Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Premuda 1:43
by Veber Yesterday at 22:54

» Cross-section HMS VICTORY
by livio pet oľu 15 2024, 22:14

» Galija real de france
by livio pet oľu 15 2024, 21:52

» BOUNTY
by Veber pet oľu 15 2024, 17:56

» Carpathia
by tuan_jim čet oľu 14 2024, 18:51

» scharnhorst
by tuan_jim čet oľu 14 2024, 13:29

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

+8
Matija
stari
Papalina
vito
kartabon
Tamburash
Tomislav Viljetić
Dida
12 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Dida pon kol 11 2014, 12:36

Nekoliko kolega s foruma mi je predložilo da sve fotografije, koje sam napravio dok sam radio svoj leut, zajedno s komentarima kako sam radio, sredim i napravim priručnik koji bi bio namjenjen početnicima kakav sam i sam bio kada sam se počeo baviti maketarstvom.

Priručnik će imati naslov "Kako sam napravio maketu leuta u 1870 dana". Jasno, ako se ne predomislim.

Posao se krenuo i napreduje. Ne odviše brzo, ali se kreće. Za to mi neće trebati 1870 dana kao za maketu.

Priručnik ima ova poglavlja:

1. Uvod
2. Sigurnost pri radu
3. Materijali
4. Strojevi, alat i pribor
5. O konstrukciji leuta
6. Dnevnik izrade
7. Literatura

Poglavlja 1 do 4 su gotova. I poglavlje 7 je gotovo. To je bio manji dio posla.

Ostala su mi još poglavlja 5 i 6. Poglavlje 6 je gotovo oko 80%, a poglavlje 5 nisam još ni pipnio.

Poglavlje 5 bi bilo tehničko poglavlje.  Početna zamisao je bila da u tom poglavlju budu samo 3D crteži konstruktivnih elemenata leuta, ali bez kotiranih 2D crteža. 3D crteži zato da čitatelji dobiju jasnu sliku kako izgleda koji dio leuta.
Ako bi u priručnik bili uključeni i nacrti to bi, vjerujem, zakompliciralo tiskanje, jer bi nacrti morali biti u mjerilu. I to svi u istom. Možda ne bi mogli biti otisnuti na A4 formatu, već nekom većem. Bili bi u 5. poglavlju.

Pitanje za vas: Što mislite, bi li bilo dobro da u priručniku budu i dimenzionirani nacrti dijelova leuta? Tada bi svatko mogao po njima izraditi maketu i za sebe.

Sve je još u razvoju i svaki dan se mjenja. Ovako bi mogla izgledati naslovnica, ali ne mora.

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta 2ez21zt


Zadnja promjena: Dida; sub pro 08 2018, 15:11; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2155
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Tomislav Viljetić pon kol 11 2014, 22:31

S nacrtima u većem formatu , na preklop, u posebnom folderu pri zadnjoj stranici. Većina naših članova bi šteli odma pilat. Cijena primjerna dodatku nacrta u mjerilu.
 Ispitaj preliminarno javno mišljenje Forumaša o zainteresiranosti kupnje. Kad budeš formirao cijenu, uračunaj zavisne troškove, i ponudi gotov proizvod ostalim Forumima s brodomaketarskom tematikom. Eventualno, prevod na ingleški, pa vanka va Europe i Amerike.

Naslovnica je dobra. Naslov vuče na Sibir, ali i to je marketing.

Evo, primjerak knjige o kliperima iz moje biblioteke. Nacrti su veći nego li format knjige.

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta 24xj9rq

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta 15gz1px

_________________
Pozdrav, Nostromo
Tomislav Viljetić
Tomislav Viljetić
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 583
Reputation : 243
Član od : 27.07.2013
Dob : 77
Sjedište : Zagreb
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Dida uto kol 12 2014, 10:57

Nacrti bi trebali biti na većem formatu i strogo u mjerilu, ako netko poželi izrezivati sličice i ljepiti ih na letvice pa onda rezati. Mnogi maketari tako rade. Neki kopiraju konturu na letvice pa režu, neki ljepe sličice pa režu.

Što se cijene tiče, ne mogu je sada niti procijeniti. Kada sve bude gotovo pitat ću nekog izdavača za procjenu troškova štampanja. Do sada imam gotovo 200 stranica, a još nisam blizu kraja.

