Tradicionalna hrvatska i mediteranska brodogradnja
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Latest topics
» Božina Gajeta
by moto-klasika Yesterday at 21:22

» Za čistu zabavu
by BozaDevil pet svi 29 2020, 14:54

» Savijanje oplate
by MarDel sri svi 20 2020, 21:12

» Pola Leuta 1:10
by Matija sri svi 20 2020, 16:17

» m/t Loda
by BozaDevil uto svi 19 2020, 14:35

» Putnički brod "Premuda" ex "Tuzla"
by BozaDevil sri svi 13 2020, 12:30

Posjete od 12.05.2018.
Maketa - MB "Premuda"

Pregledno pripremljeni numerički podaci za crtanje rebara, statvi, vodnih linija i linije razme.

Dokument ima 22 stranice.

Pogledati oglas.

Dovršena knjiga: Dnevnik izrade leuta

Knjiga je u elektronskom obliku, kao datoteka u PDF formatu, prikladna za čitanje na tabletu ili računalu.

Ako vas zanima: pogledati ovdje.

Affiliates
free forum

Salbunjeri

Go down

Salbunjeri Empty Salbunjeri

Postaj by MarDel on uto tra 28 2020, 20:05

Dobro veće forumaši i svako dobro.
Čitao sam nešto o salbunjerima. Shvatio sam da su služili za iskopavanje pjeska sa morskog dna, pa poslije pjesak se kipao na obali i prodavao. Pretpostavljam i kao građevinski materijal (ili samo kao građevinski materijal). Pa pitanje za što se koristio taj morski pjesak u Dalmaciji (to je već moja struka  Very Happy )? Za beton ? (malo teško za shvatiti ako nije dobro ispiran, a u Dalmaciji ipak je pijaća voda važan resurs, pa ne vjerujem da bi se olako trošila za ispiranje kamenja) za asfalt? (nisam nigde pročitao da se morski pjesak koristi kao agregat) Tucanik na putevima?
LP Marin
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom
Član od : 10.04.2019
Sjedište : Skoplje

[Vrh] Go down

Salbunjeri Empty Re: Salbunjeri

Postaj by stari on uto tra 28 2020, 20:34

Koliko ja znam, taj pijesak se najčešće koristio za izradu žbuke, a vjerovatno je imao i drugu primjenu. Da bi se isprala sol, pijesak se ostavljao na otvorenom prostoru da ga kiše isperu.

stari
Porucnik fregate
Porucnik fregate

Hrvatska
Google Chrom
Član od : 28.08.2013
Dob : 73
Sjedište : Kastav

[Vrh] Go down

Postaj by MarDel on uto tra 28 2020, 20:47

Hvala lijepa Stari,

Prije puno puno godina sam bio u Izmitu, Turska, poslije zemljotresa. Vidjeo sam beton spravljen od cementa+morskog šljunka+morska voda. To što je ostalo posle udara, je bilo puno puno sitnije (bukvalno prašina) od inicijalnog morskog šljunka. Zna se da je morska voda zabranjena u betonu, ali ta kemiska reakcija u betonu je bila zastrašujuća. Pa ćitajući o salbunjerima nekako sam se prisjetio onoga što sam vidjeo.
LP
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom

[Vrh] Go down

Postaj by moto-klasika on sri tra 29 2020, 16:03

Zdravo, MarDel!
Ne tako davno, prije nekih 35 godina (k'o da je bilo juče?), gledao sam na pučini "trabakule" kako smo ih mi zvali... Vjerovatno, ne dalje od 1-2 km od obale, po njih dvadesetak, ispred Omiša, ako se ne varam... Čudio se ja šta rade tamo svaki dan, odavno Jadran ostao bez dovoljno ribe za toliko ribarskih brodova. Reče mi jedan stari bivši učitelj (sjedili mi na klupi i gledali More). Oni vade pijesak, za građevinu, a nekad bilo i za druge prilike i potrebe. Tada se mnogo po cijeloj zemlji gradilo a posebno po Primorju...

