Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Ćakulica
by Veber Today at 10:28

» Cross-section HMS VICTORY
by livio Yesterday at 20:02

» Escale a Sete 2024.
by tuan_jim Yesterday at 15:01

» Ninska plazulja
by stari pet oľu 22 2024, 12:31

» Premuda 1:43
by tuan_jim ned oľu 17 2024, 11:56

» Galija real de france
by livio pet oľu 15 2024, 21:52

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Postavljanje rebara na kobilicu

3 posters

Go down

Postavljanje rebara na kobilicu Empty Postavljanje rebara na kobilicu

Postaj by ljiljana uto sij 03 2017, 11:32

Potrebna mi je pomoc: iz Keberove knjige sam iz brodskih linija izvukao plan rebara Pasare. Do sada nisam postavljao rebra na kobilicu, a da nisu postojali utori na kobilici. Atraktivna rebra iz tri dela/nosac koji se naslanja na kobilicu i par rogova koji se lepe na nosac/ su nesto sto bih zeleo da uradim za Pasaru po G-din Keberovoj knjizi.
Da li se na kobilici prave plitki utori, na njih lepe nosaci rebara, a onda postavlja SKELA koja bi trebala da pridrzava rogove rebara u procesu susenja rebara!?
Unapred se zavaljujem na savetu i pomoci
Pozdrav
Podgorni
ljiljana
ljiljana
Pozornik
Pozornik

Srbija
Google Chrom
Posts : 15
Reputation : 0
Član od : 22.03.2015
Dob : 70
Sjedište : Beograd, Maksima Gorkog 43,Srbija
Bez opomene

[Vrh] Go down

Postavljanje rebara na kobilicu Empty Re: Postavljanje rebara na kobilicu

Postaj by Dida uto sij 03 2017, 14:06

Zdrav bio, kolega!
Napravi si "navoz" na kojem označi položaje rebara i nakon toga fiksiraj kobilicu na njeno mjesto. Napravi si i kliznu šablonicu koja će gotova rebra držati u ispravnom položaju u odnosu na kobilicu. Neka ti rebra budu okomita na horizontalnu ravninu (površinu navoza) i neka leže u ravnini koja je okomita na uzdužnu os broda. Obrati pažnju da lijevi i desni kraj rebra budu na istoj visini.
Možeš napraviti mali upust (0,5 mm) u koji će "sjesti" rebro, da si olakšaš posao postavljanja rebara.
Baci pogled na Željkov (ima nadimak Leut) leut, imaš tamo fotografije koje će biti od pomoći.

Ovdje možeš pogledati šablonicu za pozicioniranje rebara: [You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2157
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Postavljanje rebara na kobilicu Empty Re: Postavljanje rebara na kobilicu

Postaj by ljiljana uto sij 03 2017, 16:19

Dida, veliko hvala na sugestijama i prakticnoj pomoci.
Pitanje za majstora> kako izvesti rebra iz tri dela/dva krila/levo i desno i centralnog dela, imajuci u vidu ustedu materijala i prakticnost izrade , koristeci vec neke letvice 5x2 ili 6x 2 koje bi se turpijom ili smirgl papirom dovele u potreban oblik zakrivljenosti prema profilu rebara?
Hvala , pozdrav
Podgorni
ljiljana
ljiljana
Pozornik
Pozornik

Srbija
Google Chrom
Posts : 15
Reputation : 0
Član od : 22.03.2015
Dob : 70
Sjedište : Beograd, Maksima Gorkog 43,Srbija
Bez opomene

[Vrh] Go down

Postavljanje rebara na kobilicu Empty Re: Postavljanje rebara na kobilicu

Postaj by Dida uto sij 03 2017, 17:08

E, pitanje za majstora bi bilo za Željka, jer on je taj. Ja sam amater. Very Happy
Ja sam to radio ovako:

  • Kopirao sam si dva nacrta rebra, ali za svako rebro.
  • Prvi nacrt bih izrezao i dijelove zalijepio na letvicu (neka godovi idu po duzini dijela, ne popreko). Ovo dolje nije rebro, ali ilustrira primjenjeno načelo rada.

     Postavljanje rebara na kobilicu 5zmzwi

  • Po rubovima zaljepljenog nacrta bih rezao letvice i tako dobio dijelove rebra.
  • Turpijicom brusim letvicu uz samu crtu na papiru. Kada sam gotov uklonim papir koji mi je bio šablona za rezanje.
  • Drugi nacrt bih zalijepio na ravnu podlogu i to bi mi služilo kao šablona za sastavljanje rebra.
  • Kada skroz izradim rebrenicu i rebrene nastavke idem ih lijepiti da bih dobio rebro.
  • Dijelove rebra složim točno uz crtu nacrtanog rebra da bih dobio točnu vanjsku konturu.
  • Dijelove rebra međusobno polijepim ljepilom za drvo. Ispod rebrenih nastavaka staviti komadiće letvice jednake debljine kao i rebrenica. Odozgor pritisnem s nečim prikladnim. Pripaziti da se sve ne zalijepi za stol.
  • Kada ljepilo uhvati kako treba probušim dvije rupe od 2 mm kroz rebrene nastavke i rebrenicu i u rupe uguram čačkalice (to su, kobajagi, klinovi) umočene u ljepilo.
  • Pustim sve do sutra da ljepilo uhvati kako treba.
  • Nakon toga turpijicom i brusnim papirom sve konačno obradim.


Ovdje možeš vidjeti kako izgleda šablonica za pozicioniranje rebara: [You must be registered and logged in to see this link.]. Slika šablonice je više pri kraju stranice.


Zadnja promjena: Dida; sri sij 04 2017, 19:04; ukupno mijenjano 2 put/a.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2157
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Postavljanje rebara na kobilicu Empty Re: Postavljanje rebara na kobilicu

Postaj by stari uto sij 03 2017, 18:26

Evo kako sam ja postavljao rebra na kobilicu:
[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Josip Pupačić: I gledam more gdje se k meni penje
i slušam more dobrojutro veli
stari
stari
Porucnik fregate
Porucnik fregate

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 1057
Reputation : 429
Član od : 28.08.2013
Dob : 77
Sjedište : Kastav
Bez opomene

[Vrh] Go down

Postavljanje rebara na kobilicu Empty Re: Postavljanje rebara na kobilicu

Postaj by ljiljana uto sij 03 2017, 20:02

Pozdrav  i Starom i Didi jos jedan put. Cini mi se da kapiram kako treba tehnoloski odraditi i uskoro krecem u realizaciju PASARE.
Poslednji model koji sam uradio, je uradjen po tome kako Stari predlaze, Batelina po Keberu, sa pomocnim sablonom sa masinskim srafovima i dosta sam zadovoljan,  razlika je jedino sto je donji deo trupa ravan a pasara ima kosinu!
Ipak je zbog tehnologije seci sklapaj, lepi iz vise delova, trebace  malo vise vremena, ali za jednog aktivnog/penzosa/ to je najmanji trosak.
Hvala jos jednom , Gospodo, javljam rezultate. Podgorni
ljiljana
ljiljana
Pozornik
Pozornik

Srbija
Google Chrom
Posts : 15
Reputation : 0
Član od : 22.03.2015
Dob : 70
Sjedište : Beograd, Maksima Gorkog 43,Srbija
Bez opomene

[Vrh] Go down

Postavljanje rebara na kobilicu Empty Re: Postavljanje rebara na kobilicu

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.