I mene je naslov podsjetio na Sibir, ali je ono u Sibiru bilo 6000 dana, ako se ne varam. Ja sam, ipak, ekspeditivniji. Very Happy

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2155
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Tamburash uto kol 12 2014, 13:36

Dida, jos jednom moram pohvaliti zainteresiranost za takav projekt!!!
Svakako nesto sto treba svakom maketaru, bio on pocetnik ili sa dugogodisnjim iskustvom..
Misljenja sam da bi to trebala biti "enciklopedija" leuta, ali i prirucnik kako ga izraditi, te bi s time trebala sadrzavati i nacrte koje si izradio i po kojima si radio..
Ja bi prvi nakon citanja krenio u izradu Very Happy
Cijenu ces formirati kad budes stavio sve troskove na papir.. (tako sam i ja radio u svom poslu kojeg sam pokrenio)
Iako, vjerujem da nama koji smo od prvog dana pratili projekt cijena nije bitna, jer bi to bio MUST HAVE prirucnik!
Tako da se ja vec biljezim za narudzbu Smile
Puno srece u izradi, te jedva cekam da jednog dana izađe u prodaju Smile
avatar
Tamburash
Razvodnik
Razvodnik

Hrvatska
Safari
Posts : 78
Reputation : 12
Član od : 01.12.2013
Dob : 37
Sjedište : Osijek
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Tomislav Viljetić uto kol 12 2014, 21:19

ako netko poželi izrezivati sličice i ljepiti ih na letvice pa onda rezati


Čisto svetogrđe !!! Mogu izrezivati Snjeguljicu i po njoj ljepiti patuljke. Nacrt ili grupa nacrta se fotokopira.+ pa ak hočeš reži patuljke. Neprofesionalno.

Slažem se s kolegom Tamburashem da knjiga ide u kategoriju " MUST HAVE ". Cijena štamparije s preklopom i uvezom ovisi o broju štampanih primjeraka i popriličan je trošak., koji smanjuje broj naručenih (prodanih) primjeraka.

Na kraju, ukoliko cijena ne bi pokrila troškove, ostaje E - book na CD ima. Sam editiraš, sam pržiš, i sam distribuiraš.

_________________
Pozdrav, Nostromo
Tomislav Viljetić
Tomislav Viljetić
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 583
Reputation : 243
Član od : 27.07.2013
Dob : 77
Sjedište : Zagreb
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Dida čet kol 21 2014, 21:41

Tomislav Viljetić je napisao/la:...
Na kraju, ukoliko cijena ne bi pokrila troškove, ostaje E - book na CD ima. Sam editiraš, sam pržiš, i sam distribuiraš.
Da, vidiš, to je sasvim realan izbor. Treba i takvo rješenje imati u vidu.

Namjeravam prikazati konstrukciju makete (ne pravog broda) kao što je prikazano na par slijedećih crteža:
Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta 2s63m0l
Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta 29c2qte
Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta 27yc85
Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta 14e0zs5
Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta 66vho2


Zadnja promjena: Dida; pet kol 22 2014, 08:34; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2155
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Tomislav Viljetić čet kol 21 2014, 22:15

Je, treba početi s abecedom konstrukcije. To znanje mnogima nedostaje, a jednog dana, kad krenu u malo veći projekt, rede greške.

_________________
Pozdrav, Nostromo
Tomislav Viljetić
Tomislav Viljetić
Preminuo
Preminuo

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 583
Reputation : 243
Član od : 27.07.2013
Dob : 77
Sjedište : Zagreb
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by kartabon pet kol 22 2014, 17:28

Ajmo malo o konstrukciji!

Krmana statva ili masiv se na kobilicu spaja spojem koji se naziva minćot.Na kobilici se škrpolom(dlijetom) otvori rupa cirka jedne trećine debljine i visine kobilice a na statvi se napravi muški po tim mjerama ali malo plići.Sve se obilno namaže uljanom piturom,po mogućnosti starom jer je gušća i spoji.Kroz spoj se potom probuše dvije rupe i stavi dvije kavije(drveni tondini) koje spoj osiguravaju od odvajanja.
Kako je tradicionalnim alatima bilo dosta teško postići da se dvije plohe(donji dio statve i gornje lice kobilice) idealno sljubljuju u utor oplate točno na spoj stavljala se je još jedna kavija na način da joj je pola promjera bilo u kobilici a pola u statvi i ona je služila za vodonepropusnost.Caka je u tome da okruglu rupu nije bilo teško izvesti kao ni okruglu kaviju pa je to kad se nabilo u rupu spriječavalo daljnji tok vode.Ta kavija poznata je i u ostalim brodogradnjama eng. je nazivaju stopwater.Stavlja se još na spoj kobilice i pramčane statve i na spojeve ključem na kobilici ako ih ima.
kartabon
kartabon
Desetnik
Desetnik