Kol'ko znam, za makadamske puteve, kojih uglavnom više nije bilo u to vrijeme, koristio se drobljeni kamen, sitniji i krupniji, pomiješan s prašinom dobijenom tokom drobljenja. Bolje drži od pijeska koji kiša ispere lako...

Sjetih se ja da mi je Mama pričala kako je živeći u Zagrebu od 1945 do 1950, slušala kako idu ljudi ulicom i viču "Pijeska bijeloga, pijeska bijeloga", s neobičnim naglaskom za Zagreb, kao da pjevaju.  
(možda bili Hercegovci?)
Vuku kolica, natovarena, a poneki i sa konjskom zapregom, mali brdski konjić tegli...
Pita ona susjedu - a šta će nam pijesak, bijeli? Pa, za pranje suđa a i jako prljavog veša... Svaka dobra kućanica to rabi! (mama bila iz Bosne, došla na studija pa se udala)

Eto, mala nostalgija i razbibriga za doba Korone.
Čuvajte se i pazite svoje drage.

Ćao,
Zoran
P.S.: ispravka il' dopuna - možda "pijeska bijeloga" nije bio iz mora već iz neke od rijeka?
Ko će ga znati, bilo davno kad mi je mama pričala a još davnije kad se zbivalo...

Zadnja promjena: moto-klasika; sri tra 29 2020, 17:59; ukupno mijenjano 1 put.

moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Član od : 14.09.2019
Dob : 69
Sjedište : Bern, Swiss

[Vrh] Go down

Postaj by MarDel on sri tra 29 2020, 16:27

Hvala lijepa Zorane, Very Happy
Inace i ja sam cuo price da se pjesak (narocito onaj sa ostrim ivicama) koristio za pranje jako zamascenih posuda. Pa meni kao modernom momku to tesko ulazilo u glavu Very Happy  Very Happy . Pretpostavljam da vi i ostali malo manje mladi forumasi (ipak mladi, neovisno o godinama  Very Happy ) se sjecate onog preparata VIM. U MKD se prodavao u plavim i zutim cilindrima, i uzasno smrdio.
Pa ispada da je morski pjesak bio jedan od preteca tog VIM-a, samo bez onog uzasnog smrada,
LP i Cuvaj se
Marin
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom

[Vrh] Go down

Postaj by moto-klasika on sri tra 29 2020, 17:15

Salbunjeri Vim_de10
Salbunjeri Vim_de10
... eeee, djeco!
Plavi i žuti cilindri su bili moderno pakovanje!
Na fotkama su originali...
Z.

moto-klasika
Skupnik
Skupnik

Srbija
Google Chrom
Član od : 14.09.2019
Dob : 69
Sjedište : Bern, Swiss

[Vrh] Go down

Postaj by MarDel on sri tra 29 2020, 17:35

Very Happy Very Happy Laughing Very Happy
MarDel
MarDel
Razvodnik
Razvodnik

Sjeverna Makedonija
Google Chrom

[Vrh] Go down

Postaj by Matija on sri tra 29 2020, 18:50

Pozdrav društvu,

koliko sam upoznat, morski pijesak se oduvijek koristio za građenje i sam sam ga koristio (prije puuno godina) za žbukanje zidova. Pijesak mora odležati neko vrijeme da bi se isprao, u suprotnom se na zidovima stvaraju lijepi kristali soli i zid s lagano mrvi...
Danas se vađenje pijeska strogo kontrolira i uglavnom je zabranjeno jer se nanosi šteta okolišu.
Pijesak je inače vrlo tražena "roba", pogotovo iz rijeka i jezera jer njegova struktura je pogodna za gradnju za razliku od pijeska iz pustinja koji je glađi i nije pogodan za to.
Evo zanimljiv link koji dosta govori o toj temi: Pijesak

..a ovdje je malo o salbunjerima:

https://morski.hr/2019/06/15/maketarstvo-tragom-pomorske-bastine-2-kunjski-sabunjeri-gajeta-sv-marija/

... i jedan video:

Administrator
Administrator

Hrvatska
Google Chrom
Član od : 06.02.2014
Dob : 56
Sjedište : Njivice / Krk

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content