. stoljeća" (A BORD DES GRANDES VOILIERS DU XVIII SIECLE), u serijalu Povijest ljudskog roda  (La Vie privee des Hommes), Francuski izdavač Hachette, Pariz 1979., kod nas Založba Mladinska knjiga, Ljubljana 1991.

Prvi izvor gdje sam se negdje sredinom devedesetih susreo sa ovim povijesnim brodom.

Prikaz šambeka:

"""Brodograditelji stalno otkrivaju nove oblike i grade razne vrste brodova. Ovisno o namjeni, vodama kojima plovi i teretu kakav prevozi, brod će imati različiti oblik trupa i snasti. Brodove dakle možemo podijeliti na ratne ili trgovačke, prekooceanske ili brodove za zatvorena mora, brodove duge ili kratke obalne plovidbe, za prijevoz ljudi ili roba. Ocean može svladati samo težak brod: bio trgovački ili ratni, građa je prilično slična. Sredozemnim morem plovi posve drugačija, vrlo osebujna vrsta broda koja vrhunac savršenstva doseže upravo u XVIII. stoljeću - šambek.

Taj "tigar sredozemne džungle, kralj potjere i napada", kako ga opisuje Jean de La Varende, zapravo je hitri jedrenjak plitka gaza i otmjenih linija, kojem su vesla samo pomoćna pogonska sredstva. Naoružan lakom artiljerijom nosi 10 - 30 topova. Može biti različitih veličina od 15 do 40 metara duljine.

Šambek dug 36 i širok 9 metara ima oko 660 četvornih metara jedrilja. Za bonace ili u bitci može manevrirati i pomoću 20 vesala dugih 8 metara. Svako veslo pokreću dva veslača. Šambeci imaju veličanstvena šareno oslikana jedra te ih se može prepoznati izdaleka, što uostalom i nije nevažno jer su najbrži! Ti mali djelotvorni borbeni brodovi sijali su strah oko sebe, posebice ako bi njima upravljali vični pomorci. Šambek kopiraju sve mornarice svijeta, od Španjolaca do Rusa. Službovanje na šambeku u francuskoj je mornarici potvrda visoko cijenjenog pomorskog znanja. Međutim to su ujedno i najomiljeniji brodovi berberskih gusara iz Tunisa i Alžira. Na Sredozemlju oni uspostavljaju svoj zakon ucjenjujući i pljačkajući "kaurine" bez milosti."""

_________________
...scio me nihil scire...  Šambek 270c
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 139
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

Dida, Nonić, Matija and moto-klasika like this post

[Vrh] Go down

Šambek Empty Re: Šambek

Postaj by Nonić pet sij 13 2023, 23:42

tuan_jim je napisao/la:
Nonić je napisao/la:

Da,nešto o šambeku postoji na našem forumu.Upravo se u škveriću šiju jedra za istog.Neke detalje vidljivi su>Makete u izradi>Ostali jedrenjaci>Šambek u izradi

https://drvenibrodovi.forumcroatian.com/t862p50-sambek-u-izradi

@Nonić

Molim vas imate li literature vezane za šambeka, namjeravam obraditi temu za Forum koliko god je moguće. Upravo čekam dvije knjige popularne publicistke, skroz zapravo laka literatura, ali brod je u njima lijepo opisan i prikazan. Našao sam na internetu i članak iz "Naše more" Pere Maldinija posvećen Dubrovačkom šambeku. Bilo što bi mi jako dobro došlo.


Nažalost nemam nešto posebno.Sve što imam uglavnom je prikazano je na gore spomenutoj temi.Ako netko od članova bude radio ovaj tip šambeka stojim na raspolaganju.

_________________
Pozdrav,Nonić
avatar
Nonić
Porucnik korvete
Porucnik korvete

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 731
Reputation : 327
Član od : 28.07.2013
Sjedište : Rabac
Bez opomene

tuan_jim likes this post

[Vrh] Go down

Šambek Empty Re: Šambek

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.