Hrvatska
Posts : 156
Reputation : 90
Član od : 07.06.2014
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Dida pet kol 22 2014, 18:52

kartabon je napisao/la:Ajmo malo o konstrukciji!
...
Kako je tradicionalnim alatima bilo dosta teško postići da se dvije plohe (donji dio statve i gornje lice kobilice) idealno sljubljuju u utor oplate točno na spoj stavljala se je još jedna kavija na način da joj je pola promjera bilo u kobilici a pola u statvi i ona je služila za vodonepropusnost. Caka je u tome da okruglu rupu nije bilo teško izvesti kao ni okruglu kaviju pa je to kad se nabilo u rupu spriječavalo daljnji tok vode. Ta kavija poznata je i u ostalim brodogradnjama eng. je nazivaju stopwater. Stavlja se još na spoj kobilice i pramčane statve i na spojeve ključem na kobilici ako ih ima.
Kartabon imaš li, možda, crtež ili fotografiju toga riješenja?

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2155
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by kartabon sub kol 23 2014, 18:23

Nažalost nemam ništa ali mogu imati!
Malo strpljenja i kad uhvatim vremena(par dana) napraviti ću jedan model spoja kobilice i ašte,slikati ga pa će biti jasnije.
kartabon
kartabon
Desetnik
Desetnik

Hrvatska
Posts : 156
Reputation : 90
Član od : 07.06.2014
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Dida uto ruj 02 2014, 09:43

Kobilica leuta, iz jednog komada.

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta 10gzhw8

Spoj kobilice s krmenom statvom "na kljuc".

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta 2a85cur

Na kobilici se vidi utor za platice oplate.

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta 2vnj5p1

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2155
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by vito ned sij 25 2015, 01:47

Dida, ja mislim da Vi imate ovdje jednu grešku, ali makera je u malom mjerilu pa to ne dolazi do izrazaja, a to je da ste spoljne linije oplate umanjili za konstantnu debljinu oplate, a ne za debljinu oplate uvecanu za ogao. To bi Vam Kartabon bolje objasnio, u realnoj brodogradnji. Sledeci problem koji tu nastaje je sledeci tesko za objasniti rijecima. Vasa gornja linija kobilice u tom slucaju nije prava nego neka krivulja, koja se u realnoj brodogradnji ponisti pravom linijom, jer bi na tu krivu kobilicu bilo tesko postavljati rebra, a i napraviti samu kobilicu To zakrivljene kobilice u sredini na glavnom rebru  je vise za debljinu oplate nego na provi i krmi. Razlog tome je jer linija glavnog rebra pri kobilici je skoro pod uglom 90 stepeni u odnosu na kobilicu, pa je dokobilicni madijer na sredi horizontalan, a linije krmenih i provenih rebara su skoro vertikalne pri kobilici pa je i madijer vertikalan, ustvari je dokobilicni madijer usukan. Da bi kobilica bila ravna, linija spoja oplate i kobilice sa vnjske strane oplate bi trebala biti kriva linija koja je na glavnom rebru niza za debljinu oplate u odnosu na krmu i provu, a jako je linija spoja oplate i kobilice prava linija onda to majstori  malo "ukradu" od rebara i kobilice da bi bilo lakse za izradu.

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Rebro%204_zpspmjvf2t0

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Rebro%205_zpsr3d38dcw

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Rebro1_zpstu1yzm0o

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Rebro2_zpsbuy6brdy

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Rebro%203_zpssrp2vk7a
vito
vito
Pozornik
Pozornik

Crna Gora
Posts : 9
Reputation : 8
Član od : 22.10.2014
Sjedište : Prčanj - Boka Kotorska
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by vito ned sij 25 2015, 02:47

Dida nijesam mogo naci bolje slike na net.

MINĆOT - spoj

Na prvoj slici je prikazana krmena asta, prislonjena uz kobilicu na donji kraj se vidi muski dio spoja, koji ulazi u otvor u kobilici.

