Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Cross-section HMS VICTORY
by Veber sri tra 17 2024, 09:30

» Koje "drvo" koristite?
by Veber pet tra 12 2024, 19:06

» Escale a Sete 2024.
by tuan_jim sri tra 10 2024, 20:56

» "Napravi svoju lađu" - edukativna mapa "MBDB" za djecu i mlade
by tuan_jim sri tra 10 2024, 20:27

» Pozdrav iz Kaštela
by tuan_jim uto tra 09 2024, 19:47

» Ženska posada MUP-a RH na Maratonu lađa
by tuan_jim ned oľu 31 2024, 14:44

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta

+3
Korto
Dida
Papalina
7 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta - Page 2 Empty Re: Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta

Postaj by Papalina ned tra 24 2016, 20:19

Detalj označen strelicom- dizalica za ukrcaj tereta na  jarbolu.

Na Krku tu dizalicu nazivaju "derić", od engleske riječi za dizalicu-derrick.
Dizalica je služila za ukrcaj tereta u brodsku štivu, a kod brodova za prijevoz pijeska na nju je isprva bio montiran sak, a kasnije grajfer za vađenje pijeska.


[You must be registered and logged in to see this image.]
Papalina
Papalina
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Posts : 102
Reputation : 142
Član od : 28.01.2015
Bez opomene

moto-klasika likes this post

[Vrh] Go down

Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta - Page 2 Empty Re: Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta

Postaj by Dida pon tra 25 2016, 13:21

Papalina, znaš li, možda, kada je i gdje snimljena ova fotografija?

_________________
Pozdrav,
Dida [You must be registered and logged in to see this image.]
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2159
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta - Page 2 Empty Re: Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta

Postaj by Papalina pon tra 25 2016, 13:50

Na slici je riječka luka s početka 20. stoljeća.
Točnu godinu ne znam,ali ću probat dokučiti po izgledu luke ili lukobrana na starim fotografijama.
Papalina
Papalina
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Posts : 102
Reputation : 142
Član od : 28.01.2015
Bez opomene

[Vrh] Go down

Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta - Page 2 Empty Re: Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta

Postaj by Papalina pon tra 25 2016, 16:45

Rijeka 1905 - Porto Baroš
[You must be registered and logged in to see this image.]" />


Rijeka 1906.......obratite pozornost na šumu jarbola pred više od 100 godina
[You must be registered and logged in to see this image.]" />

Rijeka 1936
[You must be registered and logged in to see this image.]" />

Rijeka luka-početak 20.stoljeća
[You must be registered and logged in to see this image.]" />
Papalina
Papalina
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Posts : 102
Reputation : 142
Član od : 28.01.2015
Bez opomene

Zaleksi and moto-klasika like this post

[Vrh] Go down

Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta - Page 2 Empty Re: Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta

Postaj by Papalina uto tra 26 2016, 19:28

Rijeka na početku 20. stoljeća.
Teško je sada zamisliti koliko je velikih jedrenjaka bilo u našim lukama, a pogotovo u Rijeci kao industrijskom gradu.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Papalina
Papalina
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Posts : 102
Reputation : 142
Član od : 28.01.2015
Bez opomene

Dida, Zaleksi, moto-klasika and tuan_jim like this post

[Vrh] Go down

Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta - Page 2 Empty Re: Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta

Postaj by tuan_jim pet sij 06 2023, 19:27

Kaštel Kambelovac - ime broda je "Bog snami". Postoji sjajna maketa kaštelanskog maketara šjor Marina Bedalova "Staklara". Imam foto makete, ali moram još malo proučiti pravila i praksu ovog foruma kao i pravila izvora na kojem je foto, iako je javno objavljen.


[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
...scio me nihil scire...  [You must be registered and logged in to see this image.]
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 139
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

Dida, Zaleksi, Mika and moto-klasika like this post

[Vrh] Go down

Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta - Page 2 Empty Re: Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta

Postaj by tuan_jim sub sij 07 2023, 17:47

Sa izvorom je sve uredu, a što se tiče prakse na Forumu, nije takva praksa baš, ali nadam se kako mi se neće zamjeriti u početnim pokušajima revitalizacije. Evo i maketa, fotografija je sa "Portal grada Kaštela" sa njihovog prikaza otvaranja izložbe meštra Marina Bedalova u dvorcu Vitturi u Kaštel Lukšiću, fotografkinja je Ivana Topić.

[You must be registered and logged in to see this link.]


[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
...scio me nihil scire...  [You must be registered and logged in to see this image.]
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 139
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

[Vrh] Go down

Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta - Page 2 Empty Re: Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta

Postaj by Zaleksi sub sij 07 2023, 18:46

Kad je bila ova izložba?
Zaleksi
Zaleksi
Narednik
Narednik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 240
Reputation : 7
Član od : 08.10.2013
Dob : 60
Sjedište : Split
Bez opomene

[Vrh] Go down

Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta - Page 2 Empty Re: Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta

Postaj by tuan_jim sub sij 07 2023, 18:54

Zaleksi je napisao/la:Kad je bila ova izložba?

