Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.

Join the forum, it's quick and easy

Drveni brodovi - forum
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Drveni brodovi - forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Premuda 1:43
by moto-klasika Yesterday at 22:58

» Escale a Sete 2024.
by tuan_jim Yesterday at 22:43

» Ćakulica
by Veber Yesterday at 10:28

» Cross-section HMS VICTORY
by livio sri oľu 27 2024, 20:02

» Ninska plazulja
by stari pet oľu 22 2024, 12:31

» Galija real de france
by livio pet oľu 15 2024, 21:52

Posjete od 12.05.2018.
Affiliates
free forum


Sušenje drveta

3 posters

Go down

Sušenje drveta Empty Sušenje drveta

Postaj by Dida pet stu 15 2013, 16:54

Vitoperenje letvica je uglavnom posljedica naglog sušenja drva pri čemu dolazi još i do pucanja.

Naime, voda u drvu može biti slobodna ili vezana.
Slobodna voda se još naziva kapilarna voda, jer ispunjava šupljine stanica.
Vezana voda se još djeli na higroskopnu i kemijski vezanu vodu (kemijski vezana voda ne isparava).
Kod sušenja drvo prvo gubi slobodnu vodu a zatim vezanu vodu. Posljedica gubljenja vezane vode je smanjenje volumena.

Naglo gubiljenje vezane vode (kad drvo gubi vezanu vodu smanjuje mu se volumen) ima za posljedicu raspucavanje i vitoperenje.

Kod sušenja treba biti jako oprezan, i to nije laka stvar, pa se preporuča da se trupčići raspile na letvice odgovarajuće debljine i širine i stave pod nekakav natkriveni prostor i puste da se suše na zraku (pripaziti da zrak ne puše s čela, da nisu na suncu i da su odignute od zemlje).
Zrakosuho drvo sadrži vlagu od 12-18%, nakon čega bi ga moglo staviti u unutarnji prostor da postigne vlagu od 8-12%.
Prirodno sušenje je dugotrajan postupak, ali ako nemate sušaru i jedini.

Nakon pilenja drvo probajte ovako složiti:

Sušenje drveta SusiDrvo_zps9872c71c

Detaljno o sušenju drveta

_________________
Pozdrav,
Dida Very Happy
Dida
Dida
Kontraadmiral
Kontraadmiral

Hrvatska
Mozzila Firefox
Posts : 2157
Reputation : 359
Član od : 20.07.2013
Dob : 83
Sjedište : Sisak
Bez opomene

[Vrh] Go down

Sušenje drveta Empty Re: Sušenje drveta

Postaj by ajax7 čet oľu 12 2015, 12:40

Nedavno sam dobio par dasaka trešnje i kruške, to je friško odsjećeno i raspilano, zanima me jeli ih dovoljno stavit sušit prirodnim putem kako ste gore opisali, Nešto sam čitao o parenju drva ne zbog krivljenja nego zbog sušenja i postizanja jednolićne boje drva, drvo potamni i boja se izjednaći, pogotovo kod vrsta drva kao što su trešnja i kruška. Zanima me jeli itko sa foruma tako nešto radio, koliko sam vidio to se može u kućnoj izvedbi napravit.
ajax7
ajax7
Mornar
Mornar

Hrvatska
Internet Explorer
Posts : 4
Reputation : 0
Član od : 10.02.2015
Dob : 58
Sjedište : Kaštel Sućurac
Bez opomene

[Vrh] Go down

Sušenje drveta Empty Re: Sušenje drveta

Postaj by Matija čet oľu 12 2015, 19:07

Pozdrav Ajax,

Mogu ti napisati samo iz osobnog iskustva što sam ja napravio po preporuci mog prijatelja stolara. Radilo se o divljoj trešnji koju sam raspilio na 2,5 cm debljine, skinuo sam koru a dužina je oko 80. Jupolom (bojom za zidove) obojao sam čela dasaka kako bih im zatvorio pore. Složio sam ih sa letvicama između za razmak te ih sve skupa vezao trakama za vezanje tereta. Tako sam ih stavio okomito da sa suše. Stajale su na suhom ali ne prevručem tavanu oko 1god. I prije mjesec sam ishoblao par komada za probu. Ispale su ok, malo su se savile jer sam ih povremeno trebao dotezati sa trakama a ja to nisam radio. Nisu ispucale a osušile su se brže zbog toga što su stajale okomito.  Nadam se da će ti ovo pomoći. Wink

_________________
Pozdrav, Matija Wink.
Matija
Matija
Administrator
Administrator

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 890
Reputation : 964
Član od : 06.02.2014
Dob : 60
Sjedište : Njivice / Krk
Bez opomene

[Vrh] Go down

Sušenje drveta Empty Re: Sušenje drveta

Postaj by ajax7 čet oľu 12 2015, 22:48

Nekom, tko se, prije nije bavio sa ovim svaka informacija je dobrodošla pa se zato zahvaljujem na odgovoru. Na internetu sam pronašao pojam "Swiss Pear" i vidio kako to drvo izgleda. Doznao sam da se radi o parenoj kruški, meni to drvo izgleda savršeno i kako vidim vrlo skupo, tako mi je palo napamet zašto to ja sam nebi probao napravit. Pozdrav !!
ajax7
ajax7
Mornar
Mornar

Hrvatska
Internet Explorer
Posts : 4
Reputation : 0
Član od : 10.02.2015
Dob : 58
Sjedište : Kaštel Sućurac
Bez opomene

[Vrh] Go down

Sušenje drveta Empty Re: Sušenje drveta

Postaj by Matija čet oľu 12 2015, 23:05

Svakako vrijedi, ja čuvam i svaki mali komadić, sve dobro dođe ako ne meni onda nekome drugom.
Lijepi pozdrav.

_________________
Pozdrav, Matija Wink.
Matija
Matija
Administrator
Administrator

Hrvatska
Google Chrom
Posts : 890
Reputation : 964
Član od : 06.02.2014
Dob : 60
Sjedište : Njivice / Krk
Bez opomene

[Vrh] Go down

Sušenje drveta Empty Re: Sušenje drveta

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.