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta 10501899_700478133371747_2935588466172690670_n_zpsrsbdy3bm

A ova slika ne odgovara prvoj ali se jasno vide dvije kavije kojima je "zaključan" minćot.

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta 861465_426084444139586_1221823009_o_zpsohpfjicv

Kavija koja sprecava prolaz vode (stopwater)

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta IMG_1531_zpshz6r3elq

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Stopwater10_zpsev3mr1uo

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Stopwater-s_zpswaovdxkz
vito
vito
Pozornik
Pozornik

Crna Gora
Posts : 9
Reputation : 8
Član od : 22.10.2014
Sjedište : Prčanj - Boka Kotorska
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by kartabon ned sij 25 2015, 09:11

Vito,odlično objašnjeno.Svojevremeno sam ja tu bio obećao napraviti model ovog spoja pa kako to (još) nisam ovo je leglo taman.
Pošto si u opisu druge slike napisao da dvije kavije zaključavaju spoj možda samo da dodatno napomenem da iako se zovu kavije nisu tu da osiguravaju vodonepropusnost nego samo neraskidivost spoja kako si i napisao.Slika je inače rad uvaženog meštra Ćire,nedavno preminulog.
Na zadnjoj slici(narančasti minij i pila) je kavija(stopwater) pogrešno postavljena,ovako bi bila "startwater".Vena u poprečnom presjeku joj je skoro paralelna sa spojem pa kad bi ona nabubrila,otvorila bi spoj.Korektno je da vena bude okomita na spoj.
Na zadnjoj skici je prikazan i caulking,to je po našu kalafatiranje ili šuperenje.Rabett je po našu limbel ili utor.Ovo je samo da skica bude jasnija.

PS Vito Na pasari 5,60 je gornje lice kobilice blanjano po krivulji. Very Happy
kartabon
kartabon
Desetnik
Desetnik

Hrvatska
Posts : 156
Reputation : 90
Član od : 07.06.2014
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Dida ned sij 25 2015, 09:28

Vito i Kartabon hvala vam na objašnjenjima, crtežima i fotografijama. Vito, zbilja si si dao truda da objasniš o čemu se radi. Sve ću to natenane proučiti.
Dobro je što u radu foruma sudjeluje par pravih majstora, pa od toga imaju koristi i ostali članovi, a ne samo ja.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2155
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Papalina ned vel 08 2015, 20:37

Evo, još malo objašnjenja izrade kobiličnog utora

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Kobili10D0niutor_zps29c80dc4

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Kobili10D0niutor1_zps7561722c
Papalina
Papalina
Skupnik
Skupnik

Hrvatska
Posts : 102
Reputation : 142
Član od : 28.01.2015
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Dida uto kol 07 2018, 11:14

Odustao sam od tiskanja knjige na papir. Preskupo mi je i ne mogu si to priuštiti. Predračun sam bio tražio za nakladu od 100 primjeraka. Sada se ne sjećam koliko je to bilo novaca, morao bih kopati po staroj pošti.

Radim verziju eKnjige. Knjiga će biti u PDF formatu, a orjentacija lista će biti "landscape", veća stranica horizontalna, tako da bude prikladna za čitanje na ekranu monitora. Knjigu prelamam uz pomoć programa Scribus, verzija 1.5.4. Jednom sam već bio prelomio programom InDesign (probna verzija), ali taman kad sam bio pri samom kraju prelamanja istekao mi period kušnje programa i više ga nisam mogao koristiti. Čak nisam mogao ni pogledati što sam učinio za tih probnih 30 dana. Post mu ćaćin! Evil or Very Mad  Scribus je besplatan, mogu raditi polako.
Elektronska verzija knjige ima i prednosti: lako se mijenja i dopunjava. A ima i nedostataka: lako se kopira i raspačavaju piratske kopije.

Ako ima kakvih sugestija i pitanja sada je vrijeme za to. Smile

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2155
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Dida uto kol 07 2018, 11:57

Stranice će ovako izgledati:

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Ekran_16

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Ekran_15

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2155
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by stari uto kol 07 2018, 20:14

Dida,skidam ti kapu za ovaj trud.Što se tiče zaštite na računalu, mislim, da bi trebao zaštitu izraditi neki informatičar putem generatora koda. Svatko, tko kupi e-knjigu dobiva svoj aktivacijski kod. Mislim da bi na taj način hakerima bilo puno teže razbijati kodove.

