Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Cross-section HMS VICTORY
by Veber sri tra 17 2024, 09:30

» Koje "drvo" koristite?
by Veber pet tra 12 2024, 19:06

» Escale a Sete 2024.
by tuan_jim sri tra 10 2024, 20:56

» "Napravi svoju lađu" - edukativna mapa "MBDB" za djecu i mlade
by tuan_jim sri tra 10 2024, 20:27

» Pozdrav iz Kaštela
by tuan_jim uto tra 09 2024, 19:47

» Ženska posada MUP-a RH na Maratonu lađa
by tuan_jim ned oľu 31 2024, 14:44

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


CorelDraw16

2 posters

Go down

CorelDraw16 Empty CorelDraw16

Postaj by Graffa sri kol 07 2013, 12:53

Za preinake i obradu crteža koje skinem sa neta, a koji su najčešće u nekom od bitmap oblika, koristim CorelDraw 16 icu.
Progrma mi je dosta dobro poznat, to je čisti vektorski program za crtanje kao i ACAD, samo malo manje zahtijevan za poznavanje rada i za hdw.
Na svim crtežima postoji neka mjera, neki detalj, ili ako imam sreče imam i oznaku mjerila, koje onda koristim da odredim povečanje importiranog crteža.
Kako ja radim? Otvorim novi prazni crtež u mm i A0 formatu u landscape postavi. Pomoću naredbe za importiranje, ubacim crtež kojeg želim obraditi. Uz pomoć linija za vođenje,crtež postavim u horizontalu, i ako je potrebno, a potrebno je uvijek, izvršim povečanje (dijagonalno razvlačim crtež) do veličine koja je potrebna.
Pojedini su crteži iz nekog razloga recimo malo stisnuti po širini valjda kako bi se uklopili u neki format papira. To se prepozna po tome što su krugovi elipse. Stvarno ne mogu naći objašnjenje za to. U takvim situacijama, takav crtež malo razvlačim po horizontali, dok elipse na takvom crtežu ne postanu krugovi.
Ponekad, ako mi baš sve nije jasno, na crtež nakeljim lik mornara visine 185cm u nekom mjerilu, pa radim i fizičke usporedbe kako bi vidio da li je oznaka mjerilia stvarna ili navlakuša (i toga je bilo).
Kad sam sa svim zadovoljan, tako uneseni crtež u bitmapnoj izvedbi jednostavno zaključam kako se ne bi pomicao. Normalno, prije nastavka čarobiranja spremim takav crtež pod punim imenom.
Crtam dalje preko toga kao da kopiram preko stakla. Gdje detalji nisu baš raspoznatljivi, kopam po knjigama i internetu. Ponekad mi treba i par stotina sati da nešto uradim kako bi ja bio zadovoljan, a ponekad ide jako brzo. Sada dovršavam crteže za brig General Hunter za kojeg mi je trebalo stotinjak sati.
Kad sam završio, sliku iz pozadine otključam i izbrišem. Crtam samo jednu polovicu i koristim copy-paste.
Ako se koriste layeri može se izvršitit kvalitetna eksportacija crteža u ACAD format.
Crteži u vektorskom obliku su  neuporedivo jeftiniji za printanje u print-shopovima od bipmap crteža, čak i na A0 formatu.
Graffa
Graffa
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 89
Reputation : 30
Član od : 29.07.2013
Dob : 75
Sjedište : Velika Gorica
Bez opomene

[Vrh] Go down

CorelDraw16 Empty Re: CorelDraw16

Postaj by Dida pet kol 30 2013, 23:29

Imaš zanimljiv pristup izradi nacrta. Printaš li nacrte na većim formatima nego što je A4?

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2159
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

CorelDraw16 Empty Re: CorelDraw16

Postaj by Graffa ned ruj 01 2013, 08:43

Kod mene u VG ima jedan printallthing dućan, koji može napraviti A0 format. Do sada još nisam koristio njihove usluge ali sam postavio pitanje cijene. Za crtež A0 formata, ako je izrađen kao vektorski cijena oko 60kn. Za bitmapu bilo koje vrste, i do 500 kn ovisno o količini Mb.
Inače, u punoj veličini, crteže printam na Epson-u u onom modu kad ti je omogućeno da te listove spojiš i polijepiš kako bi dobio veći format od A4. No to radim uglavnom samo da mogu, kad isprint spojim i zakeljim na zid, iz daljine gledati na crtež kako bi tražio nelogičnosti.

_________________
Moja su samo moja dobra i loša djela.
Ostalo je Njegovo.
Graffa
Graffa
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 89
Reputation : 30
Član od : 29.07.2013
Dob : 75
Sjedište : Velika Gorica
Bez opomene

[Vrh] Go down

CorelDraw16 Empty Re: CorelDraw16

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.