Pozdrav [You must be registered and logged in to see this link.]

Izložba je bila početkom srpnja 2021., mislim prvog srpnja, znači nije baš svježe, ali jest relativno novijeg doba. No da objasnim kroniku postanja, za brod "Bog snami" sam već znao otprije i taman mi je online na FB izletila prigodno ova slika iz K. Kambelovca sa prikladnim imenom broda za ovo blagdansko doba godine i ujedno novi početak Foruma. Netom kasnije sam se sjetio da je šjor Marin obradio sve legendarne brodove iz tamošnjeg porta i povezao to u cjelinu. Nadam se da je to uredu.

_________________
...scio me nihil scire...  [You must be registered and logged in to see this image.]
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 139
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

[Vrh] Go down

Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta - Page 2 Empty Re: Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta

Postaj by Zaleksi sub sij 07 2023, 19:09

Zašto ne bilo u redu? Nikome ne bi trebalo smetati promicanje tradicije.
Zaleksi
Zaleksi
Narednik
Narednik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 240
Reputation : 7
Član od : 08.10.2013
Dob : 60
Sjedište : Split
Bez opomene

moto-klasika and tuan_jim like this post

[Vrh] Go down

Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta - Page 2 Empty Re: Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta

Postaj by tuan_jim ned sij 08 2023, 12:42

Lastovo pedesetih godina. Na fotografiji je pristanište u uvali sv. Mihovila (lijevo) i renesansno ribarsko naselje Lučica desno, na sjeveroistočnoj strani otoka. Lučica je bila baza djelovanja i rada lastovskih ribara, tu je bilo malo istezalište za brodove te kućice i konobe za alat, potrepštine, ulov. Danas je strogo zaštićena i zaista ni nema divlje gradnje u njoj. U uvali sv. Mihovila pak je srednjovjekovna crkvica koja je još u renesansi profanizirana i služila kao skladište, poprilično je propala, no obnovljen je krov, a služi se i sveta misa na blagdan sv. Mihovila Arkanđela 29.09. U uvali kako se još danas popularno kaže Mihajla je pristanište koje je počela graditi Austrougarska, a izgradila međuratna Italija za vrijeme njene uprave po aneksiji Lastova nakon I. svj. rata. Zgrada na vrhu pristaništa je uljara, danas je urušena, premda postoje sasvim ozbiljni projekti za obnovu. Iz Mihajle su nebrojeni Lastovci trbuhom za kruhom isplovili u svijet, danas ih samo u Geelongu u Australiji (blizu Melbournea) ima nekoliko puta više nego na otoku. Ovom vaporu koji uplovljava sam zaboravio ime, ali pitati ću, bitno je, i tematski potpuno u okviru Foruma, vapori su definitivno tradicija.

Izvor fotografije je delcampe.net online burza starih razglednica i fotografija, razglednica je izdana 1958. ili 1959., izradio ju je ""Putnik Zagreb" - fotoslužba", a fotograf je Milan Pavić. Fotografirano je podan kule Kašćel koja je danas u funkciji DHMZ-a kao meteo postaja, a izdavač razglednice  je bila "Poljoprivredna zadruga Lastovo" koja je tada bila nositelj cjelokupne gospodarske aktivnosti otoka.

Ribari i poljoprivrednici sa otoka su trebali brodove za opstanak na otoku, brodovi su trebali porte i lučice. Sve skupa čini integralnu nerazdjeljivu cjelinu.


[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
...scio me nihil scire...  [You must be registered and logged in to see this image.]
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 139
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

Dida, Matija and moto-klasika like this post

[Vrh] Go down

Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta - Page 2 Empty Re: Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta

Postaj by tuan_jim sri sij 11 2023, 18:36

Evo dobio sam pristup kolekciji, cijelom kovčegu toga, starih fotografija i razglednica na kojima su tradicijski brodovi. Dosta njih imaju i prateće podatke ili se temeljem barem nekih podataka da rekonstruirati ostali sadržaj. Kod prijatelja koji je inače kolekcionar antikvar, mahom vezano za baštinu, i to višedesetljetni. Sam mi se javio, premda sam ga već imao na umu za takvo što priupitati. Baš me oraspoložilo! Za neka dva tjedna, kad čovjek bude u mogućnosti od obveza da me uputi u kolekciju će biti lijepih stvari ovdje. Nešto se pomiče što se tiče mene. Wink  [You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
...scio me nihil scire...  [You must be registered and logged in to see this image.]
tuan_jim
tuan_jim
Administrator
Administrator

Hrvatska
Posts : 139
Reputation : 1
Član od : 31.12.2022
Sjedište : Kaštela

Dida, Zaleksi, Matija and moto-klasika like this post

[Vrh] Go down

Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta - Page 2 Empty Re: Brodovi i barke na starim slikama primorskih gradova i mjesta

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.