_________________
Josip Pupačić: I gledam more gdje se k meni penje
i slušam more dobrojutro veli
stari
stari
Porucnik fregate
Porucnik fregate

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 1054
Reputation : 429
Član od : 28.08.2013
Dob : 77
Sjedište : Kastav
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Dida uto kol 07 2018, 22:35

stari je napisao/la:Dida,skidam ti kapu za ovaj trud.Što se tiče zaštite na računalu, mislim, da bi trebao zaštitu izraditi neki informatičar putem generatora koda. Svatko, tko kupi e-knjigu dobiva svoj aktivacijski kod. Mislim da bi na taj način hakerima bilo puno teže razbijati kodove.
Hvala, Stari. Nemam pojma o vrsti zaštite o kojoj govoriš. Pogledat ću malo po internetu, možda nađem kako se to koristi.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2155
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by stari sri kol 08 2018, 09:30

Možda bi ti Matija mogao pomoći.

_________________
Josip Pupačić: I gledam more gdje se k meni penje
i slušam more dobrojutro veli
stari
stari
Porucnik fregate
Porucnik fregate

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 1054
Reputation : 429
Član od : 28.08.2013
Dob : 77
Sjedište : Kastav
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Dida sri kol 08 2018, 14:23

Bilo bi zgodno kada bih mogao svoj uradak zaštititi od kopiranja, ali i sam znaš da ima ljudi koji bez grižnje savjesti kopiraju i prodaju tuđi trud. I znaju zaobići svaku zaštitu.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2155
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Matija sri kol 08 2018, 16:54

stari je napisao/la:Možda bi ti Matija mogao pomoći.

Osobno baš nemam iskustva ali pretragom na netu se može svašta pronaći.
Vrijedi pogledati:

http://try67.blogspot.com/
problem je što je skup i plaća se svaka licenca.

postoje i besplatni:

https://pdfanticopy.com/

ja sam upisao "how to copy protect  pdf" pa treba malo "googlati". Wink

_________________
Pozdrav, Matija Wink.
Matija
Matija
Administrator
Administrator

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 890
Reputation : 964
Član od : 06.02.2014
Dob : 60
Sjedište : Njivice / Krk
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Dida pet pro 07 2018, 20:29

Konačno sam dovršio prvu verziju teksta za prikaz izrade leuta. Da se kod mene dogode neke stvari trebaju proći godine. Very Happy
U tekstu su prikazane, slikom i tekstom, faze izrade makete leuta. Ne radi se o klasičnoj, štampanoj, knjizi, već o datoteci u PDF formatu. Tekst je zaštićen lozinkom koju dobijete uz datoteku. Datoteka se dobije posredstvom Jumbo mail servisa. Format stranice je podešen formatu ekrana prenosnog računala. Zbog toga formata nije prikladna za ispis na papir, ali se da sasvim lijepo čitati na ekranu kada se Acrobat Reader otvori preko cijelog ekrana.

Knjiga, u konačnom obliku, ima 7 poglavlja:

0. Predgovor autora - 1 stranica
1. Zabavno trošenje vremena, o izboru razbibrige u vrijeme kada ništa ne radite - 3   stranice
2. Siguran rad svagdje, pa i kod kuće - 2 stranice
3. Izbor materijala - 2 stranice
4. Strojevi, alat i pribor - 7 stranica
5. Prikaz izrade makete - 95 stranica
6. Zaključak - pol stranice

Nema nacrta za izradu makete.

Jako je važno da imate e-mail adresu. Bez nje se ne može koristiti Jumbo mail.
Ako tko bude zainteresiran za knjigu, detalje razmijeniti preko osobne poruke.


Zadnja promjena: Dida; sri sij 22 2020, 13:01; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2155
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by tiramola pet pro 14 2018, 09:38

Dida, javljam se ako treba pomoć oko izrade knjige. Treba li je prebaciti u InDesign, te dodatno zastiti od kopiranja, krađe autorskog prava. Javite mi se na PM. Pozz
tiramola
tiramola
Pozornik
Pozornik

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 5
Reputation : 0
Član od : 09.05.2014
Dob : 59
Sjedište : Trogir
Bez opomene

[Vrh] Go down

Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta Empty Re: Pišem (napisao) priručnik o izradi makete leuta

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.